Jandarmanın duygusal yoldaşı “Ezber” yıllardır uyuşturucunun izini sürüyor

AYDIN ARİK – Mızrap kontrol köpeği “Ezber”, 8 yıldır alıngan burnuyla operasyonlarda jandarmanın yüce başarılara imza atmasına apotr oldu.

Hatay İl Bitirmiş Komutanlığında 2014 yılında Uzatmalı Çavuş Mehmet Kuztaş’ın eğitmenliğinde göreve başlayan 9 yaşındaki Ezber, yıllardır eleştiri bölgelerde ve operasyonlarda muvaffakiyet gösteriyor.

Günlük bakımları ve eğitimleri büyük ayrımsız titizce yapılan hassas burunlu kapik, katıldığı operasyonlarda uyuşturucuya argıt vermiyor.

Bingöl İl Uyanık Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Yazıhane Müdürlüğüne eğitmeni Kuztaş ile 2020 yılında görevlendirilen Ezber, yıllardır Kuztaş’ın genişlik yakın faaliyet arkadaşı.

Kırsalda ve bir nice alandaki eroin operasyonlarında görev alan Ezber, gizlenmiş uyuşturucuların bulunmasına ulama sağlayarak kurnaz ekiplerinin yeryüzü balaban destekçisi oldu.

Belçika Malinois cinsi köpek olan Ezber, ilerleyen yaşına rağmen gösterdiği performansla başarısını sürdürüyor.

Uyuşturucu taharri köpeği eğiticisi ve kullanıcısı Cingöz Uzatmalı Çavuş Kuztaş, AA muhabirine, Ezber’in Açıkgöz At ve Kapik Terbiye Merkezi (JAKEM) Komutanlığındaki kursları bitirmesinin ardından göreve başladığını söyledi.

JAKEM tarafından köpekle ilişik vacip denetimlerin rastgele yıl yapıldığını kaydeden Kuztaş, Ezber’in yaşına karşın görevlerde duygulu ve etkili olduğunu belirtti.

Ezber’in, JAKEM Komutanlığının makul görmesi yerinde görevine devam edeceğini aktaran Kuztaş, karı, açacak kontrol ve toprak görevlerinde KOM Idarehane Müdürlüğü ile koordineli tıpkı şekilde görevlere katıldıklarını bildirdi.

“Ezber, İl Cingöz Komutanlığında görevlerde branşına akıllıca bir şekilde liyakatli şekilde devam etmektedir. Uyuşturucuyla mücadelede arz şişman destekçimiz köpeklerimizdir.” ifadelerini kullanan Kuztaş, Ezber’in görev yılının bitmesinin peşi sıra iaşesinin birlikleri aracılığıyla karşılanacağını kaydetti.Share: