Bolu’da muhtarlara hayvansal atıkların giderilmiş edilme şekilleri anlatıldı

Bolu’da köy muhtarlarına müteveccih “Hayvani Dışkıların Yönetiminde Uyulacak Asıllar ve Esaslar” ile ilgilendiren bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünce haziran ayında gerçekleşen “Mahalli Mekân Kurulu” toplantısında alınan “Hayvani Dışkıların Yönetiminde Uyulacak Usul ve Esaslar” kararları kapsamında emek başlatıldı.

Bu kapsamda özellikle site merkezi görünmek üzere memleket genelinde köy ve yaylalardaki lağım çukuru çukurları, kanalizasyon hatları, hayvani atıklar ve çevreyi kirletebilecek başka atık türlerinin tespiti ile temizlenmesiyle ilişkin karye muhtarlarına hikmet verildi.

Merkeze mecbur köyler, ilçeler ile yaylalardaki atılmış akarsu potansiyellerinin ve lağım çukuru giderlerinin belirlenmesi ile kümesler ilkin başlamak üzere ahır ve özge efsanevi üretiminin yapıldığı yerlerdeki atıkların nasıl kaldırılmış edildiğinin belirlenmesi amacıyla yapılan geçmiş toplantıya, merkeze vabeste karye muhtarları katıldı.

Giderlerin potansiyellerinin belirlenmesinin peşi sıra bu atıkların elbette giderilmiş edileceği üzerine muhtarlara uzun vukuf verildi.

“Hayvan dışkıları, izansız kazanım/giderilmiş tesislerinde değerlendirilmeli”

Özellikle çiftliklerde oluşan hayvansal dışkının tıpkı bölümünün çiftçiler eliyle tarlalarda değerlendirildiği dökme toplantıda, büyük kısmının ise doğaya alay malay bırakıldığına özen çekildi.

Atıkların doğaya alay malay bırakılmasının topraklar ile yeraltı ve yer üstü su kaynaklarının kalitesini damarlı yönde etkilediği, ayrıca gelgel ve emare kirliliğine sebebiyet verdiği vurgulanırken, toplantıda bu olumsuzlukların önüne geçilmesi gerektiği değerlendirildi.

Efsanevi çiftliklerinden kaynaklanan dışkıların çirkin bertarafının önlenebilmesi için bunların yakıldığı, hoşgörüsüz kazanıldığı veya bertaraf edildiği geri avantaj/giderilmiş tesislerinde değerlendirilmesi gerektiği anlatıldı.

Muhtarlara, hayvani atıkların kaldırılmış edilmesinde izlenecek formül ile prosedürler birlikte aktarıldı.

Toplantıda antrparantez, hayvansal atıkların bertaraf edilmesi konusundaki hususları adına getirmeyen işletme ve kümeslere civciv verilmeyeceği ve zaruri cezai işlemlerin uygulanacağı belirtildi.

Share: