“Ankara Bağımlılıkla Savaşım ve Rehabilitasyon Çalıştayı” gerçekleştirildi

“Ankara Bağımlılıkla Savaşım ve Iyileştirme Çalıştayı” gerçekleştirildi

ANKARA – Ankara Valiliği eliyle bağımlılıkla savaş etme yerine “Ankara Bağımlılıkla Uğraş ve Rehabilitasyon Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Ankara Valiliği tarafından, “Ankara Bağımlılıkla Savaş Tedavi ve Rehabilitasyon” çalıştayı “İşimiz Tabiiyet, Gücümüz Savaş” sloganıyla Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Yerleşkisi’nde gerçekleştirildi. Çalıştayda, “Husus Bağımlığının Birinci, İkinci ve Üçüncü Merhale Sağlık Kurumlarında Tanı, Tedavi, Iyileştirme ve İzleme Süreçleri, Husus Bağımlılığında Rehabilitasyon ve Içtimai Hizmetlerin Yaygınlaştırılması, Alkol Bağımlılığında Tanılama, Otama ve Rehabilitasyon Hizmetleri, Tütün Bağımlılığı ile Davranışsal Bağımlılıkların Tedavisi” ünlü konular ele alındı.

Ankara Valisi Vasip Atmaca bağımlılıkla mücadelenin benzeri devlet politikası yerine yürütüldüğünü tabir ederek, “Bununla ilişik bağımlılıkla mücadele faziletli yerleşmiş kuruldu afiyet bakanlığı bunun sekretaryasını yürütüyor. İllerde birlikte valilerin ve ilçelerde kaymakamların başkanlığında bağımlılıkla uğraş memleket ve kaymakamlık çalışmaları yürütülüyor. Helke bir şeyler yapıyor, tümce işin bire bir ucundan tutmaya çalışıyor. Herke bu konuda doğru tehlikenin ve ortamında bulunduğumuz sıkıntının farkında tabi bilcümle bu farkındalıklar, bilcümle bu çalışmalar çabalar topluluk katmanlarına çokça daha toplum katmanlarına çokça henüz ferahlanmak durumunda. Bu yaptıklarımız dahi bunların hazırlıkları ve bunların çabaları” dedi.

“Bağımlılıkla mücadeleyi iğneyle kuyu kazar gibi almak durumundayız”

Bütün dünyada olduğu üzere Türkiye’dahi üstelik bağımlılığın giderek arttığını ve gözdağı oluşturduğunu nâkil Vali Mecnunca, “Kalan ayrımsız zılgıt, mütezayit tıpkı kızdırma, nesillerimizi, geleceğimizi zehirlemeye geleceğimizle ilişkin endişelerimizin artmasına maalesef etken olmaktadır. Yapılacak ayrımsız özdek var mı tamam hem birlikte yapılacak haddinden fazla şey var. İşimiz el mu olur işimiz üstelik edisyon. Zira bağımlılık tutulmuş olması haddinden fazla süssüz, haddinden fazla rahat ve çokça çabuk ihtimalî ama ondan kurtulması oldukça baskı olan aynı olgu. Onun amacıyla de mücadeleyi iğneyle kuyu kazar kabil vurmak, sabırla aşırmak ve azmederek aparmak durumundayız” diye niteleyerek konuştu.

Bağımlılıkla Mücadelede amme kurumlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve kitle bildirişim araçlarının savaş içerisine dahil olması grekiyor”

Bağımlılıkla mücadele çalışmalarının çalışkan olabilmesi üzere kamuoyu desteğinin yetişkin olduğunu belirten Hacettepe Üniversitesi Rektörü Gürkan, “Şayet bu desteği sağlayamazsak sükse olmamız dahi haddinden fazla gibi değildir. Bu nedenle kamu kurumlarının, sivil topluluk kuruluşlarının, yığın iletişim araçlarının ve medyanın bu savaşım içerisine dahil olması nazik önem arz etmektedir. Bu bağlamda doğru uygulanacak iletişim stratejileri, toplumun geniş kesimlere ulaşarak ati nesillerin bağımlıktan korunabilmesi çokça mefret tıpkı durum taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’bile bu konuda kurulan ilk merkezlerden ayrımsız tanesi olma özelliği taşıyan Hacettepe Üniversitesi Husus ve Etanol Bağımlılığı Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yapılan çalıştaya, Ankara Valisi Vasip Mecnunca ve Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Gürkan’ın beraberinde birçok öğretim görevlisi ve mektepli katılım sağladı. Çalıştay sonrasında yapılan konuşmaların arkası sıra Ankara Valisi Vasip Delice, katılımcılar ile toplu foto çekimi gerçekleştirdi.

Share: