Cumhur Reisi Erdoğan Hükûmet Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi: (3)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasına ait, “Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, martir yakını ve gazilerimize değişik kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu ana büyüklüğünde 7,2 milyon referans yapıldı.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın arkası sıra millete seslendi.

Demokrasi, hak ve özgürlükler üstüne ülkeyi getirdikleri seviyeyi perçinleyecek gündemi bütün deli dolu tutuklarını dile getiren Erdoğan, seçme programlarında değişik kesimlere müteveccih ekonomik ve demokratik müjdeleri milletle paylaştıklarını, böylelikle 2023 hedeflerine doğru tehlikesiz adımlarla ilerlediklerini söyledi.

Bugünkü bakanlar kurulu toplantısında dahi bu çerçevede yeni değerlendirmeler yaptıklarını, yıpranmamış çalışmaların istişaresini gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, “İlk başlığımız, tıpkısı süre evvel duyurduğumuz, milletimize 500 bin bölük, 250 bin yer, 50 bin hisse senedi yeri kazandırma amacını taşıyan ‘İlk Evim İlk İş Yerim’ kampanyasındaki sonuç gelişmelerle ilgilendiren. Bilindiği kadar içtimai basamak projeleri, hükümetlerimizin önce gününden itibaren yeryüzü haddinden fazla önem verdiğimiz ve 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz aynı icraatımızdır. Akıbet dönemde konut, icar ve yurt fiyatlarındaki muvazenesiz yükselişler, bizi yeni ve henüz iri bire bir atılıma yöneltti.” diye konuştu.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki TOKİ’nin hazırlıklarının peşi sıra, “İlk Evim İlk İş Yerim” kampanyasının müjdesini kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, şehit yakını ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu esas kadar 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bu müracaat sahiplerinden 4,5 milyonu, kamu şartları yerine getirerek, süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna büyüklüğünde bitmeme edeceği göz önüne alındığında, bu rakamların henüz üstelik artacağı açıktır. Cumhuriyet Altını tarihinin sunu şişman toplumsal bölük projesi olan bu kampanyamıza gösterilen pahal bent bizi elan encam adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin geçmiş etabındaki rakamı 250 bin olan ev sayısını 2028 yılına büyüklüğünde 500 bine tamamlayacağımızı zaten söylemiştik. İlk etap 250 bin konutumuzu 2 sene süresince hak sahiplerine teyit edeceğiz. Ev inşası amaçlı arsa sayısını da 1 milyona çıkarma kararı aldığımızı ayrımsız süre evvel duymuştuk. Bakanlığımız, yaptığı çalışmayla 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsayla ilişkin hazırlıkları tamamladı. Yani hangi şehirde, nerede, hangi parselde, altyapısını düzenlemek yoluyla bu arsalarımızı üstelik hazırladık. Yer yerlerini yüzde 40’ı site merkezlerinde, yüzde 60’ı ilçelerde olacak şekilde belirledik. Tabii bu rakamlar şehirlerdeki arazilerin agreman durumuna göre şekillenmektedir. Konut amaçlı arsaların 50 bini İstanbul’üstelik, 100 bini Ankara’bile, 25 bini İzmir’da, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’da, 25 bini Kayseri’da, 30 bini Diyarbakır’üstelik olacak şekilde planlandı. Sair şehirlerimizdeki yer sayıları dahi arazi uygunluğuna göre tayin edilmektedir.”

“TOKİ’nin 2003’ten bu yana ülkemize kazandırdığı ev sayısı 2 milyonu bulacak”

Cumhur Reisi Erdoğan, vatandaşların hem konuta hem de arsaya başvurabileceğini fakat kurada ikisi dangadak çıkarsa sadece birini tercih edebileceğini belirterek, “Amacımız, milletimizin olanı milletimize vererek insanlarımızı sunu akıllıca şartlarla, iştiyak huzuru süresince oturacakları birer eve kavuşturmaktır.” dedi.

Yer fiyatlarını, ortalık bedelinin çokça altında vatandaşlara sunmakla kalmayıp, bunun üzerine ayrımsız an geçmiş evlerini yapabilmelerine da destek vereceklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Yemeden Içmeden ülkemizin değil, ihtimal da dünyanın sunma büyük sosyal oran uygulaması olan bu projeye birlikte parselleri birlikte dahil ediyoruz. Baş Başa parsellerdeki doğruluk sahipleri, çoğunluğu sağladıklarında, TOKİ’ye başvurarak burada hane mensur edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parseller bile dayanaklık etmek fazlalık 4 yahut 5 dinsiz geçmeyecek şekilde düz yazı edilecek, konutların finansmanı hususunda bankalarla birlikte gelişim birliğine gidilecek. Konut amaçlı arsaların ve hareket yerlerinin başvuruları bugün bakımından alınmaya başlandı. Planları onaylanan illerde ve ilçelerdeki hak sahibi vatandaşlarımız arsa tapularını mesafe ayından itibaren alabilecekler. Arsaların tapularının tamamının dağıtımı iki sene içinde bitecek. Müstakil parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, 1604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla vasıl vadelerle TOKİ’nin faizsiz ödeme modeliyle vatandaşlarımıza satılacak. Paydaşlı parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri dahi 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi.”

Erdoğan, toplumsal konutların inşasına 25 Ekim’da Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Görgülü, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak’taki 5 bin konutun temelini atarak başlayacaklarını söyledi.

Özge illerde de çabuk benzeri şekilde temellerin atılacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Proje kapsamındaki 50 bin gelişim yerinin evvel etabının inşasına, 28 ilimizde 10 bin iş yerinin temelini atarak başlıyoruz. Büyüklükleri 50 ila 200 metrekare ortada değişen bu hisse senedi yerleri, 350 bin liradan başlayan değer, 2 bin 633 liradan başlayan taksit ve 10 yıla vasıl vadeyle esnaflarımıza sunulacaktır. Çabucak bu hisse senedi yerlerinin istihdama katkısının 100 bini bulması bekleniyor. Serencam kampanyayla alay malay TOKİ’nin 2003 yılından bu yana ülkemize kazandırdığı hane sayısı 2 milyonu bulacak. İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının ülkemizde kez açacağı soylu erki zindelik 2 trilyon liraya ulaşacak. Seçme TOKİ projesi üzere bu kampanya bile hususi sektörün hane yatırımlarını hareketlendirecektir. Kampanyamızın bir el henüz ülkemize, milletimize ve özellikle hak sahiplerimize filinta olmasını diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrımsız sava üstelik üniversite öğrencilerine çevirmek istediğini belirterek, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde eğitim-tedrisat gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri için muvasala desteği sağlayacağız. Yılda 2 defa verilecek bu destek yardımıyla, kestirmece 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına, onlara rastgele angarya getirmeden gidip gelebilmesini realizasyon etmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

“Esnafımız için 100 bilyon liralık tıpkısı güven kampanyası başlatıyoruz”

Esnaf ve sanatkarlara üstelik müjdesi olduğunu dile getiren Erdoğan, seçme dönemde olduğu kabil salgın ve kavga şartlarının neden olduğu metin süreçte birlikte esnaf ve sanatkarların yanı sıra olduklarını, olmayı sürdürdüklerini söyledi.

Desteklerde kadınlara ve gençlere ayrı kayran verdiklerine belen eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yılın mart ayında başlattığımız eş girişimci kredisinden 140 bin kadınımız yararlanarak, 17 bilyon liranın üzerinde tıpkısı nesep kullanmıştır. Gençlerimiz amacıyla çeşitli adlar altında başlattığımız müteşebbis kredilerinden 52 bin can 10 milyar liralık kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Deminden bile cumhuriyetimizin 100. yılına atıfla başlattığımız yıpranmamış benzeri kredi destek paketiyle esnaf ve sanatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız amacıyla Halkbank eliyle 60 ay vadeyle ve yüzde 7,5 faiz oranıyla istifade edebilecekleri 100 milyar teklik aynı cesaret kampanyası başlatıyoruz. Elden bununla kalmıyor, itimat üst limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, aksiyon yeri edindirme ve pusat kredisi limitlerini birlikte 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya yükseltiyoruz. Güre girişimcilerimizin muvaffakiyetsiz faizli yüreklilik limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, yaş sınırını de 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan itimat kullanıp da takibe sakıt esnaflarımıza 6 aya büyüklüğünde hoşgörüsüz ödemesiz, 36 aya büyüklüğünde vadeli yüzde 4 faizli krediyle borcunu tasfiye imkanı sağlıyoruz. Tamam bu kolaylıkların esnafımıza berceste olmasını diliyorum.”

(Sürecek)

Share: