Reisicumhur Erdoğan ayrıntıları paylaştı! TOKİ’nin satışa sunduğu arsa ve hisse senedi yerlerinin fiyatı ve taksitleri kaç liradan başlayacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 buçuk saat süren hükûmet toplantısı sonrası kameralar karşısına geçti. Erdoğan, merakla muhtemel ve başvuruları zaman başlayan TOKİ İlk Evim Yer Projesi ile ilişik yeni detayları paylaştı.

7,2 MİLYON BAŞVURU YAPILDI

Projeye şimdiye büyüklüğünde 7,2 milyon müracaat yapıldığının altını çizen Erdoğan, “İlk başlığımız bir müddet önce duyurduğumuz milletimize 500 bin hane, 250 bin yer, 50 bin işyeri kazandırma amacını haiz İlk Evim İlk İşyerim Kampanyası’ndaki son gelişmelerle ilgilidir. Içtimai hane projeleri yeryüzü çok ehemmiyet verdiğimiz 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz icraatımızdır. Yer ve Kentçilik Bakanlığımız bünyesindeki TOKİ’nin yaptığı hazırlıkların arkası sıra İlk Evim İlk İşyerim müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kampanyaya şu esas büyüklüğünde 7,2 milyon başvuru yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4,5 milyonu cümle şartları namına getirerek süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna kadar bitmeme edeceği ayn önüne alındığında rakamların bitmeme edeceği açıktır.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde:

“Konutları 500 bine tamamlayacağımızı filhakika söylemiştik. İlk kadem 250 bin konutumuzu hak sahiplerine teyit edeceğiz. Yer sayısını de 1 milyona tarh kararı aldığımızı duyurmuştuk. 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsa ile hazırlıkları tamamladık. Hangi şehirde, nerede, ne parselde bu arsalarımızı hazırladık. Yer yerlerinin yüzdelik 40 site merkezinde yüzde 60’ı ilçede tutmak şekilde belirledik.

“NAHIF ARSA VE BASAMAK ÇIKARSA YALNIZ BİRİ TERCİH EDİLEBİLECEK”

Konut gayeli arsaların 50 bini İstanbul, 100 bin Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 30 bini Diyarbakır’dahi olacak şekilde planlandı. Değişik şehirlerimizdeki arsa sayıları yer uygunluğuna göre tayin edilmektedir. Vatandaşlarımız yer ve konuta aynı anda başvurabilir. Ancak eneze ikisi fücceten çıkarsa yemeden içmeden birini yeğleme edebileceklerdir. Arsa fiyatlarını meydan bedelinin altında vatandaşa sunmakla kalmayıp, tıpkısı dakika önce evlerini yapabilmelerine bindi vereceğiz.

“TAPULARIN TAMAMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Alay Malay parsellerdeki adalet sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada göz nesir talebinde bulunabilir. Bu parselde dayanak artı 4 veya 5 dinsiz geçmeyecektir. Hane gayeli arsaların ve gelişim yerlerinin başvuruları bugün itibariyle alınmaya başlandı. Doğruluk sahibi vatandaşlarımız Mesafe ayından itibaren alabilecekler. Tapuların tamamının cümlesi 2 yıl ortamında bitecek.

FİYATLAR 192 BİN LİRADAN, TAKSİTLER 1604 LİRADAN BAŞLIYACAK

Müstakil parseller 192 bin liradan başlayan fiyatlar, 1604 liradan başlayan taksitler faizsiz şekilde vatandaşlarımıza dağıtılacaktır. Toplumsal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’de Ankara, Afyon, Amasya, Görgülü, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

İŞ YERİ FİYATLARI

Proje kapsamında 50 bin işyerinin önceki etabının inşasına 28 ilimizde 10 bin işyerinin temelini atarak başlıyoruz. 50 ila 200 metre karesi arasında değişen 350 bin liradan kıymet 2633 lira taksit, 10 yıla varan mehil ile esnaflarımıza sunulacaktır. Takkadak bu işyerlerinin istihdama 100 bin katkısı bekleniyor. Bu kampanya hususi sektörün göz yatırımlarını hareketlendirecektir.”

Share: