12. Uluslararası Resort Turizm Kongresi

DenizBank Umumi Müdürü Kağan Incitici, müstevli döneminde Türkiye turizm sektörünün dayanıklı bir imtihan verdiğini ve emniyetli turizm adaptasyonu ile 30 bilyon dolar gelir seviyelerine ulaştığını belirterek, “Şimdi birlikte sürdürülebilirlik sertifikası ile önümüzdeki 10 yıllara bilgili olacak, emisyon hacmini daraltıcı, çevreci yatırımlara odaklanmak gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Ateş, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) karı sahipliğinde, DenizBank temel sponsorluğunda planlı 12. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Vezneci kendisine, en başından beri kongrenin destekleyicisi olmaktan gurur duyduklarını rapor etti.

Jeopolitik olayların küresel ekonomileri zorladığını, küreselleşmenin adım adım metrukiyet edildiğini belirten Dağ, bundan sonra “kişi yerini seç” anlayışının öne çıktığını söyledi.

Dokunaklı, bu süreçte turizmin ülkeler arası sunu balaban rabıt edatı kendisine kalmaya devam ettiğini vurgulayarak, “Müstevli döneminde Türkiye turizm sektörü iktidarlı bire bir imtihan verdi ve tehlikesiz turizm adaptasyonu ile 30 milyar dolar seviyelerine ulaştık. Şimdi dahi sürdürülebilirlik sertifikası ile önümüzdeki 10 yıllara hakim olacak, tarh hacmini daraltıcı, çevreci yatırımlara kilitlenmek gerektiğini düşünüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Dünyada 2022’nin enflasyonla mücadele içinde geçtiğine bel eden Izdırap, şunları kaydetti:

“Nema, dünyada yüzdelik 3,2, ABD’bile yüzdelik 1,6, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 3,7’ye kadar geriledi. Özellikle yüzde 8-10 seviyelerine alıştığımız Çin’birlikte nema yüzde 3,2 ile çok alçak bir yavaşlamaya işaret ediyor. Süregelen yer dengesizlikleri ve jeopolitik gelişmelerle küsurat mal fiyatları, enflasyonun faziletli seyretmesine sebep oluyor. Enflasyonu kontrol altına kabul etmek namına nema artışları yavaşlama sinyalleri verse birlikte bitmeme ediyor. Bugün bakımından SOFR faizinin benzeri yıllığı yüzdelik 3,80 düzeyinde. Bankaların aldığı sendikasyonlar ise yüzde 9’a indi. Euro borçlanma çokça daha ucuzdu ama demincek aynı yıllık eurobor yüzdelik 2,80 düzeyinde. Konusunda finansman maliyetlerini koyduğumuzda yatırımcılar amacıyla aheste benzeri zorluk var. Maliyetler bu büyüklüğünde artmış ve kar marjları daralmışken, başa mebde noktasına hulul süresinin her an uzadığını görüyorum.”

“Bankacılıkta mecmu aut fonlama 95 bilyon dolar seviyelerine geriledi”

Kağan Şiddetli, halihazırda yüksek seyreden enflasyonun, jeopolitik gelişmelerle elan de fevk tırmanma riski olduğunu, bunun üstelik mücadeleyi zorlaştırdığını vurguladı.

Dünyada dinginlik sinyalleri ile beklentilerin büyümede adi, enflasyonda yukarı taraflı düzeltilmiş edildiğini tamlayan Izdırap, “Kaslı ülkeler bu süreçte efdal amme borcunu azaltmaya çalışsalar da gelişmekte olan ülkeler daralan finansman koşulları ve artan akan transferler sebebiyle bunu başaramıyor.” dedi.

Zehir, bugün bankacılık sektöründe eurobond ihracına çokça tanık olunmadığını tabir ederek, şu değerlendirmelerde bulundu.

“Bankacılıkta toplam aut fonlama 164 milyar dolar seviyelerinden bugün 95 milyar dolar seviyesine geriledi. Bizim bu dövize ihtiyacımız var. 600 bilyon dolarlık tecim hacmi olan bire bir ülkeyiz. 250 milyar dolar dış satım hacmimiz var. 90 bilyon doları tecim açığı… Bir Nice idmansız maddeyi haricen ithal ediyoruz. Bu çerçevede aut ticaretin tamamıyla erkinci bire bir bütün içerisinde tebellür etme zarureti var. Bu Türkiye üzere benzeri alternatif değil. Sermaye hareketlerinin Türkiye’da tamamıyla serbest olma zarureti vardır. Türkiye olarak resülmal hareketlerini katiyen kısıtlamayıp mebzul bırakma zorundayız. Yaşanan olumsuzlukların aksine turizm bizim medarıiftiharımız. Turizm ekonomisinin önümüzdeki beş altı yılda toptan ekonomiden haddinden fazla daha acul, yıllık yüzde 5,8 büyüyerek 14,6 trilyon dolara ulaşması ve bu sürede 126 milyon eskimemiş istihdam yaratması bekleniyor.”

“2022 amacıyla beklentimiz 50 milyon gezmen, 45 milyar dolar gelir”

DenizBank Genel Müdürü Dokunaklı, Türkiye’nin dünyanın en büyük turizm merkezlerinden birisi olmanın avantajını rastgele alanda hissettiğini belirterek, turizmin dış açığın azaltılmasında şanlı döviz girişi sağladığını vurguladı.

Turizm sebebiyle 100 milyar dolarlık erke faturasına karşın cari açığın 39 bilyon dolar seviyelerinde kaldığına işaret eden Dağ, “Müstevli döneminde seyahat kısıtları cihetiyle azalan turizm gelirleri, 2022’de genişlik gani yılımız olan 2019’u geçti. 2022 yılı için beklentimiz 50 milyon gezgin, 45 bilyon dolar gelir.” dedi.

Biberli, seyyar sayısında salgın dönemine göre acun ortalamasının hala yüzdelik 28 geride kaldığını, Türkiye’nin ise acul toparlanarak salgın geçmiş rakamlarını yakalayan ilk talih olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin, turizmde salgın öncesine bakarak istihdam katkısını arttıran avangart büyüklük olduğunu vurgulayan Zehir, “Yaşanan jeopolitik gelişmelerden kontra etkilenmesine rağmen 100’e andıran ülkeden gezgin çekebilen tıpkı ülkeyiz. Bu de bizim ayrı bir başarımız. Tümce ülkemizi beğeniyor ve burada çıkmak istiyor.” ifadelerini kullandı.

“Turizmin toplam yatırımlar içindeki anbean payı azalıyor”

Kağan Kötü, Türkiye’üstelik turizmin mecmu yatırımlar içindeki payının yıllar içinde azaldığına meni ederek, 2012’üstelik yüzdelik 4,9 düzeyinde kâin bu oranın bu yıl itibarıyla yüzdelik 1’lere büyüklüğünde indiğini bildirdi.

Yeni yatırımlar yapılması ve turizm sektörünün hoppadak Antalya, İstanbul ve Muğla’dan ibaret olmaması gerektiğini vurgulayan Keskin, şöyle bitmeme etti:

“Envestisman yapacağımız alanları biliyoruz, kıymet rekabetinde öndeyiz fakat adam kaynağı, hikmet teknolojileri ve geleceğin olmazsa olmazı sürdürülebilirlik alanlarına daha çok odaklanmak gerekiyor. Bu konularda misil katetmemiz lüzumlu. Turizm yatırımları emniyetli, dosdoğru, yeşil ve sürdürülebilir ayrımsız geleceğe yönlendirilebilir. Baktığımızda karbon salınımına sadece turizmin aksi katkısı yüzdelik 10. Amma bağlantılı sektörler olan enerji, ulaşım ve ekincilik üzere sektörler toplamında bu ululuk yüzdelik 50’ye çıkıyor. Bu nedenle sürdürülebilirlik dönüşümünde turizmin öncülüğü çok önemli kim dünyada üstelik sürdürülebilir turizm talebi artıyor. Baktığımızda turizmin mevsimsellik ve coğrafi dağılımı daha ileriye götürülebilir. Türkiye’da yatak sayısının üçte ikisi Antalya, İstanbul, Muğla’da. Burada engeller neyse politik destek birlikte alınarak turizmin ayrıksı şehirlerde da geliştirilmesi icap.”

“Sürdürülebilir turizm için finansman kaynağımız var”

DenizBank Umumi Müdürü Dokunaklı, sürdürülebilir turizm için finansman kaynağı olduğunu belirterek, “Sürdürülebilir finansman piyasasının 2025’e kadar 15 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Almanak sürdürülebilir arbitraj ihracı 1,8 trilyon dolara ulaştı. Finansmanın daraldığı bu dönemde sürdürülebilir finansman kaynakları turizme destek gibi.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’üstelik turizm sektörünün finansmanının tutkun olduğunu, 2021’da 21 bilyon dolar seviyelerine çıksa bile bu yıl 13 milyar dolara büyüklüğünde gerilediğini aktaran Izdırap, “Bizim turizm sektörü finansmanında yüzde 17 payımız var, finansmanımız 2,3 bilyon dolar seviyelerinde. Turizm, idraksiz ifa anlamında kâmil tıpkı bölüm. Aldığı bilcümle paraları gabi ödüyor.” dedi.

Elem, turizmde ve turizmi besleyici yatırımlarda DenizBank’ın bilcümle olduğunu vurgulayarak, konuşmasını şöyle tamamladı:

“DenizBank olarak, turizm sektöründe şef banka olmayı sürdürüyoruz. Vakit Kaybetmeden şişman firmalara değil, KOBİ sınıfına giren kıtipiyoz otellere, restoranlara, işletmecilere ve sektörün tedarikçilerine birlikte destek oluyoruz. Volta operatörleri ve acentelerden otellere, otellerden tedarikçilere tamam ekosisteme bakım ediyoruz. Her sene olduğu kabilinden bu yıl de turizm paydaşlarıyla görüştük ve beklentilerini denli ettik. Iş Hacmi üzerinden ödenen yüzde 2’lik konaklama vergisi Aile 2023’e ertelenmişti. Bunun Karı 2025’e ötelenmesi isteniyor. Mavera yandan, departman umumi anlamda istihdam sıkıntısı yaşıyor ve tüm sene boyunca istihdam dirimlik ehemmiyet taşıyor. Ülkemize döviz geliri yaratan turizm firmaları için Exim ve TCMB reeskont kredilerine müteveccih limit artışı sağlanması, evleviyet verilmesi isteniyor. Rakiplik açısından cevelan operatörlerine eski dönemde yapılan mahrukat desteği kabil motivasyon edici önlemlerin tekrar uygulanmasını bekliyoruz. Turizm sektörünün ülkeye katkısını sürdürmesini rüya ediyorum. Önümüzdeki sene 50 milyar doları bulursak Türkiye, dünyada çoğu listede arka sıralardaki yerini elan de fevk taşıyacaktır.”

Share: