Av yasağı bitti balık tezgahları hamsi ve palamutla şenlendi

Bolu’dahi, av yasağının bitmesiyle balık tezgahları vatandaşların özlemle beklediği hamsi ve palamutlarla şenlendi.

Edinilen bilgiye göre, 1 Eylül tarihi itibariyle denizlerde balık avı yasağını kalkmasıyla “müstemirren bismillah” diyen balıkçılar önceki avlarını tezgahlarda sergilemeye başladı. Vatandaşların özlemle beklediği hamsi, pelit, istavrit gibi balıklar sunu tüvana halleriyle tezgahları süsledi. Sezonun evvel gününde 100 liradan satışa sâdır hamsinin fiyatı 70 liraya kadar düştü. Balıkçıların eli nimetli olmasını beklediği palamutun fiyatı ise 75 teklik oldu.

“Hamsi 50 liraya büyüklüğünde düşer”

Hamsinin 50 liraya kadar düşebileceğini tamlayan Yıldız, “Hamside sezonu 100 liradan açtık. Zaman 70 liraya düştü. İleride da düşeceğini bekliyoruz. Amma hamsiler kalite namına iyicene. Fiyatı az buçuk faziletli. Havalar bile ısıdam. Sabık seneki kadar hamsinin fiyatı çok üstelik aşağıları âmâ. Çünkü masraflarımız fazlalaştı. 40-50 liraya hamsi yiyebilirsek bu sene sakim diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşın talebi düşük”

Vatandaşların talebinin düşük olduğunu söyleyen Talih, “Vatandaşın talebi fiyatlardan kontekst bağan. Gelgel birlikte hamam. Vatandaşta çekicilik soğusun, balık lezzetlensin düşüncesi var. O yüzden satışlar düşük seyreder. Bu ayın sonunda işlerimiz canlanmaya başlar. Ondan bilahare balık de olursa mebzul oluruz” dedi. – BOLU

Share: