Umum sağlığı uzmanından günlük hayatın global ısınmanın etkilerine göre düzenlenmesi önerisi

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Ahali Sağlığı Temel Bili Dalı Akademisyen Prof. Dr. Galip Ekuklu, insanların günce hayatlarını temas geçen gün daha aşkın mahsus küresel iklim krizinin etkilerine bakarak planlaması gerektiğini belirtti.

Ekuklu, AA muhabirine, iklim değişikliğine mecbur küresel ısınmanın hissedilir boyuta ulaştığını söyledi.

Türkiye’nin ayrımsız bölgesi yangınlarla savaşım ederken, farklı bölgenin sellerle boğuştuğunu tamlayan Ekuklu, global ısınmanın adam hayatının bire bir parçası haline geldiğini vurguladı.

Küresel ısınma zımnında mukaddema görmedikleri hastalıklarla karşılaştıklarını anlatan Ekuklu “İşte Avrupa’da haddinden fazla okkalı sayıda ölümler yaşandı, 40 derecelerin üstünde sıcaklıklar kaydedildi.” dedi.

Ekuklu, kronik rahatsızlığı olan kişilerin toptan ısınmaya alın henüz dikkatli olması gerektiğini dile getirdi.

Toptan ısınmanın iveğen etkilerinin civar plana çıktığını tamlayan Ekuklu, “Pattadak yükselen sıcaklıklara sınırlanmış kendisine Avrupa’da olduğu kabil vehleten ölümler meydana geldi. Doğaldır ki toplumun dikkatini onlar çekiyor. Amma bunun tabi detaylı vadeli etkileri üstelik var ten kanseri kabil. Global istinas ve iklim değişikliği meselesine evvel akseptans ederek başlamalıyız. bundan sonra elan bile belki hamam günlerle, yunak mevsimlerle karşılaşacağız.” diyerek konuştu.

Önümüzdeki yıllarda günce hayatın iklim değişikliğinin etkilerine göre planlanabileceğini tamlayan Ekuklu, şöyle devam etti:

“İşimizi, avlu biçimimizi, giyimimizi, beslenmemizi hangi efsus kim küresel ısınmaya göre ayarlamamız gerekiyor. Acun belki tıpkı adım ısınıyor amma tığ onu farklı kıtalarda, ayrımlı coğrafyalarda çokça farklı bire bir biçimde hissedebiliyoruz. Biz işin sıcaklık tarafına bakıyoruz ama zaman İç Anadolu’birlikte, Karadeniz’üstelik yaşadığımız seller, taşkın yağışlar, taşkınlar toptan ısınmanın getirdiği abuhava değişikliğinin getirdiği yıpranmamış mesail. Evinizi nereye yapacağınızdan, kuşkusuz yapacağınıza, günce hayatınızda elbet çalışacağınıza, ne giyeceğinize, hangi yiyeceğinize, hangi içeceğinize kadar her şeyi imdi global ısınmaya göre kandırmak zorundayız. Bu bireysel yerine yapmamız müstelzim şeyler. Bağımlı iklim değişikliğiyle mücadele daha çok boyutlu, devletlerin alay malay akım etmeleri müstelzim ayrımsız alan.”

Share: