İstanbul Tersanesi Komutanlığı donanmanın Semavi Vatan’daki “kalesi” oldu

İstanbul Tersanesi Komutanlığı, Cumhuriyet döneminde mensur ettiği 200’ün üstünde askeri ve ticari sefine ile donanmanın gücüne yavaş katarken, Türkiye’nin 100 yıl ilk Nazik Hücum ile yaktığı istiklal ateşinin yükselmesine ulama sağlıyor.

Şişman Alemdar Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Nazik Hücum, acun tarihinin gördüğü sunu balaban yiğitlik destanlarından biri adına tarihe geçti. Aynı yüzyıl önce kıt imkanlara rağmen kavim bilinciyle elde edilen galibiyet, Cumhuriyet’in ilanına bap araladı.

Cumhuriyet Altını’in bildirme şişman kazanımlarından biri domestik ve milli üretimler oldu. Osmanlı’nın birikimi ve tecrübesinden bile yararlanma edilen dönemde kurulan askeri tersaneler, Türk donanmasının Semavi Vatan’daki “silahı” oldu.

İstanbul Tersanesi Komutanlığı de “Gelişigüzel üretimlik tıpkı kaledir” anlayışıyla Mavi Vatan’birlikte donanmaya adeta “kermen” oluşturan, Türkiye’nin genişlik nazik tesisi konumunda bulunuyor.

Yerli ve milli uğraş gemilerinin inşa edildiği komutanlık yerleşkesi bir zamanda Büyük Atak başta tutmak üzere Milli Mücadele’nin arz ateşli dönemlerine tanıklık eden gemilere ocak sahipliği yapıyor. söz konusu gemilerin mevkut bakımları de buradaki gemilik işçilerince yapılıyor.

Tersanedeki sessiz tanıklardan biri dahi İstanbul’un obstrüksiyon edildiği 13 Kasım 1918’de güvertesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün yaverine, “Geldikleri kabilinden giderler.” diyerek Halas Savaşı’nın ilk işaretini verdiği “Kartal” istimbotu.

Atatürk mirası, Türk tarihinin bildirme simge gemilerinden 111 yıllık Kartal istimbotunun beraberinde Atatürk’ün vefatından ilk 54 aktarılma geçirdiği, Kabine toplantılarını yaptığı Savarona yatı üstelik tersanede saha alıyor.

Türk hükümeti, yapımı 1931 yılında tamamlanan 136 metre uzunluğundaki yatı 1938 senesinde satın aldı. Dolaşma süresince restore edilen ve 2019 yılında Bahir Kuvvetleri Komutanlığına devri gerçekleşen gemi, Cumhuriyet döneminde dünyada dar donanmaların erbap olduğu araç ve sistemlerin evcil ve milli imkanlarla hayata geçirildiği tersanedeki gemilerin yanına konuşlandırıldı.

“Tarihi botu esirgeme etmekten balaban saygınlık duyuyoruz”

İstanbul Tersanesi Komutanı Tuğamiral Recep Erdinç Oflaz, AA muhabirine, büyük zafere revan yolda Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı bağımsızlık ateşinin sonsuza dek yanmaya bitmeme edeceğini söyledi.

Bu yolun özgürlük, türe, hak, aklın ve ilimin rehberliğinde tamam bağımsızlık yolu olduğunu tamlayan Tuğamiral Şahane, Atatürk’ün engelleme edilmiş ata yurdunda, istiklal ateşini yakarak kül ulusu ayrımsız sevgili etrafında toplaması ve milli iradeyi bilgili kılma mücadelesinin dümdüz olmadığına aksan yaptı.

Milli iradenin hakim kılınması önünde bağımsızlık ateşinin ilk kıvılcımının Kartal istimbotunda yakıldığına değinen Ilahî, şöyle konuştu:

“Milli Mücadele’miz, o ahit Tugay Mustafa Eksiksizlik’in, Saika Orduları’nın kapatılması ve Adana’dan trenle 13 Teşrinisani 1918’de Haydarpaşa Garı’na gelişiyle başlamıştır. Bir Numara Acun Savaşı’nı yenik tümler Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul engelleme edilmiş ve İtilaf Devletleri’nin 55 parçalık donanması Boğaziçi’ne tefehhüm etmiştir. Bu sırada Haydarpaşa Garı’nda bulunan Mustafa Kemal, iskelede bekleyen Fransız işgal kuvvetlerine ilişkin Kartal istimbotuna binerek, Haydarpaşa’dan Galata’ya akıntı etmiştir.

Demirli çekişme gemilerinin arasından geçerek ilerleyen bu botta kâin ve çeki süresince ağlayan yaveri Cevat Abbas’a, Mustafa Eksiksizlik Atatürk dönerek ‘Geldikleri kadar masarif.’ sözünü söyler. Bu bayram Kurtuluş Savaşımızın ilk işareti ve rastgele edisyon şartta bile istiklal aşkı ve özgürlükten katiyen vazgeçmeyeceğinin bire bir kıvılcımı olmuştur. Geçirdiği restorasyonun ardından bizler de bu tarihi botu İstanbul Tersanesi Komutanlığında kayırma etmekten büyük benzeri itibar ve hava duyuyoruz.”

Kâmil, şişman zafere giden yolda Ankara yakınlarına büyüklüğünde çekilen Türk ordusunun evvel lojistik imkanların seferber edilmesiyle güçlendiğini, arkası sıra birlikte İnönü, Eskişehir- Kütahya ve Sakarya düzlük muharebeleriyle maneviyat ve motivasyon ile yerey hakimiyetini yeniden kazandığını dile getirdi.

Harika, Atatürk’ün bu savaşlar sırasında, “Kulağım İnebolu’üstelik gözüm Sakarya’birlikte.” sözüyle de tabir ettiği için harp cebe ve mühimmat lojistiğinin İnebolu’dan bahir vasıtasıyla muhabere sahasına ulaştırılmasında bahir ve denizciliğin önemini henüz o günlerde anladığını kaydetti.

Atatürk’ün denizciliğe verdiği önemin tıpkısı apayrı göstergesinin de Savarona yatı olduğuna aksan özne Kıyak, şöyle bitmeme etti:

“Bire Bir çocuğun oyuncağını istediği üzere özlemle beklediğini ifade ettiği Savarona’da 54 gününü geçirmiş ve antrparantez Bakanlar Kurulu toplantısını yürütme etmiştir. 1936 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün konuğu adına ülkemize gelen İngiltere Kralı 8. Edward’ın İstanbul’u ziyareti sırasında o zamanki büyüklük yatı Ertuğrul’un bacasından dökülen kurumun kralın beyaz elbisesini kirletmesinden utangaçlık duyan Atatürk, yeni bire bir Cumhurbaşkanlığı yatı araştırılması amacıyla buyuru vermiş, o sırada İngiltere’da kâin Savarona satın alınarak Mart 1938’dahi Türk bayrağı Savarona’ya çekilmiştir. Gemimizin bakımları İstanbul Gemilik Komutanlığında yapılmakta ve Savarona burada sıyanet edilmektedir.”

“İmkan ve kabiliyetleri dost ve cömert devlet donanmaları ile paylaşmaktayız”

Yetkin, iri zaferden sonraları üstelik ” Herhangi Bir fabrika tıpkısı kaledir” anlayışına makul adına deniz ticaretine ve denizlerdeki hak ve menfaatleri koruyabilmek üzere hayatiyetli ayrımsız donanmaya olan ihtiyacı milli sanayiden fışkıracak bir ciddi ile yapmak üzere her soy gayretin gösterildiğini söyledi.

Parası ödenmesine rağmen alınamayan savaş gemilerinin olduğu dönemlerden bugün tamamen milli, özgün ve sürdürülebilir savaş uran gemi nesir altyapısı oluşturulduğuna dikkati çekici Kâmil, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun yer konkre örneği birlikte fikri ve mülkiyet hakları Milli Savunma Bakanlığımızda bulunan ve milli defans sanayimizin bir nevi lokomotifi MİLGEM ADA sınıfı korvetlerimiz olmuştur. Milli Defans Bakanlığı Tersaneler Umumi Müdürlüğüne merbut İstanbul Tersanesi Komutanlığında tasarım, inşa ve testleri tamamlanan 4 gemimiz dahi yüzdelik 70’lere vasıl faal milli savaş sistemleri ile zaman Gökçe Vatan’ımızın korunmasında etken olarak fariza yapmaktadır. Bu gemilerimizin ilk ikisi olan Heybeliada ve Büyükada’yı antant takvimlerinde gecikme olmaksızın, üçüncü gemimiz Burgazada’yı inikat takviminden 3 kamer evvel, sonuç gemimiz Kınalıada’yı ise geçim takviminden tekmil 9 ay evvel Deniz Kuvvetleri Komutanlığına tasdik edebilmekten çekicilik duymaktayız.

İnşa yahut çağdaşlaşma programlarımızın rastgele gemisinde mensur süresini kısaltırken, milli imkanlar ile geliştirilen çekişme sistemlerinin sayısı ve yeteneklerinin elan de arttırılmasına hız sarfiyat edilmektedir. Bunlar ortada dünyada fakat dar donanmaların ehil olduğu ve apışlık destekli kabiliyet namına adlandırılan ADVENT Uğraş Dümen Sistemi, satıhtan satha AKKUŞ güdümlü mermisi, taharri ve atış arama radarları, sonar, mail gelgel savunma silah sistemleri, 76/62 milim Milli Deniz Tümü gibi elden biraz tanesi sayılabilir. Kazandığımız bu imkan ve kabiliyetleri arkadaş ve cömert devlet donanmaları ile birlikte paylaşmaktayız.”

“Cumhuriyet döneminde 200’ün üzerinde ticari ve askeri sefine nesir edildi”

Eksiksiz, tersanede üretilen gemilerin sayısına ve içeriğine ilgili da şu bilgileri paylaştı:

“İstanbul Tersanesi Komutanlığımızda Cumhuriyet Altını döneminden itibaren 200’ün üstünde ticari ve askeri sefine mensur edilmiştir. Şu anda tersanemizde 5 askeri gemi, 3 de ticari sefine olmak amacıyla hep 8 sefine inşa edilmektedir. Bu askeri gemilerimizden 2’sinin dahi dost ve ahi Pakistan Bahir Kuvvetleri Komutanlığı için nesir edildiğini ve şu dakika birisinin denize inmeye amade kuzuluk hulul aşamasında olduğunu ifade etmek isterim. Balaban zafere giden eksiksiz bağımsızlık inancımıza uygun namına askeri tersanelerimizde oluşan sefine nesir altyapısı, kalifiye mühendislik gücü ve görmüş geçirmiş işçilerimiz sayesinde, savaş gemilerimiz milli sistemler ile maliyet etkin ve vaktiyle düz yazı ve modernize edilebilmekte, bakımları yapılabilmekte ve meydana gelen arızalarına ise dünyanın neresinde olursa olsun 7/24 esasına bakarak süratle müdahale edilebilmektedir.”???????Share: