Şırnak’tan getirilen 25 haftalık 775 gramlık bebeğin tedavisi sürüyor

Şırnak’tan getirilen 25 haftalık 775 gramlık bebeğin tedavisi sürüyor

25 haftalık doğan ve iki kez kalbi duran çağa helikopterle Şırnak’tan Şanlıurfa’ya getirildi

Esenlik Bakanlığı Şırnaklı bebek amacıyla seferber oldu

ŞANLIURFA – Şırnak’ta dünyaya gelen 25 haftalık 775 gram ağırlığındaki prematüre süt kuzusu, Sağlık Bakanlığı yoluyla ambulans helikopterle getirildiği Şanlıurfa’da tedavisi sürüyor.

Şırnak Celal Hastanesi Karı Mevlit ve Yavru Hastalıkları ekleme bakım binasında 25 hafta 27 günce adına dünyaya gelen bebeğin istikbal tetkik ve kısık bakım gerektiği için Şanlıurfa’ya sevkine karar verildi. Esenlik Bakanlığından rica edilen ambulans helikopter Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanına indi. 112 Müstacel Servis ekipleri tarafından ambulansla havalimanına götürülen çağa hava ambulansıyla Şanlıurfa’ya getirildi. Burada özel tıpkısı hastaneye irsal edilen bebeğin yıpranmamış doğan korkulu hizmet ünitesindeki tedavisi sürüyor.

“İki sefer kalbi durdu”

Prematüre bebeğin tedavi süreci ve akıbet durumu ile ilişkin açıklamada mevcut özel şifahane Başhekimi Dr. Cengiz Karakucak, “Esbak akşam saat 20.00 civarlarında tıpkı erkek hasta bebeğimiz geldi. Süt Kuzusu bittabi erkendoğan mevlit 25 haftalık ve 775 gram ağırlığındadır. Buraya gelirken sıradan bir yolda aha kalbi durmuş, onunla ilgili çalışmalar müdahaleleri mamul, tasdik aldık. Buraya geldiğinde birlikte hele daha kalbi durdu. Yine engelleme edildi amma şu an çağa kip genel durumu bittabi ateş yani 25 haftalık olduğu amacıyla bunlarda akciğerlerde yetmezlik oluşur. Ayrıca tıpkı de ensefaloseli var. Ilişik kendisine eksantrik ayrımsız hastalığı elan var. O yüzden geldiğinden bu yana hastanın genel durumu biraz elan mukavim, sunu azından şuan mekanik adına teneffüs problemi namevcut. Akciğerlerinde belli belirsiz da olsa ayrımsız düzelme var. Ancak 775 gram olması hasebiyle inşallah biz elimizden geleni yapacağız. Çok etraflı süre yatar. Bu bebekler yani 2 kilo, 3 kilo olana büyüklüğünde burada kalırlar. Lüzumlu tedavileri yapılmaktadır. İnşallah güdük sürede size fena hâlde istihbarat veririz. Hakeza vakaları çok aldık. Genelde elbette bu hastalar haddinden fazla düzentileme talip hastalar gine de liyakatli olduğumuz haddinden fazla marazlı oldu. Yani o yüzden inşallah bu hafta süresince elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.Share: