Adıyaman hayvan pazarında şap salgını: 400 Efsanevi denetleme altında

Adıyaman hayvan pazarında şap salgını: 400 Efsanevi nezaret altında

ADIYAMAN Adıyaman Hayvan Pazarı’nda şap hastalığının çıkmasıyla gelişigüzel 400 efsanevi karantina altına alındı.

Esbak dönme bire bir kedinin kuduruk çıkması nedeniyle iki mahallesi karantina altına alınan Adıyaman’bile bu nöbet birlikte hareketli hayvan pazarında tanıdık ‘Şap Hastalığı’ dolayısıyla karantina uygulaması başlatıldı. Adıyaman kalıp Bahçecik Mahallesi’nde meydan düzlük Adıyaman Belediyesi Hayvan Pazarındaki 4 hayvanda şap hastalığı tespit edildi. Veteriner hekimler vasıtasıyla tayin edilen uzanım konusunda Adıyaman Belediyesi ve Adıyaman Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince hayvan pazarında karantina süreci başlatıldı. 400 Gerçekten ve büyükbaş hayvanın bulunduğu alana hayvanların methal ve çıkışları 21 bölüm süreyle yasaklandı. Adıyaman Belediyesi Kovanlık İşleri Müdürlüğü eliyle efsanevi pazarında temizlik çalışması gerçekleştirilirken gine Adıyaman Belediyesi Veteriner Müdürlüğü ekiplerince da ilaçlama çalışması gerçekleştirildi. Hayvan pazarında kâin 400 hayvanın gözetimi Adıyaman Belediyesi ve Adıyaman Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince sağlanıyor.

Tespit edilen şap hastalığıyla ilgilendiren bilgiler veren Adıyaman Tarım ve Orman Müdürlüğüne merbut Efsanevi Sağlığı Yazıhane Müdür Vekili Mehmet Kaygusuz, “Şap hastalığı koşa tırnaklı hastalarda görülen benzeri hastalıktır. Geçen Pazartesi haset yapılan klinik taramayla şap hastalığını tayin ettik. Dizge üzerinden hastalık çıkışının olduğunu belirttik. Daha ilkin tığ bu bölgede telkih çalışması yapmıştık ama birkaç hayvanda bu hastalığı gördükten sonradan buraya kordon uyguladık, karantina işlemleri uyguladık. 21 Dönüş süreyle bu bölgedeki bütün hayvanları arama ve izleme edeceğiz. Bu karantina işlemleri bitmeme edecek. Bu karantina işlemleri bittikten bilahare rutin hayata inşallah hoşgörüsüz döneceğiz. 4 Hayvanda tayin ettik, girişler ve çıkışlar şuanda bağlı” dedi.

Süreçle ilişkin hikmet veren Adıyaman Belediyesi Baytar Müdürlüğünde memur Baytar Hekim Yusuf Işık ise, ” Buradaki efsanevi satış pazarımızda beş altı ahit geçmiş şap hastalığıyla ilgilendiren âraz tespit etti veteriner arkadaşlarımız. Henüz sonraları lazım icraat başlatılarak bütün üzerinden da lazım bilgiler girildi. Adıyaman Belediyesi kendisine üstelik efsanevi pazarında gerekli dezenfeksiyon ve günahsızlık çalışmalarına bitmeme ediyoruz. 21 Gün boyunca karantina uygulanacak satış alanımızda, bu bey alanımızdaki hayvanların giriş ve çıkışları banko haram olacak. 21 Dönüş sonradan hastalığın sönmesi durumunda normal satma gerçekleşe bilecek. amma velakin aşılamanın çokça büyük olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Telkih yapılmadığı takdirde bu ve bire bir kordon, karantina durumu söz konusu oluyor maatteessüf. Hayvancılarımızın, cambazlarımızın bu konuda elan hassas olmasını tavsiye edebilirim. Şuan maalesef bölgede şap var, hastalığın olduğu dönemde de maatteessüf aşı fayrap etmek ise bahis konusu değil. Çor gelmeden evvel telkih yapmaları gerekiyor. Şap aşısına ilgi etmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

Efsanevi sahiplerinden Mehmet Karakuş ise yaptığı konuşmada, “efsanevi pazarı genelinde şap hastalığına rastlandı. Vacip katışıksızlık ve ilaçlamalar yapılmaya başlandı. En gelişmemiş sürede düzelmesini dilek ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: