Bolu’da içmece suyundan etkilenen çocuklarda 26 zaman sonra sevindiren evolüsyon (2)

Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli, Bolu’nun Çaydurt Yuva köyü bölgesinde içme suyundan etkilenerek hastanede tedavi altına alınan çocukların tamamının diyalizden kurtulduğunu, umumi durumlarının iyi olduğunu ve 2’sinin taburcu edileceğini bildirdi.

Aynı zamanda yavru tehlikeli hizmet uzmanı birlikte olan Kendirli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmiş olarak 16 Temmuz’üstelik hastaneye gönderme edilen çocuklarda dizanteri, iveğen böbrek yetmezliği, trombosit ve hemoglobin değerlerinde bayağılık üzere sıkıntıların görüldüğünü, tıpkı hafta içerisinde 6 yavru hastada çokça okkalı Hemolotik Üremik Sendromu (HÜS) saptandığını söyledi.

Hastaların kreatinin değerleri açısından iveğen böbrek yetmezliği tablosundan ayrımlılık gösterdiğini vurgulayan Kendirli, evgin diyaliz ihtiyacı kâin 6 hastadan 5’inin yavru diyaliz ünitesinde tınlamalı ve programlı şekilde tedaviye alındığı bilgisini verdi.

Beyin ve ihtisas tutulumu tanıdık hastalar oldu

Prof. Dr. Kendirli, “Şu anda 26 gündür hastanede izlediğimiz hastalarımız var. Hastaların sakil bakım süreçleri 5-7 çağ ortada sürdü. Sonrasında Bala Nefroloji Servisinde izlemleri bitmeme etti. Genel durumları mebzul olduğu üzere espaslı diyalizle tedaviye devam ediyoruz.” diye konuştu.

Hastalardan birinde beyni etkileyen santralci sinir sistemi tutulumunun görüldüğünü ve ona ayrı bire bir tedavi uygulandığını aktaran Kendirli, “Ayrıca hastalarımızın tıpkısı kısmında Hemolotik Üremik Işaret’de çokça sık görülmeyen ama olduğunu bildiğimiz ihtisas tutulumu meze konusuydu. Şu anda hastalarımızda tek sav olmadığını söyleyebiliriz.” ifadesini kullandı.

Bu süreçte yavru nefroloji, çocuk gösterişli bakım ve diyaliz servislerindeki doktor ve afiyet çalışanlarının nazik aynı cansiparane bu süreci yönettiğinin altını çizen Kendirli, “Çocuklarımızın şu zaman umumi durumları bol, hastalarımızın topu diyalizden kurtuldu. 2’si taburcu olmak için, diğerlerinin de düzelme süreçlerini tamamlamasını bekliyoruz. Yaşları 3-15 arasındaydı, çok şükür sekel kalmadan iyileşiyorlar.” dedi.

“Hastalarımızı ayrıntılı müddet strateji etmeye devam edeceğiz”

Bala Nefrolojisi Bilgi Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Songül Yılmayan de hastaların durumunun berenarı ongun olduğunu, soluk tablolarının normale döndüğünü vurguladı.

Yılmayan, sair hastaların üstelik ati hafta taburcu edilmesinin planlandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Hemolotik Üremik Tezahür, nefrolojide yer ivedi müdahale edilmesi müstelzim hastalıklardan birisi. Erken ve deli dolu engelleme çokça kebir. Hastalarımız haddinden fazla erken tanı almışlardı, haddinden fazla çabuk destek tedavileri yapıldı. Şu zaman üzere böbrek fonksiyonları normale döndü. Tafsilatlı vadede aynı hasar bulgusu oluşup oluşmayacağını şu aşamada açık kendisine göstermek çokça olabilir değil ancak hastalarımızın ayrıntılı vadede diyaliz ihtiyacı olmasını öngörmüyoruz. Bu açıdan onları ayrıntılı süre izlem etmeye bitmeme edeceğiz.”

Doç. Dr. Yılmaz, HÜS’ün çiğ, bol pişmemiş etler, kontamine olmuş sularla bulaşıcı bir çor olduğuna işaret ederek, daha çok çocuklarda tanıdık bu hastalığın yetişkinlerde birlikte ortaya çıkabileceğini anlattı.

Yılmayan, kâr sebzelerin dolgunca yıkanarak yenilmesi, jale ve gür pişmemiş etlerin tüketilmemesi, kaynağı bilinen, bozulmamış içme sularının tüketilmesinin ehemmiyet taşıdığını vurgulayarak, kanlı ishal, halsizlik, hacet çıkışında azalma gibi belirtilerde mutlak doktora başvurulması gerektiğini dile getirdi.

Elifnaz taburcu oluyor

İçme suyundan etkilendiği için hastanede otama edilen ve bugün taburcu edilmesi planlanan 9 yaşındaki Elifnaz Arslan’ın annesi Huri ise “Tahakküm bir süreçti, 26 gündür buradayız. Allah’a şükür taburcu olacağız. Bu duygunun tarifi namevcut. Buraya çokça çaresiz, elem tıpkısı durumda gelmiştik. ‘Taburcu olacaksınız’ dediklerinde neymiş avlu durduğu yerden baştan başladı. Doktorlara ve keyif çalışanlarına çokça teşekkürname ederiz. Bize yöntemince çocuğumuzu düşüncesiz verdiler. Çok umutsuzduk amma deminden zinde ayrımsız şekilde köylü dönecek kızım.” diye niteleyerek konuştu.

Arslan, 17 yaşındaki diğer kızının da güzeşte muamele günü rahatsızlandığını ama Bolu’birlikte hastanede iki dönem kaldıktan sonra iyileştiğini belirtti.

Taburcu edilecek olmanın mutluluğunu dinamik Elifnaz birlikte duygularını, “Bu sene 4. sınıfa geçtim. Evime döneceğim amacıyla çokça mutluyum. Baziçe oynamayı, köpeğimi haddinden fazla özledim. Eve ilk gittiğimde köpeğim Çakıl’la oynayacağım, onu haddinden fazla özledim.” sözleriyle dile getirdi.

“Sorumluların bulunmasını istiyoruz”

Hastanede 15 ve 13 yaşındaki iki evladının tedavisi bitmeme eden asıl Fatma Aydoğan ise “Oğlumun değerleri salah aşamasına geçti. Kızım birlikte bundan sonra diyalize girmeyecek, merhem tedavisiyle bitmeme edecek. Allah’a şükür durumları gayet bol. Burada doktorlarımız, hemşirelerimiz bizimle haddinden fazla ilgilendi, zat halis çocukları kabilinden baktılar sağlıklı olsunlar. Benim yetkililerden yegâne istediğim bu işin açığa çıkarılması, sorumluların bulunması. Çok pres, tehlikeli tıpkısı süreçten geçti evlatlarım.” sözlerine vadi verdi.Share: