Mersin’deki orman yangınına müdahale ediliyor

Mersin Ağacı’in Gülnar ilçesinde sâdır ve Silifke ilçesine mecbur tıpkısı mahalleye büyüklüğünde yayılan ateş nedeniyle Mersin- Antalya esmer yolu ulaşıma kapatıldı.

Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda elan belirlenemeyen nedenle cuşuhuruş bundan sonra. İhbar üzerine bölgeye Mersin Ağacı Orman Kesim Müdürlüğüne vabeste hava araçları ve saha ekipleri sevk edildi.

Kuvvetli rüzgarın etkili olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile uçak ve helikopterler birlikte sönüm çalışmalarına bindi verdi.

Havanın kararmasıyla gelişigüzel bölgeye tün rey ve uçuş sistemli helikopterler da sevk edildi.

Çalışmalara düz ekiplerinin beraberinde AFAD, UMKE, kurnaz ve vatandaşlar üstelik bindi veriyor.

Söndürme çalışmaları açıktan ve karadan devam fail ateş, Silifke ilçesindeki Hırmanlı Mahallesi sınırına ulaştı. Bölgedeki kâh evler tedarik gayeli boşaltıldı.

Yangın dolayısıyla Sazak-Antalya D-400 yağız yolu ulaşıma kapatıldı.

Öte yandan, sönüm çalışmalarına katılmaya revan bire bir arazöz Delikaya Mahallesi’nde şarampole devrildi. Kazada keder almayan arazöz sürücüsü kendi imkanıyla araçtan çıktı.

Mersin Ağacı Valisi Mürtefi Hamza Pehlivan, yangın bölgesinde incelemede bulunduktan bilahare yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde çıkan yangına ekiplerin çabuk şekilde müdahaleye başladığını söyledi.

Rüzgarın da etkisiyle yangının kısmen yerleşim alanlarına akıllıcasına yayılma eğilimi gösterdiğini nâkil Güreşçi, şunları kaydetti:

“Öncelikle şunu anlatım edeyim; haddinden fazla şükür koca, fert kaybımız yok. Tedbiren mahallelerimize yakın 110 haneden 450 vatandaşımızı boşaltma ettik. Coşkunluk oralara yaklaşmadan bu tedbiri aldığımız üzere onlarla ait seçkin sağlık problemi ve aynı problem yaşamadık. Evlerde bile hanelerde birlikte şu dakika itibarıyla ayrımsız iş bulunmayan. Hoppadak ormanlık kayran zarfında kullanılmayan ayrımsız binanın yandığını ihvan tayin ettiler. İçinde canlının bulunmadığı, hayat alanı olmayan kullanılmayan ayrımsız binaydı.”

Pehlivan, yangına engelleme fail ekiplerin sayısıyla ilişik bilgelik vererek, tedbiren evlerinden tahliye edilen vatandaşların kavuşum yerlerinin sağlandığını aktardı.

Bu vatandaşların iaşelerinin karşılanacağı noktalara taşındıklarını üstelik dile getiren Güreşçi, “Akşam saatlerinde şayet evlerine dolaşım noktasında riziko devam ederse barınmalarıyla ilgiyi da Gülnar merkezde pansiyonlarımız 460 sevimli kapasiteli, onlar birlikte amade ağıl getirildi. Onunla ilişik de tedbirleri almış durumdayız.” diye konuştu.

“Tesislerde her sıklet söz konusu değil”

Pehlivan, rüzgarın hızının az buçuk kesildiğini, mücadelenin kırıcı şekilde bitmeme ettiğini fakat ateş amacıyla daha “taharri altına aldık” ifadesini kullanamadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Açıktan, karadan hep ekiplerimiz müdahalelerini gerçekleştiriyorlar. İnşallah gelişmemiş müddet içerisinde söndürmeyi başarırız. Icraat bu noktada devam ediyor. Şu dakika itibarıyla mahallelerimizde, hanelerimizde, buradaki tesislerde değme sıkıntı söz konusu değil. İlk etapta oralara yönelik tedbirler alınmıştı, alınmaya de bitmeme ediyor. daha çok şu anda kuzeydoğu istikametinde tıpkı yayılım bahis konusu. Ona bile mukteza müdahaleler yapılıyor.”

YANLIŞSIZ Fırka Mersin Saylav Zeynep Gül Yılmayan, Gülnar Kaymakamı Musa Ayyıldız ve Gülnar Belediye Reisi Alpaslan Ünüvar üstelik hararet bölgesinde incelemede bulundu.Share: