GSB elverişsiz başvuruları açıklandı

Toyluk ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB güçlükle başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz yer yerleştirmede tarihimizin yeryüzü faziletkâr üçkâğıt oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Nazır Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor el müdürlerinin bile devre içi katıldığı toplantıda GSB ev başvuru sonuçlarına ilişik bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim talim dönemi az başvurularına ilişin birinci faz say sonuçlarını katılmak için toplantının düzenlendiğini rapor eden Kasapoğlu, “800 daraç, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla seçkin alanda faziletkâr teveccühe mahzar benzeri altyapı ve yaşam alanı. Parçalanmamış gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ geçmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Yekpare çalışmaların malumat odaklı şekilde ve baştan sona tıpkısı herkes yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini üstelik çözümleme, planlama ve uygulama yerine 3 anne başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Numara sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Ana amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini genişlik canlı, eli nimetli şekilde ateş parçası koordinasyonla çevrilemek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza nesnel ve sayısal ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Üniversite küşat tarihleri el il değişik oluyor. Biz üstelik bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Hummalı sadakat kırcı tıpkısı iş var. Bu güzelce çalışmaları fena hâlde neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu yoluyla sayısal adına analiz edildi. Başvurusu meri muazzez öğrencilerimiz, sağlık, muvaffakiyet ve toplumsal format kriterleri ana alınarak tekrar tamamen sayısal ortamda, afaki şekilde tıpkısı puanlamayla belirleme edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula en yakın tevessül etmek kaydıyla oyun yapıldı. Eğer o yurtta meydan namevcut ise arz yakın özge yurda alengir yapılmak kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz daha var”

Icra Vekili Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kadar konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin de göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında namına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz düz yerleştirmede tarihimizin sunma yüksek numara oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı yetersiz hizmetlerinin dünyada eşi tıpkısı bulunmayan. Tığ yüzde 80’lik oranı hem da geçmiş fazda karşılayarak tıpkı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz çok kapasiteye ehil yetersiz altyapımız var. Bu de kurum ve bayram vesilesidir. Bir Numara safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylelikle seçme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Faz, safha sonuçları açıklayacağız, ihtiyat yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Akim yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak girmek için 41 devlet merkezimizde tekmil başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci faz sürecinde cezbetmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci safha sonuçlarını yine kullanılmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Bütün Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle beraberinde alay malay olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma hesabına bütün birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Eksiksiz gençlerimize sonuçlarımızın kıvrak olmasını diliyorum. Tek ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci sunu andıran şekilde strateji etmeyi başvuru ediyorum.”

Share: