Prof. Dr. İlhan: “Misyon, Kutsal ve Kağan İlhan gemilerinin, Abdülhamid Konak gemimiz ile alay malay Kıbrıs’ın yanı başında görev yapacak olması çokça…

Prof. Dr. İlhan: “Gaye, Lahut ve Melik İlhan gemilerinin, Abdülhamid Eğlek gemimiz ile gelişigüzel Kıbrıs’ın yanı başında fariza yapacak olması çokça nadir”

ANKARA – Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Kıbrıs’taki birçok şehidin alem isimlerinden 3’ü olan; Uğur İlhan, Mübarek İlhan ve Melik İlhan isimlerinin bu gemilere verilmiş olması ve amma velakin Kıbrıs’ın yanı başındaki arama bölgesinde Abdülhamid Konak gemimiz ile gelişigüzel görev yapacak olması bizler üzere çok çokça nadir” dedi.

21 Meyan 1963 tarihi, Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için sunma kaba günlerden biriydi. EOKA örgütü olarak bildik Küçük Asya çetesi, Kıbrıslı Türkleri adadan silmek ve Enosis ülküsünü gerçekleştirmek için kanlı saldırılarını düzenledi. O dönemde Kıbrıs’ta mevcut askeri hastanenin yöneticiliğini özne ve o ant binbaşı rütbesinde olan emekli Hekim Liva Nihat İlhan’ın küvette kurşuna dizilen üç çocuğu ve eşi, yüzlerce yazıksız sivilin katledildiği bu saldırıların sunma akılda kalanıydı. Tarihe “Hunriz Noel” kendisine sabık bu olayın alem isimlerinden olan Meram İlhan, Kutsal İlhan ve Hakan İlhan’ın adları Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı vasıtasıyla araştırma destek gemilerine verilmişti. Kıbrıs şehidi 3 kardeşin isimlerini haiz gemiler Türkiye’nin 4’üncü tetkik gemisi olan Abdülhamid Eğlek’a refakat etmek için göreve imdi. Tasavvur, Mukaddes ve Kağan İlhan’ın kardeşleri Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan ise duygularını İhlas Bilgi Ajansı muhabirine anlattı.

“Gemilerin içerisinde 3 abimin ve Ağalık annenin fotoğrafları meydan alıyor”

Üç ağabeyi Kıbrıs’taki Hunriz Noel olaylarında Rum EOKA yıldırı örgütü marifetiyle martir edilen Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Geçtiğimiz sene Mayıs ayında Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Melih Eğlek Âlim beni aramıştı. ‘Hocam biz böyle bir düşünceye sahibiz’ demişti. ‘Sağ olun, Allah razı olsun’ demiştim. Adi bizim üzere çokça nadir. 3 ağabeyimizin Garaz İlhan, Lahut İlhan, Melik İlhan isimlerini değişik 3 destek gemisine vereceğiz diye niteleyerek söylemişti. Ego çok bahtiyar oldum. Filyos’a gittim, oğlum ile bu arada gittik ve gemileri dolaştık. Herhangi Bir 3 geminin de içerisinde 3 abimin ve Kıbrıs’taki 1963’teki Kanlı Noel olaylarının, onların şehadetlerinin öyküsü, Ahilik annemin fotoğrafları meydan alıyor. Üste sefine kaptanları ve gemide çalışan arkadaşlarımız ile konuştuklarımızda, hepsi kendilerinin manevi iklimi çok faziletkâr aynı ortamda olduklarını ve bunun gereğini yapacaklarını söylemişlerdi. Hepsinin yolları boş olsun” ifadelerini kullandı.

“Abdülhamid Konak gemisine Misyon İlhan, Kutsi İlhan ve Kağan İlhan gemilerinin haremlik edecek olması açıkçası bizi çok onurlandırdı”

Ağabeylerinin ismini taşıyan 3 geminin Türkiye’nin eskimemiş araştırı gemisi Abdülhamid Han’a refakat etmesinden balaban tıpkı gelgel duyduklarının birlikte altını çizen Prof. Dr. İlhan, “Abdülhamid Han tetkik gemimizin, yeryüzü büyük etüt gemimizin, hem da Kıbrıs’ın hemen yanı başında fariza yapacak olması, buna bile 3 geminin rappadak; Hedef İlhan, Mübarek İlhan ve Kağan İlhan gemilerinin eşlik edecek olması düpedüz bizi çokça onurlandırdı. Esasen yalnız bizi değil tam Türk halkını onurlandırdığı düşüncesindeyim. Garaz, Mukaddes ve Hakan ağabeylerim ve anneleri Bonkörlük esas Kıbrıs’taki Türklerin huzur mücadelesinde gizlendikleri cağ küvetinde, Rum EOKA’cı katiller tarafından zalimce martir edilen, o gece kendileri ile gelişigüzel 200’den çok Türk vatandaşının de şehit edildiği tıpkı sürecin temsilcileri gerçekte. Bu nedenle bu 3 ismin, hele dahi Gökçe Vatan’üstelik doğalgaz aramada çalışacak, yani barışsever amaçlar amacıyla çalışacak 3 gemimize verilmesi, Abdülhamid Eğlek gemimize taraftarlık yapacak olmaları bizim üzere çok çokça eşsiz diye niteleyerek düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“O tün başlayan katliamlar, bilcümle adaya yayıldı”

Kanlı Noel kendisine aşina Rum EOKA yıldırı örgütünün Türklere yönelik katliam yaptığı olayı üstelik anımsatan Prof. Dr. İlhan, “1963 Hunriz Noel’de 23-24 Ara’ta, Ağalık temel, Garaz, Kutsi ve Hakan ağabeylerim ile alay malay 200’den çok Kıbrıs Yırlamak şehit edildi. O gece başlayan katliamlar, bütün adaya yayıldı. Anadolu EOKA’cı teröristler yoluyla planlı adına yapılan bu katliamın anne amacı, Türklerin adadaki varlıklarına son vermekti. Biliyorsunuz kimileri manasız el altında birleşmekten bahsediyor. Amma bunun imkansız olduğunu 1963’teki ve takibinde 1974’e büyüklüğünde olan süreçteki durumlar örtüsüz namına göstermiştir. Bu nedenle bu katliamın, Kıbrıs’taki nice şehidin simge isimlerinden 3’ü olan; Garaz İlhan, Kutsi İlhan ve Hakan İlhan isimlerinin bu gemilere mevdu olması ve amma velakin Kıbrıs’ın yanı başındaki arama bölgesinde Abdülhamid Han gemimiz ile birlikte fariza yapacak olması bizler üzere çok çok kıymetli” açıklamasında bulundu.Share: