Reisicumhur Erdoğan, “2000 Karye Hayat Merkezinin Küşat Töreni”nde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Köy Yaşam Merkezleri’nde yavru, zinde ve yetişkinlerin aynı zamanda, tıpkısı mekanda eğitim bilimi görmesini sağlayarak, hanay boyu öğrenme felsefesinin benimsetilmesini istediklerini belirterek, “Açılışını yaptığımız 2 bin yerle önümüzdeki sene sonuna kadar tamlık köylerimizde bu merkezlerimizi hayata geçirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Kavim Kongre ve Ekin Merkezi’nde “2000 Köy Yaşam Merkezinin Küşat Töreni”ne katıldı.

Hazırladıkları eksiksiz bütçelerde bildirme iri payı, yetişek ve öğretime verdiklerini anlatım fail Erdoğan, eğitim bilimi tedrisat güçlenmeden, Türkiye’bile gençliğin yetiştirilemeyeceğini söyledi.

Eğitim Bilimi bütçesini yıllık 7,5 bilyon liradan aldıklarını, güzeşte yıl itibarıyla 304 milyar liraya çıkardıklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Halihazırda görüşmeleri devam eden 2023 bütçemizde eğitime tahsis edilen asıl hep 651 milyar lirayı bulmakta. Kütüphanesi, laboratuvarları, spor salonları, himmet atölyeleri ve farklı imkanlarıyla okullarımızın çehresini tamamen değiştirdik. Mecmu 750 bin yıpranmamış atamayla hoca sayımızı 1 milyonun konusunda çıkartarak, eğitimci başına düşen öğrenci sayısında OECD ortalamasını da yakaladık.

Ders kitaplarından yardımcı kaynaklara öğrencilerimizin tamam esas ihtiyaçlarını gidererek, eğitimde vesile eşitliğini güçlendirdik. Öğrencileri formatlayan ideolojik terbiye müfredatı yerine evlatlarımızın yeteneklerini keşfetmeyi amaçlayan özgürlükçü ayrımsız modeli bilgili kıldık. Kur’an-ı Koçak ve Siyer-i Nebi’nin aralarında olduğu selektif derslerle evlatlarımıza erken yaşlardan itibaren kültürünü, inancını ve medeniyet değerlerini öğrenme imkanı getirdik. Birileri buram buram faşistlik kokan sebeplerle kız çocuklarımızın okula gitmesine mani olurken, biz birlik kademelerde bu engelleri kaldırdık.”

“Ortaöğretimdeki kız çocuklarımızın okullaşma oranı yüzde 90”

Okul öncesi eğitime yönelik yatırımlarla 5 gözyaşı okullaşma oranının yüzdelik 11’den yüzde 97’ye çıktığına bel fail Erdoğan, “Bizden evvel yüzdelik 39 olan ortaöğretimdeki kız çocuklarımızın okullaşma oranı ise yüzdelik 90’ları buldu.” diye konuştu.

Reisicumhur Erdoğan, örgün eğitim çalışmalarıyla yavru ve gençlere ulaşırken, informel eğitim faaliyetleriyle üstelik 85 milyona eğitimin kapılarını açtıklarını dile getirdi.

Okuma çit seferberliklerinden çığır edindirme kurslarına, sosyal-kültürel faaliyetlerden ocak eğitimlerine büyüklüğünde mukavemetli çokça alanda vatandaşların sahn boyu öğrenme süreçlerine ulama sunduklarına dikkati çeken Erdoğan, “Meslek edindirme ve umum eğitimi kurslarımıza, hele kadınlarımızın gösterdiği bunaltıcı ilgiden gayet memnunuz. Eşimin de bindi verdiği Eş Ekol Projesi, eş kurumuna müteveccih tehditlerin arttığı günümüzde heybetli ayrımsız ihtiyacı karşılıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan, milli ve manevi değerlerin öğrencilere aktarılması, familya içinde dosdoğru ilişkilerin kurulması, sülale yönetimi, öğrencilere kılavuzluk edilmesi kadar konularda ölçülü çalışmaları çokça eşsiz bulduğunu anlattı.

Mart ayından bugüne 400 bini fazla vatandaşın Aile Okulu Projesi’hangi katılmasının milletin üstelik meseleyi sahiplendiğini gösterdiğinin altını çizen Erdoğan, “İnşallah, imdi de ister mevzuat düzenlemeleriyle lüzumlu bu garip projeler yoluyla ev müessesesini korumayı sürdüreceğiz.” dedi.

“Eğitimde ulaştığımız noktayı önemsiyor ama tam bulmuyoruz”

Dünya değişirken Türkiye’nin yerinde saymasının düşünülemeyeceğine aksan fail Erdoğan, “Yetişek üzerine ulaştığımız noktayı önemsiyor ama ehliyetli bulmuyoruz. Kâin kazanımlarımızın konusunda daim yenilerini eklemenin mücadelesini veriyoruz.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, dünyanın gidişatını bile göz önüne alarak eskimemiş uzanım ve şartlara basamak uydurmaya çalıştıklarını belirtti.

Türkiye’nin ihtiyaçları, milletin talepleri doğrultusunda gereken rastgele nev adımı attıkları ve atacaklarını tamlayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Karye Hayat Merkezleri, bu çabaların geçmişle geleceği mezcetme irademizin benzeri ürünüdür. Burada amaç, biricik parti döneminde yapıldığı kadar milletimizin inancına, kültürüne, değerlerine karşıt yaşam biçimi dayatması asla değildir. Büyüklerimizden dinlediğimiz, insanımızın yüreğine adeta tıpkı cembiye kabil saplanan o hicap sahnelerinin yine yaşatılmasına müsaade vermeyiz. Köy kültürünü aşağılayan, köylüyü gadir ve zorbalıkla tedip etmeyi amaçlayan bozuk örnekler, artık birer ızdırap hatıradan ibarettir. Biz bu merkezlerimiz vasıtasıyla Rum irfanının bildirme temiz halini külah eden köylerimizi, günümüzün imkan ve araçlarıyla yarına hazırlıyoruz. Hikmet ve teknolojik gelişmeleri köylerimize taşıyıp, ihtiyaç duydukları eğitimi sağlayarak, köylerimizin rakiplik gücünü artırmayı hedefliyoruz.”

Reisicumhur Erdoğan, kullanılmayan karye okulu binalarının, anaokulu, ilkokul ve halk eğitim bilimi merkezlerine dönüştürerek, çalışkan eğitim bilimi birimleri haline getirdiklerini söyledi.

Köy Dirim Merkezleri’nde umumi, mesleki ve teknik kurslardan, tarım, bahçecilik, ormancılık, tarım teknolojileri, gıda ve hayvancılık alanlarına büyüklüğünde geniş ayrımsız yelpazede programlar gerçekleştirdiklerine değinen Erdoğan, bu yıl köylerde ve Köy Yaşam Merkezleri’nde açılan 8 bin 507 kursa, yüzdelik 72’sini kadınların oluşturduğu 122 bin 664 vatandaşın katıldığını bildirdi.

“Umum köylerimizde bu merkezlerimizi hayata geçirmeyi hedefliyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kursların yaygınlaşmasıyla, karye ve mahalle okulu aplikasyon bahçeleri, arazilerinde Tarım ve Orman Bakanlığının de desteğiyle istihsal yapılacağını tabir etti.

Bu üretimden elde edilen gelirin bu merkezlerin ihtiyaçları üzere kullanılacağı bilgisini veren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Köy Dirim Merkezlerimizde yavru, canlı ve yetişkinin aynı zamanda, tıpkısı mekanda yetişek görmesini sağlayarak, hanay boyu öğrenme felsefesini insanımıza benimsetmek istiyoruz. Açılışını yaptığımız 2 bin yerle alay malay önümüzdeki yıl sonuna büyüklüğünde parçalanmamış köylerimizde bu merkezlerimizi hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Muhtarlarımız namına, bu süreçte sizlere bile majör sorumluluklar düşüyor. Sizlerden muhtarı olduğunuz köy ve mahallelerdeki kardeşlerimizi, Köy Dirim Merkezlerimize yönlendirmenizi bekliyorum. Emekleriniz ve gayretleriniz üzere, temas birinize şimdiden teşekkür ediyorum. Mahallelerinizdeki, köylerinizdeki her bir kardeşime, muhabbetlerimi iletmenizi dilek ediyorum.”

Erdoğan, açılışını yaptıkları Köy Hayat Merkezi’nin köylere, Türkiye’ye, vatandaşlara doğru olması temennisinde bulundu.

Eğitime ulama sağlayıcı, bindi veren cemi vatandaşlara üstelik teşekkürlerini sunan Erdoğan, “Karye Yaşam Merkezi modelini eğitim sistemine kazandıran Milli Eğitim Bakanlığı ile projeyi destekleyen Tarım ve Orman Bakanlığı ile İçişleri Bakanlıklarımızı huzurlarınızda yine tebrik ediyorum.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, “Maalesef Tutak’ta tıpkı otobüsün devrilerek yanması sonucunda 7 vatandaşımız rahmetli oldu. Kendilerine Allah’tan yağmur diliyorum. Rabbim beterinden korusun diyorum. Tamlık Tutak’lı kardeşlerime, milletimize başsağlığı temennimizi bu vesileyle iletiyorum.” ifadesini kullandı.

Törenden notlar

Konuşmaların ardından Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ihsan takdiminde bulundu.

Daha sonra Kültürlü Yenipazar, Bingöl Model Kuruca, Sakarya Serdivan Uzunköy ve Trabzon Akçaabat’taki Karye Dirim Merkezleri ile enerjik angajman gerçekleştirildi.

Küşat öncesi, Din İşleri Başbuğ Yardımcısı Mesabe Dallı Güllü yakarış etti.

Cumhur Reisi Erdoğan, beraberinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci ve BBP Umumi Başkanı Mustafa Destici’nin üstelik bulunduğu heyetle kurdele keserek merkezlerin açılışını yaptı.

Ankara Adamakıllı Sanatlar Lisesi yoluyla enstrüman dinletisinin sunulduğu törende, köy yaşam merkezlerine ait tanıtım videosu gösterildi.

(Bitti)

Share: