Bolu’da içmece suyundan etkilenen çocuklarda 26 çevrim sonra sevindiren gelişme (1)

Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi Cebeci Araştırı ve Aplikasyon Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli, Bolu’nun Çaydurt Yuva köyü bölgesinde içme suyundan etkilenerek hastanede otama altına alınan çocukların tamamının diyalizden kurtulduğunu, umumi durumlarının gani olduğunu ve 2’sinin taburcu edileceğini bildirdi.

Aynı zamanda çocuk ağırbaşlı bakım uzmanı de olan Kendirli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk olarak 16 Temmuz’bile hastaneye gönderme edilen çocuklarda kanlı ishal, iveğen böbrek yetmezliği, trombosit ve hemoglobin değerlerinde bayağılık üzere sıkıntıların görüldüğünü, ayrımsız hafta içerisinde 6 bala hastada haddinden fazla gösterişli Hemolotik Üremik Sendromu (HÜS) saptandığını söyledi.

Hastaların kreatinin değerleri açısından akut böbrek yetmezliği tablosundan farklılık gösterdiğini vurgulayan Kendirli, acil diyaliz ihtiyacı kâin 6 hastadan 5’inin bala diyaliz ünitesinde tınlamalı ve programlı şekilde tedaviye alındığı bilgisini verdi.

Beyin ve kalp tutulumu görülen hastalar oldu

Prof. Dr. Kendirli, “Şu anda 26 gündür hastanede izlediğimiz hastalarımız var. Hastaların sakil bakım süreçleri 5-7 çevrim arasında sürdü. Sonrasında Çocuk Nefroloji Servisinde izlemleri bitmeme etti. Umumi durumları bol olduğu amacıyla fasılalı diyalizle tedaviye bitmeme ediyoruz.” diyerek konuştu.

Hastalardan birinde beyni etkileyen santral asap sistemi tutulumunun görüldüğünü ve ona ayrı aynı tedavi uygulandığını nâkil Kendirli, “Antrparantez hastalarımızın tıpkı kısmında Hemolotik Üremik Alamet’da çok yoğun görülmeyen ama olduğunu bildiğimiz kalp tutulumu meze konusuydu. Şu anda hastalarımızda tek sav olmadığını söyleyebiliriz.” ifadesini kullandı.

Bu süreçte yavru nefroloji, yavru yoğun hizmet ve diyaliz servislerindeki doktor ve keyif çalışanlarının balaban bir özveriyle bu süreci yönettiğinin altını çizen Kendirli, “Çocuklarımızın şu dakika genel durumları ongun, hastalarımızın tamamı diyalizden kurtuldu. 2’si taburcu doğmak amacıyla, diğerlerinin de salah süreçlerini tamamlamasını bekliyoruz. Yaşları 3-15 arasındaydı, çok şükür sekel kalmadan iyileşiyorlar.” dedi.

“Hastalarımızı uzun süre izleme etmeye devam edeceğiz”

Yavru Nefrolojisi Bilim Dalı Akademisyen Doç. Dr. Songül Yılmaz bile hastaların durumunun oldukça ongun olduğunu, soluk tablolarının normale döndüğünü vurguladı.

Yılmayan, gayrı hastaların da gelecek hafta taburcu edilmesinin planlandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Hemolotik Üremik Emare, nefrolojide en acil müdahale edilmesi müstelzim hastalıklardan birisi. Erken ve hareketli müdahale çok yüce. Hastalarımız çok erken teşhis almışlardı, çok acul bindi tedavileri yapıldı. Şu an amacıyla böbrek fonksiyonları normale döndü. Ince vadede tıpkısı hasar bulgusu oluşup oluşmayacağını şu aşamada açık namına hikâyelemek haddinden fazla tür değil ancak hastalarımızın uzun vadede diyaliz ihtiyacı olmasını öngörmüyoruz. Bu açıdan onları tafsilatlı müddet takip etmeye devam edeceğiz.”

Doç. Dr. Yılmayan, HÜS’ün çiğ, gani pişmemiş etler, kontamine reşit sularla bulaşıcı bire bir çor olduğuna meni ederek, çıktı çocuklarda tanıdık bu hastalığın yetişkinlerde dahi ortaya çıkabileceğini anlattı.

Yılmaz, yemiş sebzelerin mebzul yıkanarak yenilmesi, jale ve gani pişmemiş etlerin tüketilmemesi, kaynağı bilinen, akman içme sularının tüketilmesinin ehemmiyet taşıdığını vurgulayarak, kanlı ishal, halsizlik, lüzum çıkışında eksilme üzere belirtilerde mutlaka doktora başvurulması gerektiğini dile getirdi.

Elifnaz taburcu oluyor

İçme suyundan etkilendiği amacıyla hastanede otama edilen ve bugün taburcu edilmesi planlanan 9 yaşındaki Elifnaz Arslan’ın annesi Huri ise “Zor tıpkı süreçti, 26 gündür buradayız. Allah’a şükür taburcu olacağız. Bu duygunun tarifi namevcut. Buraya çokça nevmit, şiddetli aynı durumda gelmiştik. ‘Taburcu olacaksınız’ dediklerinde neymiş maltalık durduğu yerden yeniden başladı. Doktorlara ve sağlık çalışanlarına çokça teşekkürname ederiz. Bize resmen çocuğumuzu düşüncesiz verdiler. Çokça umutsuzduk amma demin zinde bir şekilde köylü dönecek kızım.” diye konuştu.

Arslan, 17 yaşındaki gayrı kızının da geçen alışveriş günü rahatsızlandığını ama Bolu’üstelik hastanede iki devir kaldıktan sonradan iyileştiğini belirtti.

Taburcu edilecek olmanın mutluluğunu güçlü Elifnaz de duygularını, “Bu sene 4. sınıfa geçtim. Evime döneceğim üzere çok mutluyum. Baziçe oynamayı, köpeğimi haddinden fazla özledim. Eve ilk gittiğimde köpeğim Çakıl’la oynayacağım, onu haddinden fazla özledim.” sözleriyle dile getirdi.

“Sorumluların bulunmasını istiyoruz”

Hastanede 15 ve 13 yaşındaki iki evladının tedavisi devam eden esas Fatma Aydoğan ise “Oğlumun değerleri salah aşamasına geçti. Kızım üstelik daha çok diyalize girmeyecek, merhem tedavisiyle devam edecek. Allah’a şükür durumları gayet ferah. Burada doktorlarımız, hemşirelerimiz bizimle haddinden fazla ilgilendi, öz saf çocukları kabilinden baktılar sağ olsunlar. Benim yetkililerden tek istediğim bu işin açığa çıkarılması, sorumluların bulunması. Haddinden Fazla baskı, okkalı tıpkısı süreçten geçti evlatlarım.” sözlerine meydan verdi.Share: