Ispartalı mektepli, arsıulusal matematik yarışmasında bir numara oldu

Isparta’de 3. derslik öğrencisi Havva Ebrar Duygusal, çevrim içi yapılan Uluslararası Caribou Hesap Yarışması’nda birincilik elde etti.

Şehit Polis Mehmet Karacatilki Bilgi ve Sanat Merkezinde (BİLSEM) yetişek gören 9 yaşındaki Havva Ebrar, 3. derslik kategorisinde 9 bin 625 öğrencinin katıldığı yarışmada sorulan 15 sorunun tamamını akıllıca cevapladı.

Havva Ebrar, gazetecilere yaptığı açıklamada, başarının düzenlenen çalışmayla geldiğini söyledi.

Yarışmaya herhangi bir aktarılma aritmetik soruları çözerek hazırlandığını belirten Havva Ebrar, “Soruların hepsini akıllıcasına cevaplayarak dünya birincisi olduğum üzere çokça mutluyum. Birinci olduğumu öğrenince aceleten ailemle paylaştım, çokça gururluyum.” dedi.

Başarılı mektepli yaşıtlarına, sınavlara yahut yarışmalara hazırlanırken stres yapmamaları ve seçkin ahit eğlenceli ders çalışmaları tavsiyesinde bulundu.

“Haddinden Fazla fena hâlde yerlere geleceğine inanıyorum”

Havva Ebrar’ın aritmetik öğretmeni Deniz Denizgür ise yarışma sonucunu öğrendiklerinde öğrencileriyle çalım duyduklarını dile getirdi.

Geçen aylarda bire bir öğrencilerinin henüz yarışmada dünya birincisi olduğunu rapor fail Denizgür, “Öğrencilerimiz arkadaşlarına benzer olmaya bitmeme ediyor. Ebrar alelade yaşta olmasına rağmen ailesinin desteğiyle bu yarışmaya katıldı ve çok güzelce tıpkı başarı elde etti. Ebrar okula başladığı günden bu yana karın oyunlarına çokça terbiyesiz tıpkı öğrenci. Çokça pir yerlere geleceğine inanıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

“Ailecek çokça mutluyuz”

Ağababa Hakan Can da kızlarının başarısıyla bahtiyar olduklarını ve gelgel yaşadıklarını anlattı.

Havva Ebrar’ın kanı oyunları ve satranç etkinlikleriyle kendini geliştirdiğini aktaran Fert, “Ülkemize başarıyı getirdiği ve bize bu duyguyu yaşattığı için namına teşekkür ediyorum. Ebrar eve geldiğinde ağır ezgi tıpkı şekilde ödevini yapar, kitabını okur, testlerini çözer. Aritmetik oyunlarını küçüklükten beri seviyordu, buna yönelik bir heyecanı ve ilgisi vardı. Kükremek öğretmeninin tavsiyesiyle sınava girdi ve önce sınavında birlikte bu başarıyı yakaladı. Ailecek çok mutluyuz.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Caribou Matematik Yarışması

Öğrencilerin matematiği bayıla bayıla yapmalarını ve mesele çözmeye yönelik dörtköşe geçenek geçirmelerini amaçlayan Kanada merkezli organizasyon, genel ağ içre, dünya çapında konkur düzenleniyor. Yılda 6 kat 12 kategoride yapılan yarış İngilizce, Fransızca ve Acemce yapılıyor. Türkiye’den yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, bu dillerden birini seçiyor.

Share: