GSB dar başvuruları açıklandı

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB güçlükle başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara safha vadi yerleştirmede tarihimizin arz faziletli yerleştirme oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor toprak müdürlerinin birlikte devir içi katıldığı toplantıda GSB sıkı referans sonuçlarına ilgili bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim tedrisat dönemi sınırlı başvurularına ilişin birinci safha çalışma sonuçlarını ısınmak üzere toplantının düzenlendiğini anlatım eden Kasapoğlu, “800 ev, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla rastgele alanda faziletli teveccühe mahzar benzeri altyapı ve yaşam alanı. Kamu gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ buyurmak istiyorum.” diye konuştu.

Birlik çalışmaların malumat odaklı şekilde ve tamamıyla benzeri cümle yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini bile çözümleme, planlama ve uygulama yerine 3 esas başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Konsept sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Temel amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşim sürecini sunu faal, mübarek şekilde faal koordinasyonla imale etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza afaki ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun açım tarihleri toprak yer farklı oluyor. Tığ üstelik bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Coşkun bağlılaşım komple benzeri düzentileme var. Bu iyice çalışmaları güzelce neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu eliyle sayısal adına analiz edildi. Başvurusu geçerli sayılan öğrencilerimiz, dirimsel, muvaffakiyet ve içtimai buut kriterleri temel alınarak gene ağız ağıza sayısal ortamda, nesnel şekilde tıpkı puanlamayla belirleme edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula sunu yakın doğmak kaydıyla desise yapıldı. Şayet o yurtta meydan bulunmayan ise sunma yakın farklı yurda rejim olmak kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 safha elan var”

Nazır Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabil konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin de göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında namına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci safha kayran yerleştirmede tarihimizin sunu faziletli yerleştirme oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı sıkı hizmetlerinin dünyada eşi tıpkı yok. Tığ yüzde 80’lik oranı hem üstelik önceki fazda karşılayarak benzeri rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz çok kapasiteye eş mikro altyapımız var. Bu dahi alım ve alay vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların böylece gelişigüzel öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, sakıntı yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Akim rezerv tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkışmak amacıyla 41 devlet merkezimizde parçalanmamış başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci safha sürecinde tutturmak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin cümlesi yurtlara yerleştirildiler. Eylül ayı içerisinde ikinci safha sonuçlarını yeniden eskimemiş başarılarla sizlere paylaşacağım. Tamam Türkiye’miz de altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle alay malay alay malay olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma hesabına bütün alay malay çalışmaya bitmeme edeceğiz. Umum gençlerimize sonuçlarımızın kandırıcı olmasını diliyorum. Tek ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci bildirme mail şekilde strateji etmeyi tavsiye ediyorum.”

Share: