Model Bankası merakla muhtemel kararı açıkladı! Faiz tek haneye indirildi

Türkiye Cumhuriyet Altını Model Bankası (TCMB), merakla muhtemel nema kararını açıkladı. Son Teşrin kocaoğlan toplantısını yapan Dünyalık Politikası Kurulu, yöntem faizi olan bire bir hafta vadeli faiz ihale nema oranını yüzdelik 10,5’ten yüzde 9’a çekti.

ERDOĞAN SİNYALİ VERMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde konuyla ait mütekellim Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizin biricik hanelere ineceği sinyalini vererek “Faiz inşallah biricik haneli rakama inecek. Nema zulmünden yatırımcılarımızı, vatandaşımızı kurtaracağız” demişti.

“UYGULAMA VE ARAÇLARLA HAL ÇOĞALTMA GAYRETLERİNİN SÜRDÜĞÜ GÖZLENMEKTE”

Gestalt Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Jeopolitik risklerin acun genelinde hesaplı zindelik üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilgilendiren toptan büyüme tahminleri dun yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun mübrem aynı riziko faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye’nin geliştirdiği mühim nitelikte hal araçları sebebiyle esas gıda ilkin atılmak için gâh sektörlerdeki yeryüzü kısıtlarının damarı bozuk etkileri azaltılmış olsa üstelik arsıulusal ölçekte yetiştirici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir. Efdal toptan enflasyonun, enflasyon beklentileri ve arsıulusal finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. amma velakin, ümranlı mutluluk minval bankaları faziletkâr enerji fiyatları ve arz-murat uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara tutkun olarak enflasyonda tanıdık yükselişin beklenenden detaylı sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Ülkeler ortada farklılaşan iktisadi görünüme sınırlı namına ümranlı büyüklük eşkâl bankalarının servet politikası adım ve iletişimlerinde inhilal artarak bitmeme etmektedir. Mali piyasalarda küsurat belirsizliklere müteveccih dalan bankaları eliyle geliştirilen yıpranmamış müzahir uygulama ve araçlarla hal tezyit gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir.

“2022’NİN İLK YARISINDA HARARETLI BİR TAHACCÜM GERÇEKLEŞMİŞTİR”

2022’nin önce yarısında ateş parçasi tıpkı büyüme gerçekleşmiştir. Yılın ikinci yarısına dair öncü göstergeler ise zayıflayan dış talebin etkisiyle büyümedeki yavaşlamanın sürdüğüne meni etmektedir. bununla birlikte, imalat uran üzerindeki aut talep kaynaklı baskıların iç murat ve bildirme kapasitesi üzerinde şimdilik sınırlı olan etkileri elan vazıh kuzuluk gelmektedir. İstihdam kazanımları analog ekonomilere bakarak daha müspet seyretmektedir. Alelhusus istihdam artışına katkı veren sektörler dikkate alındığında nema dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklenmekte olduğu görülmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, turizmin akan işlemler dengesine beklentileri aşan canli katkısı bitmeme etmektedir. Bunun yanında, erke fiyatlarındaki erdemli tempo ve esas dış satım pazarlarının resesyona girme olasılığı cari angarya üzerindeki riskleri deli dolu tutmaktadır. Akan amal dengesinin sürdürülebilir seviyelerde temelli kuzuluk gelmesi, değer istikrarı için ehemmiyet sunma etmektedir. Kredilerin tahaccüm hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına akıllıca şekilde konuşu elektrik ile buluşması yakından izlem edilmektedir. Ayrıca, sonuç dönemde belirgin şekilde açılan politika-cesaret faizi makasının zar edilen makroihtiyati tedbirlerin katkısı ile geldiği angarya yakından takip edilmektedir. Kurul, parasal nakil mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını kararlılıkla kullanmaya devam edecek ve ilave tedbirleri devreye alacaktır. Uygulanacak politikalar boşluk ayında açıklanacak olan 2023 Yılı Mülk ve Kur Politikası metninde şümullü kendisine ilan edilecektir.

“MÜTENAKIS DIŞ TALEBİN HEP RICA KOŞULLARININ ETKİLERİ YAKINDAN İZLENİYOR”

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin nöbet açtığı enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, soylu erki temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, global enerji, gıda ve zirai emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu dinamik negatif sunu şokları etkili olmaya bitmeme etmektedir. Asamble, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi amacıyla atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile gelişigüzel, global hazar ortamının baştan üretim edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Mütenakis dış talebin bütün arzu koşulları ve istihsal üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Toptan büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin elan dahi arttığı tıpkısı dönemde uran üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artım trendinin sürdürülmesi ile yeryüzü ve envestisman kapasitesindeki yapısal kazanımların sürekliliği açısından mali koşulların müzahir olması eleştiri ehemmiyet en etmektedir. Bu çerçevede Asamble, yöntem faizinin 150 baz nokta düşürülmesine karar vermiştir. Asamble, kâin siyaset faizinin toptan okullu ilgili artan riskleri dikkate alarak yeterli düzeyde olduğunu değerlendirmiş, ağustos ayında başlatılan getiri tenzilat döngüsünün sonlandırılmasına karar vermiştir. Değer istikrarının sürdürülebilir tıpkı şekilde kurumsallaşması üzere TCMB’nin tamlık siyasa araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı isteklendirme eden açık şümullü benzeri yöntem çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Kıymetlendirme süreçleri tamamlanan cesaret, garanti ve akışkanlık politika adımları dünyalık politikası nakil mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi amacıyla kullanılmaya devam edilecektir.

“ASAMBLE KARARLARINI ŞEFFAF ALMAYA DEVAM EDECEK”

TCMB, karşılık istikrarı ana amacı doğrultusunda enflasyonda sürekli düşüşe işaret fail etkili göstergeler oluşana ve ölçülü vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tamam araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya bitmeme edecektir. Fiyatlar umumi düzeyinde sağlanacak istikrar, mevki riziko primlerindeki düşüş, kontra servet ikamesinin ve döviz rezervlerindeki çoğalma eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalımlı adına gerilemesi vasıtasıyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylecene, envestisman, üretim ve istihdam artışının mıhlı ve sürdürülebilir tıpkı şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır. Kurul, kararlarını asetat, öngörülebilir ve marifet odaklı tıpkısı çerçevede almaya bitmeme edecektir. Dünyalık Politikası Yerleşmiş Derinti Özeti beş çalışma günü ortamında yayımlanacaktır.”

Share: