Bartın gündem haberleri… REÇETE Partisi Genel Başkanı Babacan, Amasra’daki beyaz zehir ocağında incelemelerde bulundu

REÇETE Partisi Umumi Başkanı Şanlı Babacan, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessesesine ilgilendiren maden ocağında incelemelerde bulundu.

Beraberindeki heyetle patlamanın yaşandığı beyaz zehir ocağına gelen Babacan, gazetecilere, 41 madenciyi kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

Madencilerin aileleriyle görüştüklerini tamlayan Babacan, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Babacan, bu acıların tekrar yaşanmaması üzere çok mebzul çalışılması gerektiğini dile getirerek, eksiklik ve ihmalin üzerine gidilmesi gerektiğini kaydetti.

Bunun mutlak denetimle yapılmasının önemine dikkati çeken Babacan, “Eğer olandan ders almazsak, olanlardan öğüt çıkarmazsak, Allah korusun avarız, can kayıpları tekrar paha. Ülkemiz maden zengini bir mutluluk. Eroin kaynaklarımızı kullanmamız, vadi üstüne çıkarmamız, şüphesiz ülkemizin değerleri açısından önemli amma ayrımsız canın maliyetle karşılaştırılması cins imkânsız. Hazırlık konusunda ne büyüklüğünde maliyet gerekiyorsa, tedbirle ilgilendiren ne gerekiyorsa bu harcanmalı ve yegâne tıpkısı kişinin canının korunacağı ayrımsız tedarik ve aksiyon güvenliği sistemiyle bu madenlerimiz işletilmeli.” dedi.

“Maden kazalarından öğüt çıkarılmalı”

Yeniden Bolluk Partisi Genel Komutan Yardımcısı Doğan Bekin, Demokrat Parti Genel Komutan Yardımcısı ve Kalaba Milletvekili Cemal Enginyurt ve Türk Eczacıları Birliği Başkanı Arman Üney üstelik patlamanın meydana geldiği maden ocağına değişik gelerek işçilerle görüştü.

Doğan Bekin, maden kazalarından ibret çıkarılması gerektiğini vurgulayarak, lüzumlu önlemlerinin alınarak Batı standartlarına göre işçilerin güvenliğinin sağlanmasının mübrem olduğunu dile getirdi.

Burada rastgele cins düzeltme çalışmalarının yapılması ve bunlar sağlandıktan sonraları bu ocakların işletmeye açılmasının muktezi olduğunu rapor fail Bekin, 41 canın burada ne eyvah kim hayatını kaybettiğini anımsattı.

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Arman Üney ise ailelere başsağlığı dilemek üzere Zonguldak Eczacı Odası yetkilileriyle burada olduklarını belirterek, bugün yapılacak olan nazik mitinglerini patlama zımnında tahrip ettiklerini aktardı.

Hazırlanan kumanyaları Türk Kızılay yoluyla buraya gönderdiklerini dile getiren Üney, hayatını kaybeden madencilere Cenabıhak’tan yağmur, yakınlarına başsağlığı, yaralılara müstacel şifalar diledi.

Share: