Nazır Soylu Denklik ve Destek AFAD Gönüllüleri Sertifika Doğrulama Töreni’nde konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Türkiye zaman afetlerle mücadelede ve sair konularda 23 yıl geçmiş Türkiye değildir. Kıran üstüne yerimizde saymadık, bambaşka boyuta geldik.” dedi.

Bakan Aristokrat, Kıyamet ve Müstacel Uzanım Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) Yeşilköy’üstelik düzenlenen “Denklik ve Destek AFAD Gönüllüleri Sertifika Teslim Töreni”ne katıldı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan programda “Depremin İlk 6 Saati” ünlü kısa film izletildi.

Icra Vekili Soylu, programda yaptığı konuşmada 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde 18 bin 373 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak o çevrim neler yaşadıklarını anlattı.

Eski başbakanlardan Tansu Çiller ile ilk Avcılar’a elan sonradan Yalova’ya geçtiklerini nâkil Aristokrat, insanların etrafta “Kimse var mı?” diyerek bağırdığını, yerlerde binlerce cesedin bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin o dönüş yaşadığı şiddetli olaylardan ibret çıkardığını dile getiren Soylu, kıyamet öncesi, hatırat ve sonrasında yapılacaklara dair eğitimlerin verildiğini, kentsel dönüşümlerin yapıldığını aktardı.

Aristokrat, sonuç 2,5 yılda Giresun Dereli’bile yeğin afeti, İzmir’de deprem, Van Başkale’birlikte deprem ve çığ felaketi, Rize ve Artvin’bile sel, Antalya ve Muğla’dahi orman yangınları gibi nazik afetlerin yaşandığını hatırlattı.

Dünyada ve Türkiye’de kıran yaşanması durumunun arttığına işaret eden Soylu, bununla ilişik çok ciddi icraat yürüttüklerini belirterek şunları söyledi:

“23 sene evvel karşı karşıya kaldığımız vaka, bize hakikaten şiddetli amma çalıştırıcı oldu. Bunu zaman kapasitesini sürekli yükselten aynı tabloyla karşı karşıya olduğumuzu tefhim etmek istiyorum. Ne afetle hangi sakim görüyorsak, onu angaje etmek için şişman gayret gösteriyoruz. AFAD ateş parçası uygulamamız var. Eğer enkazın altında birisi kalırsa ve bu uygulamayı indirmişse arama-istirdat ekiplerimiz ona rahat bire bir şekilde ulaşabilir. Zelzele olduğu andan itibaren, evden elbette çıkacağı ve hangi toplanma alanına gidebileceğini gösteriyor. Oran Mülahaza Sistemi, Batı Karadeniz’da Bakanlığımız, Hava Bilgisi, AFAD uyardığı amacıyla insanlar hazırlık aldılar. Selden âlem can kaybımız olmadı. Yemeden Içmeden selden periferi olmadı ama 2 can kaybımız oldu. Maddi kaybımız birlikte ayrımsız geçmiş yağmura bakarak daha aşkın yağmasına rağmen henüz az oldu.”

Soylu, alınan birtakım tedbirlere dahi değinerek ” İstanbul’bile 1300 ekol yapıldı ve bunların birçoğu yıpranmamış yapıldı, birçoğu zelzele güçlendirilmesi içeresinde oldu. Binlerce amme binası yenilendi. Tayin edilen özellikle zelzele çabucak katabolizma olabileceği tehlikesi taşıyan binaların balaban ayrımsız bölümü tahliye edildi ve yıkıldı. Amma bu tespitler bibi devam etmektedir.” dedi.

Türkiye’nin facia yönetiminde AFAD kabilinden ayrımsız kurumu kurduğunu, sığa ve eksperlik oluşturduğunu ifade eden Soylu, kıyamet yönetimine karşı mühim planlar yapılarak acul ve faal müdahale kapasitesi oluşturularak Türkiye’nin kıran yönetiminde dünyadaki sunma muvaffakiyetli ülkelerden biri haline geldiğini anlattı.

Aristokrat, Türkiye’nin, dünyanın yer pir ama bire bir zamanda kıyamet riski genişlik yüksek topraklarında bulunduğuna, tropikal fırtınalar ve faal volkanlar dışında dünya genelinde görülen 31 kök katıksız afetin az daha tamamına karşı riziko altında olduğuna dikkati çekti.

2021 yılında yaklaşık 300 fırtına yaşandığını, 2019’birlikte hortum afeti sayısının ilk defa 20’nin konusunda çıktığını, 2020 ve 2021’da önceki 10 yılın bütün sayısı kadar 10 kum fırtınası yaşandığını, 2020’birlikte 13 çığ, 2019’üstelik 30’un üstünde heyelan kaydedildiğini anlatan Soylu şöyle bitmeme etti:

“Türkiye zaman afetlerle mücadelede ve sair konularda 23 sene geçmiş Türkiye değildir. Kıyamet üzerine yerimizde saymadık, bambaşka boyuta geldik. Almanya’daki Ruhr Üniversitesinin hazırladığı acun riziko raporuna göre, Türkiye’nin natürel afetlere maruz kalma seviyesi 11,81’den 12.57’ye yükselmiştir. Yani saf afete maruz kalma riskimiz yükseldi. Buna fiyat ülkemizin doğal afetlerle başa ayazlık ve facia sonrasında neva terazi kapasitesini ifade eden ‘Güvenlik Açığı’ başlığında Türkiye’nin oranı 45,57’den 40,65’e düştü, yani ılımlı seviyeden bağan seviyeye indi.”

Nazır Soylu, ekimde ulusal ve arsıulusal çapta haddinden fazla büyük ayrımsız manevra gerçekleştirileceğini bildirdi.

Soylu, muhtemel aynı depreme hazırlık üzerine şu önerilerde bulundu:

“Tığ depremi unutabiliriz amma hareket bizi unutmaz. Bilcümle ilmî veriler, andıran şişman bire bir depremi belen ediyor. Binalarımızın sertlik durumuna nikbin bakmayalım, oluruna bırakmayalım. Kişi tatbikatlarımızı yapalım. Çök-konsept-tutun üç cesim hayat kurtarma aracı mebde. Depremin ilk 3 saatinde arabalarımızdan ve telefon hatlarından ırak duralım, internet üzerinden haberleşelim.”

İstanbul Valisi Büyük Yerlikaya dahi konuşmasına, 17 Ağustos depreminde hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur dileyerek başladı.

Eşsiz konumu ve zengin kültürel mirasıyla kadim İstanbul’un tıpkısı acun metropolü olduğunu ancak bu kenti bekleyen riskler birlikte olduğuna belen fail Yerlikaya, “Faal fay hattı üzerinde yükselen şehrimiz 17 milyonu çok hayat dolu nüfusuyla anbean deprem riskiyle çöz içe. İstanbul’un yaşayabileceği beklenen sair riskler beyninde gösterişli yağışlar, hararet, acul kentleşme, kesintili kafile, endüstri ve deniz kazalarına ilişkin afetler de var. 5,8’lik Silivri depremi bizler için tıpkı milattır. Afetlere tedbir yılı kapsamında kavi çok yetişek, tatbikat ve lansman programları gerçekleştirdik.” diyerek konuştu.

Yerlikaya, depreme karşı birebir ve devir içi eğitimler verildiğini, 5 bin 334 tatbikat yapıldığını söyledi.

AFAD Başkanı Yunus Sezer ise gönüllülere yönelik şehadetname programı hakkında vukuf vererek “Akredite ettiğimiz grup sayısı 59’a ve uzuv sayısı 1580’e ulaşıyor. Eğitimine bitmeme fail ve sertifika almaya doğruluk kazanan takım sayımız şu anda 47. Bir zamanda bizim için haddinden fazla kebir olan AFAD gönüllülerimizle ilgili zaman İstanbul’un 23 ilçesinden 507 gönüllümüzün etiket kartını vereceğiz, onlar bile bizim ekibimize dahil oluyorlar.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların arkası sıra AFAD gönüllüleri Aristokrat’nun elinden sertifikalarını aldı.Share: