Zehirlenmelerin yaşandığı Yuva köyü amacıyla verilen “laboratuvar” önergesi kabul edilmedi

Zehirlenmelerin yaşandığı Yuva köyü için verilen “laboratuvar” önergesi akseptans edilmedi

BOLU Bolu’da, 1 kişinin öldüğü ve çok sayıda kişinin zehirlendiği Yuva köyüyle ilgilendiren İl Genel Meclisi üyelerinin İl Özel İdaresi bünyesinde Su Tahlil ve Analiz Laboratuvarı kurulması önerisi yapılan oylamada kabul edilmedi.

Bolu merkeze vabeste Yuva köyünde 1 kişinin öldüğü ve 141 kişinin zehirlenme şüphesiyle hastaneye başvurduğu olayla ilgili 1’i ağırbaşlı bakımda başlamak için 10 kişinin tedavileri bitmeme ediyor. Zehirlenme vakalarının üzerinden 2 kamer geçmesine karşın yeni vakaların ortaya çıkmasıyla beraber İl Genel Meclisi üyesi bire bir grup, köylerin kullandığı suların analizinin İl Hususi İdaresi bünyesinde Su Analiz ve Çözümleme Laboratuvarları tarafından yapılması amacıyla takrir verdi. Üyelerin verdiği önerge, divan başkanının kanuni olmadığı yönündeki açıklamasının peşi sıra yapılan oylamada akseptans edilmedi.

“Laboratuvarlar 2004 yılında devredilmiş”

Akarsu Analiz ve Çözümleme Laboratuvarı’nın 2004 yılında İl Ekincilik Müdürlüğü’ne devredildiğini belirten İl Umumi Sedir üyesi Erhan Beykoz, “Zehirlenmelerin kaynağının köyümüzün kullandığı suların olabileceği düşüncesiyle gayrı köylerimizin bile hakeza bedbahtlık yaşamaması yerine işlerin elan çabuk ve dizgesel şekilde yürümesi için kol kendisine İl Özel İdaresi bünyesinde Su Analiz ve Çözümleme Laboratuvarı kurulması üzere takrir verdik. İl Hususi İdaresi 2004 yılına kadar akarsu ve arazi analizlerini öz laboratuvarlarında yapmaktaydı. 2004 yılında alınan karar ile laboratuvarlar İl Tarım Müdürlüğü’ne devrildi. Vermiş olduğumuz önerge divan başkanı Yaşar Yüceer’in hakeza bir uygulamayı kanunen yapamayacaklarını ve eksantrik ilerde böyle benzeri çalışmanın yapılmadığı, tahlillerin İl Afiyet Müdürlüğü marifetiyle yapılmakta olduğu gerekçesiyle oylamada kabul edilmedi” dedi.

“Kanuni yönden engel yok”

Laboratuvarların apayrı illerde faaliyette olduğunu ve kanuncu yönden ayrımsız sorun olmadığını söyleyen Beykoz, “Yapmış olduğumuz araştırmalarda Zonguldak ve Elazığ gibi bir nice ilimizde Akarsu Çözümleme ve Çözümleme raporlarının yapıldığını biliyoruz. Da Elazığ’daki laboratuvarda bakteri analizinin yanı sıra arsenik tahlili birlikte yapıldığını öğrendik. Sedir tez ettiği kadar özel dümen bünyesinde kurulması düşünülen laboratuvarın kanuni yönden birlikte tek engeli bulunmamaktadır” şeklinde konuştu.Share: