Rusya’dan geldi, 14 almanak migren ağrılarından kurtuldu

RUSYA’da, 15 yaşında yarım baş ağrısı tanısı koyulan ve 14 yıldır ilaçlarla otama olan Gülnaze Kobilzhonova (29), çareyi Türkiye’üstelik buldu. Ağrıları yüzünden yetişek ve hareket hayatında teessürat çekici Kobilzhonova, Trabzon Karadeniz Ustalık Üniversitesi (KTÜ) Tababet Fakültesi Farabi Hastanesi’nde yapılan migren ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Rusya’üstelik faal ve 15 yaşında yarım baş ağrısı tanısı koyulan Gülnaze Kobilzhonova, senelerce ilaçlarla tedavi gördü. Üzücü temel ağrısı atakları nâkil, eğitim bilimi hayatına bile bitmeme edemeyen Kobilzhonova yarım baş ağrısı ameliyatı için yaptığı tetkikat sonucu Trabzon KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne geldi. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ve El Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Muhammet Uraloğlu’nun yaptığı ameliyatla sağlığına mülaki Kobilzhonova, yaşadıklarını anlattı.

‘FELÇLİ OLDUĞUM GÜNLERİM OLDU’Yaşadığı çor yüzünden eğitim hayatına devam edemediğini belirten Kobilzhonova, “15 yaşında tanı konuldu. İlk zamanlarda çok aşkın etkilemiyordu amma yaşım ilerledikçe hayatımı inatçı etkilemeye başladı. Eğitim Bilimi hayatımda çokça zahmet yaşadım. İstediğim performansta eğitim göremedim. Yataktan kalkamadığım ve üste nüzullü olduğum günlerim oldu. Doktorlar tarafından sürekli ilaçlar verildi. İlaçların dozu dolaşma geçtikçe arttırılıyordu. Ama vücudum anlaşılan az buçuk sonradan ilaçlara hoşgörü gösterdi. İlaçlar sıkıntı etmemeye başladı. Müthiş bire bir haldeydim” dedi.’AĞRILARIM AĞIZ AĞIZA BİTTİ SAYILIR’Ameliyatın seçkin ülkede yapılmadığını söyleyen Kobilzhonova, “Araştırmaya başladım. Yarım Baş Ağrısı hastalığının ameliyatı olduğunu öğrendim. Ameliyatla ağrıların hafiflediğini ve hassaten yüzde yüz oranında hastalıktan kaçma olasılığı olduğunu öğrendim amma cerrahi müdahale Rusya’de yapılmıyordu. Türkiye, Amerika ve Avrupa’da yapılıyordu. Ben eksper doktorları araştırmaya başladım ve Muhammet Uraloğlu’nu buldum. Trabzon’dahi işler oldum. Demincek ara sıra kontrollerime geliyorum. Kısaca 1,5 ay evvel ameliyatı oldum. Ağrılarım tamamen bitti sayılır. Vaktiyle kullandığım tıpkı avuç dolusu hapları de kullanmıyorum. Himmet hayatıma kafasız döndüm. Ameliyattan sonra durumumu arkadaşlarıma anlattım. Rusya’birlikte tedaviye gittiğim doktorumla görüştüm. Bu hastalıktan kurtulmanın yolunun olduğunu anlattım. Biraz evrak gönderdim namına. Bu şikayetlerle hastaları gelirse cerrahi müdahale yapılabildiğini üstelik anlatsın ve üste hastalarını Türkiye’ye yönlendirsin istedim” diyerek konuştu.’YURT DIŞINDAN DOKUZ CANLI ÇOK HASTA TEDAVİ İÇİN GELİYOR’

Migren hastalığının bilinenin aksine tedavisi olduğunu tamlayan KTÜ Tababet Fakültesi Farabi Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Bedii Cerrahi ve El Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Muhammet Uraloğlu, “Artık yarım baş ağrısı, tedavisi olan tıpkısı hastalık. Âdeta ayrımsız ameliyatla bu hastalıktan ağiz ağiza ayrılmak gibi. İlaç tedavisi bire bir otama yöntemi değil, hoppadak günü çevirmek amacıyla meri, ağrıları hafifleten aynı yöntem. Alelhusus süreğen migreni olan hastalarımıza ameliyatı öneriyoruz. Migren hastası olan eşhas, çalışamıyor, eğitim hayatında umum anlamda bulunamıyor, iş hayatında etken olamıyor, evli ise çocuklarıyla ilgilenemiyor, eşi aracılığıyla kötü görülüyor. Migren hastaları çok çok yüklülük çekiyor. Biz hastalarımıza migren testi yapıyoruz ve o imtihan sonrası ameliyata akla yatkın olup olmadıklarını tespit ediyoruz. Migren cerrahisini liyakatli ayrımsız şekilde yapmaya devam ediyoruz. Birçok hastamız şehir dışından, güçlükle dışından otama üzere geliyor. Berenarı dilek alıyoruz. Hastalarımızın ameliyat sonrası takiplerini gerçekleştiriyoruz. Kafasız dönüşler kebir oluyor. Bu otama estetik ameliyatıyla ortaya çıkma ayrımsız tedavi yöntemi. Yüz gerdirme ameliyatı olan hastalarda yarım baş ağrısı ağrılarının sonuç bulduğu tayin edilince bu otama yöntemi ortaya derkenar. Hastalarımız hoppadak migrenden kurtulmuyor benzeri zamanda alın ve beniz çevresindeki kırışıklıklardan birlikte kurtuluyorlar” ifadelerine kayran verdi.Share: