Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Varank: “2001 yılında bu ülkede takkadak 2 teknopark vardı, zaman 94 teknopark var”

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Varank: “2001 yılında bu ülkede sadece 2 teknopark vardı, bugün 94 teknopark var”

“Milli teknoloji hamlesi ışığında 2002’den bu yana ektiğimiz tohumlar imdi ağaç olmaya başladı”

“TOOG’un koltuklarının testi bu merkezde gerçekleşti”

İSTANBUL – Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Türk Alman Üniversitesi Arsıulusal Yüzey Araştırmaları ve İnovasyon Merkezi Güdülebilen Proje İmza Töreni’hangi katıldı. Programda mütekellim Nazır Varank, “2001 yılında bu ülkede yalnız 2 teknopark vardı ve bu Teknopark’larda elden 600 yüz kişi çalışıyordu. Zaman 94 teknoparkta, 84 bin araştırmacı ARGE yapıyor, inovasyon yapıyor” dedi.

Türk – Alman Üniversitesi’nde Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla ‘Türk Alman Üniversitesi Uluslararası Yüzey Araştırmaları ve İnovasyon Merkezi Güdülebilen Proje İmza Töreni’ düzenlendi. Programa; Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Ilbay Yardımcısı Dr. Mehmet Hüseyin Başarmış Anlar, Beykoz Belediye Reisi Murat Görgülü, Türk Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Baht, İstanbul Kalkınma Ajansı Sekreteri Dr. İsmail Erkam Tüzgen katıldı. Proje çerçevesinde, İstanbul ve çevresindeki otomotiv, polat, maden, beyaz zehir pırtı, gemi inşa, boya, galvaniz ve emaye ve özge ilgili sektörlerin aşındırma üzere satıh işlemleriyle ilgilendiren sorunlarına inovatif çözümler üretilecek.

“UYAM’ın faaliyetlerine başlamasıyla gelişigüzel ülkemiz amiyane önemli kazanımlar elde edecek”

Programda mütekellim Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Üniversitelerimiz Toplumsal ve kazançlı kalkınma noktasında ülkemize büyük katkılar sağlıyor. Türk Alman Üniversitesi üstelik kurulduğu günden bu yana yaptığı çalışmalar, sağladığı aksiyon birlikleri ve yürüttüğü projelerle süfli bizleri fazlasıyla kıvançlı ediyor. Birazdan bu projelerden biri olan Türk Alman Üniversitesi Arsıulusal Satıh Araştırmaları ve İnovasyon Merkezi Projesinin imzasını atacağız. Aslında bu imza töreni biraz geriden geliyor. Şu anda yerimiz hazır. Icraat, makine, ekipmanla ait başladı. Biz bunu İstanbul’a ve dünyaya, Türkiye’ye şüphesiz tanıtırız diye niteleyerek bunun bu toplantıyı düzenliyoruz. İstanbul Kalkınma Ajansımızın yüzde 75’ini akçalanmış edeceği UYAM’ın faaliyetlerine başlamasıyla gelişigüzel ülkemiz bayağı makro kazanımlar elde edecek. Toplamda 26 milyon liranın üzerinde yatırımla kurulacak model, 2 bin metrekare merbut laboratuvar alanına bile eş olacak” dedi.

“TOOG’un koltuklarının testi bu merkezde gerçekleşti”

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank Türk-Alman Üniversitesi kurulduğu günden itibaren iş birlikleri gerçekleştirdiklerini belirterek “Bu merkezde kaplama, termik muamelat, bol polat, ensiz yapı analizi, mekanik fiziksel kimyevi karakterizasyon ve sektöral inovasyon laboratuvarları, akredite laboratuvarları kayran matlup. Hasar analizleri, aşındırma araştırmaları, yüzey mühendisliği ve henüz bir nice araştırma bu laboratuvarda yürütülecek. Akredite imtihan ve çözümleme hizmetleri buradan verilecek. Hocamız birlikte az buçuk geçmiş söyledi. Biraz önce tığ yangın ve deprem laboratuvarlarını merkezlerini görüşme ettik. Burada birlikte akredite tıpkı şekilde şu anda sanayiye bindi verilmeye çalışılıyor. ve yoz arkadaşlarımız güzelce bir enfrastrüktür kurmuşlar. Tabii ben bilmiyordum. Az Buçuk önce öğrendim. Türkiye’nin otomobilinin koltuklarını, testleri birlikte aslında burada gerçekleştirilmiş. Bu bile kurduğumuz altyapıların hangi kadar fonksiyonel ve zer olduğunu göstermesi bakımından de epey sunturlu bir örnek” diyerek konuştu.

“Aktif altyapılarınız olursa ancak dinç dip yapılar kurabilirsiniz”

Icra Vekili Varank, Türkiye’nin kıpırdak uran madun yapısına dahi değinerek “Yaşayan üst yapıların inşası fakat aktif altyapıların inşasıyla olabilir. Yeterince yükselebilmek istiyorsak zirveye tırmanmak istiyorsak rüçhan namına birinci sınıf ve sağlam altyapılara sahip olmak zorundayız. Fakat bu gerçeklik maatteessüf ülkemizde senelerce çabucak lafta kaldı. Onlarca yıl bu ülkede enfrastrüktür anlamında maatteessüf tek molekül yapılmadı. Tabiatıyla ben şu anda özellikli namına endüstri ve uygulayım bilimi altyapılarından bahsedeceğim. Bire Bir dahi muvasala, afiyet, sosyal düzenlilik, bildirişim altyapılarına girersek sakıncasız olun bu işin içerisinden hiç çıkamayız. Amma takkadak yeknesak yüklemek istiyorum. Biliyorsunuz bazı bazı bizi eleştiriyorlar. Diyorlar kim siz 20 yılda yatırımları taşa, toprağa betona yaptınız. Değerli arkadaşlar, ben yalnız aynı örnekten bahsedeceğim. Burada Bolu Dağı Tüneli’nden esbak olan kimler var? Bolu Dağı Tüneli’nden geçmiş süfli yukarı salonun yüzde 80’ni Bolu Dağı Tüneli’nden eski. O tünelin temeli ne devir atıldı biliyor musunuz? 1993 senesinde. Amma bizden esbak iktidarlar o tüneli bitiremedikleri üzere tığ fakat 2007 senesinde o tüneli bitirip hizmete açtık. Demincek bize şunu diyebilir misin? Taşa, toprağa yatırım yaptınız. O ahit ne diyorlardı o zamanlar? Patates deposu kendisine buraları kullanalım. Bu işlerden vazgeçelim. Eğer bitmiş biz akseptans etseydik şu anda İstanbul, Ankara arasında hatta İstanbul’la Anadolu arasındaki bağlantıyı şüphesiz sağlayacaktık? İşte biz yıllardır bu boşlama edilmişliklerin farkını bloke etmek üzere yatırımlarımızı yaptık. Hangi dedik? Ruhlu altyapılarınız olursa fakat kıvrak art yapılar kurabilirsiniz” dedi.

“Cumhurbaşkanımızın liderliğinde milli teknoloji hamlesi ışığında 2002’den bu yana ektiğimiz tohumlar çıktı dikme olmaya başladı”

Nazır Varank altyapıların gerçekleştiği için Türkiye’nin sanayisinin ileriye gittiğini ifade ederek “Tecim gelecek gidiyor, ihracat encam gidebiliyor. İşte bunun için biz bu eleştirileri asla akseptans etmiyoruz. Keşke bizden öncekiler bu yatırımları tamamlasalardı biz bunları on paralık yapmasaydık. Bakın geçmiş gece ben biraz araştırma yaptım. Dünyada denizin altından trenin geçtiği önce tünel hangi devir mamul biliyor musunuz? 1863 yılında. Peki tığ Marmaray’ı hangi ant yapabildik? 2013 yılında. Keşki 2013 yılına büyüklüğünde birileri İstanbul’un vizyonunu anlayabilseydi. Bu yatırımları yapabilseydi, tığ bu yatırımları yapmasaydık. Ayrımlı alanlara bundan sonra gerçeklik aktarabilseydik. Amma işte ihmal edildiği için tığ bu altyapı yatırımlarını fayrap etmek mecburiyetinde kaldık. Tabiatıyla bakınız biz bunları yaparken esasen farklı alanlara de ana ekleme değer gerektirecek alanlara bile envestisman yapmaya başladık. ve iktidara geldiğimizde kolları sıvadık. Türkiye şu anda faziletkâr teknolojiye intikal konusunda olması gerekenden artık efor sarf ediyor. Ancak bu uzanım zaman yapılmayanların değil, mukaddema yapılmayanların tıpkı neticesi. İşte biraz geçmiş söyledim. Yaptığımız imtihan merkezlerinin inovasyon merkezlerinin, altyapılarının tıpkı kısmına olsun yatırımı mukaddema yapılmış olsaydı geçmiş iktidarlar bu yatırımları tamamlamış olsaydı şu anda faziletkâr teknoloji üretiminde haddinden fazla elan çabuk nöbet alabilecektik. İşte tığ o boşlama edilmişlikleri telafi ederek yolumuza bitmeme ediyoruz. Şunu de hele ifade etmek istiyorum. Tığ hiçbir zaman de keşki diyen ayrımsız model içerisine girmedik. Biz her ahit bakıyoruz. İşte görüyorsunuz sayın cumhurbaşkanımızın liderliğinde milli teknoloji hamlesi ışığında 2002’den bu yana ektiğimiz tohumlar artık dikme olmaya başladı. ve bu ağaçlarda sonuç vermeye başladı. Biz bu manada geleceğe umutla bakıyoruz” ifadelerini kullandı.

“2001 yılında bu ülkede hemen 2 teknopark vardı, bugün 94 teknopark var”

Teknopark’ların önemine değinen Bakan Varank, “Bu dönemde lüzum Teknoparklarımızda, icap farklı AR-GE merkezlerimizde, tasarım merkezlerimizde o büyüklüğünde başarılı işlere firmalarımız, üniversitelerimiz imza atıyorlar ki kimi vakit tığ içerisinde olmamıza karşın bunlardan şaşkınlık duyuyoruz. evet hoşur bu işi birlikte bu arkadaşlarımız mı nail diyoruz. Amma hangi dedik? Bari bu amal elan önce başlasaydı. 2001 yılında bu ülkede vakit kaybetmeden 2 teknopark vardı ve bu teknoparklarda elden 600 yüz gönül çalışıyordu. Bugün bu 94 teknoparkta, 84 bin araştırmacı ARGE yapıyor inovasyon yapıyor” ifadelerini kullandı.Share: