Bartın gündem haberi… MERHEM Partisi Genel Başkanı Babacan, Amasra’daki eroin ocağında incelemelerde bulundu Açıklaması

ÇARE Partisi Genel Başkanı Şanlı Babacan, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessesesine ait eroin ocağında incelemelerde bulundu.

Beraberindeki heyetle patlamanın yaşandığı eroin ocağına mevrut Babacan, gazetecilere, 41 madenciyi kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

Madencilerin aileleriyle görüştüklerini tamlayan Babacan, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara evgin şifalar diledi.

Babacan, bu acıların tekrar yaşanmaması üzere haddinden fazla ongun çalışılması gerektiğini dile getirerek, şaibe ve ihmalin konusunda gidilmesi gerektiğini kaydetti.

Bunun bağımsız milletvekili denetimle yapılmasının önemine dikkati çekici Babacan, “Şayet olandan ibret almazsak, olanlardan ders çıkarmazsak, Cenabıhak korusun kazalar, duygusal kayıpları esasen kadir. Ülkemiz maden zengini aynı mevki. Maden kaynaklarımızı kullanmamız, düzlük üstüne çıkarmamız, şüphesiz ülkemizin değerleri açısından koskocaman amma bir canın maliyetle karşılaştırılması tür olmaz. Tedarik üzerine hangi kadar maliyet gerekiyorsa, tedbirle ilişik ne gerekiyorsa bu harcanmalı ve tek ayrımsız kişinin canının korunacağı ayrımsız tedarik ve iş güvenliği sistemiyle bu madenlerimiz işletilmeli.” dedi.

“Beyaz Zehir kazalarından ders çıkarılmalı”

Baştan Bol Bolamat Partisi Umumi Başkan Yardımcısı Doğan Bekin, Demokrat Tümen Umumi Başkan Yardımcısı ve Kalaba Milletvekili Cemal Enginyurt ve Türk Eczacıları Birliği Başkanı Arman Üney de patlamanın meydana geldiği beyaz zehir ocağına ayrı ayrı gelerek işçilerle görüştü.

Doğan Bekin, maden kazalarından öğüt çıkarılması gerektiğini vurgulayarak, gerekli önlemlerinin alınarak Mağrip standartlarına bakarak işçilerin güvenliğinin sağlanmasının mübrem olduğunu dile getirdi.

Burada rastgele kalem iyileştirme çalışmalarının yapılması ve bunlar sağlandıktan sonraları bu ocakların işletmeye açılmasının lüzumlu olduğunu tabir fail Bekin, 41 canın burada hangi yazık ki hayatını kaybettiğini anımsattı.

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Arman Üney ise ailelere başsağlığı dilemek için Zonguldak Eczacı Odası yetkilileriyle burada olduklarını belirterek, bugün yapılacak olan balaban mitinglerini patlama nedeniyle fek ettiklerini aktardı.

Hazırlanan kumanyaları Türk Kızılay eliyle buraya gönderdiklerini dile getiren Üney, hayatını kaybeden madencilere Allah’tan yağmur, yakınlarına başsağlığı, yaralılara müstacel şifalar diledi.

Share: