Bakan Nebati’den ‘sanayi üretimi’ açıklaması

HAZİNE ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, almanak bazda yüzde 8,5 oranında nema kaydeden uran üretimine ilgilendiren, “Bir dönemde yıllık sanayi üretiminde euro bölgesi ve İngiltere yüzde 2,4, Çin yüzde 3,9, ABD 4,16 çoğalma gösterirken, Almanya yüzde 0,5 oranında düşüş kaydetmiştir. Ülkemizin sanayi üretimi tekmil bu ekonomilerden fazlalık yönde ayrışmıştır” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Bitkisel, Twitter’daki hesabından, sanayi üretim endekslerine ilgili yaptığı değerlendirmede, “Toptan ölçekte soylu erki koşulların zorlaştığı haziran ayında da sanayi üretimimiz, ortalık beklentisinin az çok üzerinde tıpkısı gerçekleşmeyle yıllık bazda yüzdelik 8,5 oranında çoğalma kaydetmiştir. Böylelikle 2’nci çeyrekte endüstri üretimi artışımız yüzdelik 9,4 olmuştur. Aynı dönemde yıllık uran üretiminde euro bölgesi ve İngiltere yüzde 2,4, Çin yüzde 3,9, KUL 4,16 çoğalma gösterirken, Almanya yüzde 0,5 oranında düşüş kaydetmiştir. Ülkemizin uran üretimi, birlik bu ekonomilerden zait yönde ayrışmıştır. Mevsimlik rötuşlu endüstri üretimimiz, 2020 yılı 2’nci çeyreğindeki müstevli kaynaklı daralmadan bilahare, 8 çeyrektir devam fail layenkati büyüme eğilimini hareketli tıpkı şekilde sürdürüyor” dedi.

Icra Vekili Bitkisel, sermaye malı üretiminde da bitmeme eden kuvvetli görünümün, makine teçhizat yatırımları özellikle oluşmak için üretim potansiyelindeki artışa belen ettiğine birlikte değinerek, “Tecim ve bakım sektörleri ciro endeksleri ve tertipsiz satışlardaki müspet görünüm, kuvvetli uran üretimiyle gelişigüzel 2’nci çeyreğe ilişkin faal tahaccüm beklentimizi henüz de pekiştirdi. Ülkemizin kalkınmasını ve vatandaşlarımızın refahını önceleyen; envestisman, üretim, dış satım ve istihdam odaklı Türkiye Iktisat modelimiz meyvelerini zaman verdiği kabilinden yarın dahi vermeye bitmeme edecek” açıklamasında bulundu.

Share: