Cumhur Reisi Erdoğan’dan öğrencilere beşaret: Ailelerinden uzakta okuyan öğrencilere muvasala desteği sağlanacak

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde terbiye talim gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri amacıyla ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda 2 defa verilecek bu bindi yardımıyla kestirmece 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara temas abra getirmeden gidip gelebilmesini gerçekleştirme etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı. Toplantı sonrası açıklamalarda kâin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Global hesaplı krizin ve düzenlilik tehditlerinin her an arttığı bire bir dönemden geçiyoruz. Salgınla, savaşla, mal fiyatlarının yükselişi ile istihsal ve tedarik kanallarının tıkanması ile başlayan ve durgunluk ihtimali ile tırmanan bu sıkıntılı devir bittabi ülkemizi de etkilemektedir. Mutluluk ve milletçe düzensiz barhana akınından maltalık pahalılığına büyüklüğünde benzeri paradigma yük ile uğraş ediyoruz. Ancak Türkiye diğer devletlerden farklı namına uzunca tıpkı süredir maruz kaldığı saldırıların ve tuzakların birlikte etkisi ile tehditleri başlangıçta görebilme ve acilen hazırlık alabilme kabiliyetine topluluk aynı ülkedir. Hakikaten rastgele global akse ve peşi sıra yaşanan ağız dalaşı Türkiye’nin bu vasfını tıpkı kez henüz tasdik etmektedir. Terörle mücadeledeki tecrübemiz ile tahkim ettiğimiz asayiş ve sosyal mimarimiz bizi bölgemizdeki başka kaoslara cebin birlikte korunaklı hale getirmiştir” ifadelerini kullandı.

“Cumhuriyet tarihinin bildirme faziletli istihdam rakamına kazanmış olduk”

Diplomaside uzun uzun aynı süredir uğranan tekme standartların yıpranmamış lehçe dalgalanmalar karşısında kararlı ve olumlu politikalar ihya imkanı sağladığına vurgu işleyen Reisicumhur Erdoğan şunları kaydetti:

“Konuşu saldırılar karşısında geliştirdiğimiz mekanizmalar sebebiyle küresel krizin tahripkâr etkilerini yer beş altı düzeye indirmeyi başarabiliyoruz. Avrupa ilkin doğmak üzere kül dünyayı yağız kişmiri düşündüren erke krizini hem töz çeşitlendirmesine her an hem domestik ve yenilenebilir kaynaklarımızı harekete geçirerek hazırlıklı yakalandık. İstihdam odaklı iktisat programımız sayesinde duraklık tehlikesinin her an daha erdemli sesle konuşulduğu ayrımsız dönemde insanımızın işini, aşını, geleceğini güvence altına aldık. İşte bugün ağustos kocaoğlan işsizlik rakamları açıklandı. Buna bakarak avarelik oranı bir önceki ayak tabanı bakarak 0,4 puanlık azalış ile yüzde 9.6 ile biricik haneli rakamlara gerilerken, istihdam sayımız 31 milyonun üzerine çıktı. Sonunda Cumhuriyet tarihinin yer faziletkâr istihdam rakamına başarmış olduk. Hükümetlerimiz döneminin sayı farkı enflasyonu yüzdelik 13 iken, serencam günlerde yaşadığımız sıkıntıların ayrımlı siyasi ve toplumsal saiklerin tetiklemesi ile ortaya çıktığını yeniden hatırlatmak istiyorum. Şişkinlik ile mücadelemizi sürdürürken değme kesimden insanımızın avlu pahalılığının misil açtığı refah kaybını telafi edecek adımları da birer birer atıyoruz.”

“(İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası) Kampanyaya şu asıl büyüklüğünde 7,2 milyon başvuru yapıldı”

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki Toplu Bölük İdaresinin yaptığı hazırlıkların ardından İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası’nın müjdesini henüz evvel paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan şunları söyledi:

“Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, martir yakınları ve gazilerimize değişik kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu anne büyüklüğünde 7,2 milyon referans yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4 buçuk milyonu tamlık şartları adına getirerek süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna büyüklüğünde bitmeme edeceği göz önüne alındığında bu rakamların elan birlikte artacağı açıktır. Cumhuriyet tarihinin sunu şişman sosyal ev projesi olan bu kampanyamıza gösterilen ağır sıklet bent bizi elan encam adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin geçmiş etabındaki rakamı 250 olan göz sayısını 2028 yılına kadar 500 bine tamamlayacağımızı elhak söylemiştik. İlk etap 250 bin konutumuzu 2 sene içerisinde doğruluk sahiplerine tasdik edeceğiz. Bölük inşası gayeli yer sayısını bile 1 milyona emisyon kararı aldığımızı aynı müddet geçmiş duyurmuştum. Bakanlığımız yaptığı iş ile 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon yer ile ilişkin hazırlıkları tamamladı.”

“Birlikte parsellerdeki adalet sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada basamak düz yazı edilmesi talebinde bulunabilecek”

Toplumsal hane projesine birlikte parsellerin üstelik dahil edildiğini tamlayan Cumhur Reisi Erdoğan, “Müşterek parsellerdeki doğruluk sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada göz nesir edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parsellerde dayanaklık etmek pozitif 4 yahut 5 dinsiz geçmeyecek. Bu şekilde nesir edilecek. Konutların finansmanı hususunda bankalarla de işbirliğine gidilecek. Ev amacı arsa ve işyerlerinin başvuruları zaman bakımından alınmaya başladı. Planları onaylanan iller ve ilçelerdeki türe sahibi vatandaşlarımız yer tapularını çatlak ayından itibaren alabilecekler. Arsa tapularının tamamının dağıtımı 2 yıl içerisinde bitecek. Bağımsız Milletvekili parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, bin 604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla vasıl vadeler ile TOKİ’nin faizsiz ödeme modeli ile vatandaşlarımıza satılacak. Paydaşlı parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri de 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi. Içtimai konutlarımızın inşasına 25 Ekim’de Ankara, Afyon, Amasya, Münevver, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz” diyerek konuştu.

“Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde yetişek talim gören öğrencilerimize, okullarına azimet ve dönüşleri için ulaşım desteği sağlayacağız”

Darülfünun öğrencilerine da müjdelerde mevcut Erdoğan, “Aynı müjde bile darülfünun öğrencilerine vermek istiyorum. Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde eğitim bilimi tedrisat gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri amacıyla erişim desteği sağlayacağız. Yılda 2 sefer verilecek bu destek sebebiyle kısaca 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara rastgele abra getirmeden gidip gelebilmesini gerçekleştirme etmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Esnafımız amacıyla Halkbank vasıtası ile 60 kamer mehil ile ve yüzdelik 7,5 faiz oranı ile istifade edebilecekleri 100 milyar lira tıpkı cesaret kampanyası başlatıyoruz”

Tıpkısı gayrı müjdelerinin üstelik esnaf ve zanaatkarlara olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Rastgele çağ olduğu kabilinden müstevli ve kavga şartlarının önümüze çıkarttığı it canlı süreçte dahi esnaf ve zanaatkarlarımızın beraberinde olduk, olmayı sürdürüyoruz. Desteklerimizde kadınlarımıza ve gençlerimize ayrı düzlük veriyoruz. Söz Misali geçtiğimiz yılın Mart ayında başlattığımız Avrat Girişimci Kredisinden 140 bin kadınımız yararlanarak 17 bilyon liranın üzerinde benzeri nesep kullanmıştır. Gençlerimiz üzere türlü esame altında başlattığımız aşama kredilerinden 52 bin yaşama, 10 milyar liralık tıpkı kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Deminden dahi Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına atıfla başlattığımız kullanılmamış ayrımsız itimat destek paketi ile esnaf ve zanaatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız üzere Halkbank vasıtası ile 60 kamer vade ile ve yüzde 7,5 repo oranı ile yararlanma edebilecekleri 100 bilyon lira ayrımsız güven kampanyası başlatıyoruz. Yemeden Içmeden bununla kalmıyor, emniyet üst limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme ve anahtar kredisi limitlerini birlikte 1 milyon liradan 1 buçuk milyon liraya yükseltiyoruz. Güre girişimcilerimizin rate faizli kredi limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, gözyaşı sınırını dahi 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan cesaret kullanıp üstelik takibe düşen esnaflarımıza 6 taban büyüklüğünde idraksiz ödemesiz, 36 aya büyüklüğünde vadeli yüzde 4 faizli emniyet ile borcunu arıtma imkanı sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.

“TANAP’ın kapasitesini almanak 16 bilyon metreküpten iki ikmal artış ile 32 bilyon metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık”

Erke alanında dahi mefret adımlar atıldığına değinen Erdoğan, “Doğalgaz depolarımızı yüzde 100 doldurarak talepteki muhtemel artışlara ve umulmayan kesintilere alın hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan ile ülkemiz ile birlikte Avrupa’nın erke genişlik güvenliği üzere da eleştiri öneme cemaat TANAP’ın kapasitesini almanak 16 bilyon metreküpten 2 tekmil artış ile 32 bilyon metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık. Libya ile yaptığımız hidrokarbon anlaşması ile bu ülkenin ana kara sahanlığındaki yer yağı ve türevlerinin çıkartılması konusunda eskimemiş tıpkı işbirliği alanı oluşturduk. Ayrıca Ana Deniz, Şimendifer, Endonezya, Cezayir, Nijerya, Malezya, Kazakistan ve Birleşik Zenci Emirlikleri ile enerji alanında yıpranmamış işbirliklerimizin önünü anahtar temaslarda bulunduk” dedi.

“‘Bir akşam akılsız gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini harfiyen namına getiriyoruz”

Cızık güvenliği noktasında asayiş güçlerinin 7/24 teyakkuz halinde olduğuna ilgi calip Erdoğan, “Terör örgütlerinin yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyor, askerlerimiz ve asayiş güçlerimize yönelik tek saldırıyı karşılıksız ve cezalandırılmamış bırakmıyoruz. sınır dışı harekatlarımızı özlük önceliklerimize ve yaptığımız planlara bakarak yürütüyoruz. Daha Çok yıldırı örgütleri ile alay malay ülkemize antagonizm besleyen herkesin güç rüyası haline mevrut, ‘Bir şeb ansızın gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini harfiyen hesabına getiriyoruz” ifadelerini kullandı. – ANKARA

Share: