33 saat sonran enkazdan çıkartılan Gülmez, “AFAD’ın ışığını görünce ağladım”

33 saat sonran enkazdan çıkartılan Gülmez, ” AFAD’ın ışığını görünce ağladım”

-Cımbar Gülmez: “Bu yer sarsıntısı değildi facia gibiydi. Duvardan duvara vurdu, havada uçtuk”

-“Aynı çukur, öldüm sayılırdı”

-“AFAD’ın sesini duyunca umudumu kesmedim”

-“Ben yeniden gökyüzünü göreceğimi sanmıyordum”

-“Ego çıktı çıkamam öleceğim dedim”

ELAZIĞ – Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremde çöküntü altından 33 saat sonraları çıkartılan Cımbar Gülmez (57), “AFAD’ın ışığını görünce ağladım. Kurtulacakmışım, gök yüzünü görecekmişim dedim” ifadelerini kullandı.

Depremin gestalt üssü Kahramanmaraş’ta 9 eğik Yenişehir Apartmanı yıkıldı. Binanın 6’ıncı katında kıvrak Sürgün Gülmez ve eşi çökme altında kaldı. 33 saat sonraları Gülmez ve eşi ekipler aracılığıyla dertli kurtarıldı. Tedavisi amacıyla Elazığ Fethi Sekin Kent Hastanesine gönderme edilen Gülmez’in kangren olan tıpkısı kıç parmağı kesildi. Esenlik durumu dolgunca olan Gülmez, yaşadığı yılgı meşgul anları anlattı. Bunun tıpkısı deprem değil kıran olduğunu tamlayan Gülmez, duvardan duvara savrulduklarını ve havada uçtuklarını söyledi. Bilcümle umudunun kesildiği sırada AFAD’ın ışığını gördüğünü ve ağladığını dile getiren Gülmez, baştan doğmuş kabilinden olduğunu ifade etti.

Depreme uykuda yakalandıklarını belirten Cımbar Gülmez, “Akak sallanıyordu ve yere düştük. Lüp sarsıldığını hissettik. Elektrikler gitti ve yer sarsıntısı aynı zaman durur kadar oldu. Aut kapıyı beğenmek istedik. Açtıktan sonraları gine sallanmaya başladı. Vestiyerin önüne geldik. Oturur şekildeydik ve bizi yakaladı, aile yıkıldı. Kurtulmak üzere haddinden fazla savaşım ettim, bağırmaya başladım. Yukarıdan sesimi duydular. AFAD birden gelmişti. Biz en üst katlardaydık ve yavaş yavaş çıkardılar. 33 saat çökme altında kaldık. Ego çıktı çıkamam öleceğim dedim” diyerek konuştu.

“AFAD’ın ışığını görünce ağladım”

Tıpkı dakika umudunu kestiğini aktaran Gülmez, “AFAD’ın sesini duyunca umudumu kesmedim. Biraz gani olmaya ve içki almaya çalıştım. Eşimle konuşmaya başladım, uyuma dedim. AFAD’ın ışığını görünce ağladım. Kurtulacakmışım, asuman yüzünü görecekmişim dedim. Bizi ambulansa koydular ve hastaneye götürdüler. Orada çokça doktor olmayınca Elazığ’a geldik. Banal parmağım kangren olmuştu diğerlerine atmasın diye niteleyerek kesildi. Şuanda süreç mebzul” şeklinde konuştu.

“Baştan doğmuş kadar oldum”

Gülmez, “Ego yeniden gökyüzünü göreceğimi sanmıyordum. Imdi gökyüzünü göremem dedim. Tıpkısı çukur, öldüm sayılırdı. Ama AFAD’ın ışığını görünce hem titredim hem ağladım. O dakika sevinçten belli şekerim 500’e çıktı. Gök yüzünü görünce çok sevindim. Baştan doğmuş gibi oldum. Artçılar baya ayrımsız sıkıştırma yaptıydı. Nefesimiz kesilmeye başlamıştı. Bu zelzele değildi afet gibiydi. Duvardan duvara vurdu, havada uçtuk. Bu kesinlikle hareket gibi değildi. Komşularımızın kâffesi öldü. Yalnız tığ kurtulduk görüş herhalde üstte olduğumuz içindi” dedi.

Share: