Yılmaz: “Fındıkta verimi arttırmak üzere budama işlemlerine başlanmalı”

Kalabalık İl Ekincilik ve Orman Müdürü Eksiksizlik Yılmayan, fındıkta mahsul ve kaliteyi yükseltmek amacıyla budama işlemlerine başlanılması gerektiğini söyledi.

Fındık bahçelerinde rağbet edilen mahsul ve kaliteye ulaşabilmek adına bu dönemde budama işlemlerinin başlatılması gerekiyor. Haset geldikçe gübreleme, hastalık ve zararlılar ile savaş da fındıkta rekolte ve kaliteyi arttırıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, bu dönemde yapılması müstelzim budamanın verimi olumlu yönde etkilediğini belirtti. Yılmayan, “Yapacağımız budama işlemleri ile fındık ocağındaki dallara yeterince güneşlenebileceği bire bir kayran oluşturmamız, olanaklı aşama ocağın orta kısmını yapmak yoluyla dalların tamamen güneşten denk şekilde yararlanma etmesini sağlamamız lazım. Tıpkısı şekilde art üzerinde geriye dönen, kuruyan dalları üstelik kayırıcı budaması fayrap etmek vasıtasıyla bitkinin güneşten yeterince faydalanmasını sağlamamız gerekiyor. Kâh üreticilerimiz arka kesimi yaparken gençleştirme adı altında tamlık verim çağındaki dalları kesip çıkarıyorlar. Bu yanlışa dur dememiz geçişsiz. Fındık ocağından eğin çıkarmamız gerekiyorsa öncelikle vurgun ve kazançlı ömrünü tamamlamış dalları yani verimden sakıt dalları keserek bunların hesabına eskimemiş gailesiz dalları bırakmamız lazım” dedi.

Budamanın yanında gübrelemenin bile verim ve nitelik açısından iri ehemmiyet taşıdığını belirten Yılmaz, hastalık ve zararlılarla mücadelenin da hem fındıktaki verimi arttırdığını, hem üstelik kalitenin yükseldiğini tabir ederek, üreticilerin iklim ve kaza müdürlüklerine gelerek görevlilerden bu hususlarda hikmet alabileceklerini bile sözlerine ekledi. – ORDU

Share: