Niğde tutum: Niğde’de 650 bin ton elma rekoltesi bekleniyor

Niğde Elma Üreticileri Birliği Başkanı Atilla Kaplan, Türkiye’dahi elma üretiminde ikinci tam düz aldığını bu sene ise 650 bin ton elma rekoltesi beklendiğini söyledi.

Geçen yıl 552 bin titrem elma üretildiğini rapor eden Kaplan, bu sene devlet genelinde 650 bin ton rekolte beklediklerini ve verimin çok gani olduğunu anlatım etti. Niğde elmasının ihracata gittiğini anlatan Elma Üreticileri Birliği Başkanı Atilla Kaplan açıklamasında şunları söyledi:

“Niğde’dahi elma hasadı bitmeme ediyor. Geçen yıl TUİK verilerinde 552 bin elma üretiminde Türkiye ikincisiydi. Bu sene üstelik gine ikinci olarak yerimizi koruruz inşallah. Niğde’da bahçecilik yavaş yavaş ivme kazanıyor. Temas yıl dikilen dikme sayısı daha da fazlalaşıyor. Yemiş vermeyen dikme sayısı da haddinden fazla, onlarda vermeye başlayınca istihsal artacak. Şişman bahçeler kurulmaya bitmeme ediyor. Niğde’yi elektrik merkezi haline getiriyor. Yaklaşık 552 bin titrem üretimde Niğde elması, Amasya elması kabilinden balaban bahçelerde yaklaşık 300 bin ton istihsal oluyor. 150 bin tonu ihracata gidiyor”.

Kaplan, Niğde elmasının Uzakdoğu ülkeleri ile Hindistan, Bangladeş, Endonezya ile Orta Doğu ülkeleri, Irak, Suriye, Libya’ya ihraç edildiğini birlikte ifade etti. – NİĞDE

Share: