Mardin’de gâh tarihi mekanlar dron ile görüntülendi

Tescilli yapılarıyla adeta peyda hava müzesini mail, ” Mezopotamya’nın incisi” Mardin’deki tarihi Şehidiye Medresesi ve Camii, Celil Cami, Meryem Esas Kilisesi ile Deyrulzafaran Manastırı dron ile görüntülendi.

Tarih boyunca birçok medeniyete eş sahipliği özne, az sokakları, taşın oya kadar işlendiği evleri ve tarihi yapılarıyla öne sâdır Mardin, turizmde sunu büyük çekicilik merkezlerinden biri olma uğrunda ilerliyor.

Turistlerin yer çokça musahabe ettiği mekanların başında ise cami, fakülte, kilise ve manastırlar meydan alıyor.

Mardin Kalesi eteğindeki “Sakat Mardin” diyerek ifade edilen sit alanındaki, 13’üncü yüzyılın başında Artuklu Sultanı Melik Nasreddin Artuk Aslan eliyle yaptırıldığı değerlendirilen ve yıkılmış olan minaresi 1916-1917 yıllarında Ermeni mimar Serkis Lole vasıtasıyla eklektik üslupla, iskelesiz mensur edilen tarihi Şehidiye Medresesi ve Camii’nin görüntüsü bölüm doğumunda dron ile kaydedildi.

Kent silueti ve tarihi evlerin dahi görüldüğü kayıtlarda, Artuklu dönemi mimari örneklerinden, dilimli kubbesi ve minaresiyle şehrin sembolü Ulu Cami dikkati çekiyor. Yapım tarihi 1176 olarak bildik cami, 12’nci yüzyıl Artuklu dönemi mimarisinin asıl özelliklerini yansıtıyor.

Görüntülerde, Dünya Mirası Eğreti Listesi’ne 30 April 2021’de eklenen Meryem Esas Kilisesi ile Deyrulzafaran Manastırı üstelik yer alıyor.

Merkez Artuklu ilçesinde, şehir merkezine 4 kilometre uzaklıktaki, 5. yüzyıldan başlayarak farklı zamanlarda yapılan eklentilerle bugünkü haline 18. yüzyılda kavuşan Deyrulzafaran Manastırı, kubbeleri, kemerli sütunları, ahşap ahali işlemeleri, bağırsak ve dış mekanlardaki taş nakışları ile turistlerin sunu çok konuşma ettiği mekanlar arasında bulunuyor.

Görüntülerde, “devir seyranlık, şeb gerdanlık” kendisine nitelendirilen kentte ışıklandırılan, Hamdaniler eliyle 10’uncu yüzyılda yapıldığı anlayış edilen Artuklu döneminin yeryüzü büyük eserlerinden Mardin Kalesi ile başka tarihi yapılar da görülüyor.

Share: