Eğirdir Gölü’nde ciddi seviyeye 6 santimetre kaldı

Eğirdir Gölü’nde ciddi seviyeye 6 santim kaldı

914,80 santimetre olan düzey 914,74 santimetreye düşerse su kullınımı yasaklanacak

ISPARTA – Eğirdir Gölü’nde yaşanan akarsu çekilmesinde eleştiri seviyeye 6 santimetre kalırken, gölün şu zaman ölçülen seviyesinden 6 santim daha düşmesi halinde gölden hiçbir şekilde akarsu kullanımı yapılamayacağı bildirildi.

“Yedi mülevven göl” adına aşina, toptan ısınmaya vabeste namına son yıllarda kuraklık ve bunun yanı sıra pislik problemleri dinamik Eğirdir Gölü’nün su seviyesindeki düşüş bitmeme ediyor. Eğirdir ve Kovada Gölü Kasaba Koruma Birliğince 40 çevrim geçmiş 914,82 metre namına ölçülen akarsu seviyesinin zaman yapılan ölçümlerde 914,80 santimetre olduğu görüldü. Eğirdir Gölü’nden tarımsal sulamanın birlikte kent merkezine da içme suyu ihtiyacı için akarsu alımı yapılıyor.

Eğirdir Gölü Hususi Hüküm Genel Hükümler Bölümü C maddesine göre, gölün 914,74 santimetreye düşmesi halinde tek şekilde akarsu kullanımı olamayacağını belirten YANKI-BİR Müdürü Süleyman Duygusal, “19 Ekim’bile Eğirdir Gölü akarsu kotunu gerçekleştirmiştik. 914.82 Metre gelmişti. Geçkin yaptığımız ölçümde 2 santim elan düşüş olduğu 914.80 metre olduğunu tayin ettik. Eğirdir Gölü Hususi Hükümlerinde 914.74 Metreye ulaşıldığı zaman, seçkin hangi suretle olursa olsun “Eğirdir Gölünden Su Çekilemez” maddesi bulunmakta. Nedeniyle akarsu çekilmesine çok tikel hacim kalmış durumda. Eğirdir Gölümüz hem global ısınma, yağışsızlık, hem de bilinçsizce akarsu kullanımı kaynaklı çekilmeye devam ediyor” dedi.

Su ürünleri Kooperatifi Başkanı Küçükköse: ” Gölü ütülmek istemiyoruz”

S.S. Eğirdir Minval Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ayhan Küçükköse ise gölün su kotunun 914.80 metre olduğunu belirterek ” Eğer 6 santimetre henüz düşerse gölümüzden tek şekilde içmece suyu ve tarımsal sulama suyu yerine istimal imdi akıbet evet. Gölümüzde zirai namına yıllık 150 milyon metreküp su kullanılmakta. Isparta’nın içmece suyu kendisine dahi 25-30 milyon metreküp su kullanılmaktadır. Son yıllarda meydana gelen kuraklıkla ilişkin adi üst 250 -300 metreküp de kuraklıktan periferi buharlaşmadan çevre gölümüz kayıptır. İnşallah bu sene yağmurlarımız mübarek olur. Yağmurları bekleyeceğiz derken gölümüzü kötü kullanmamalıyız. Elimizi de yıkarken iktisatlı kullanmamız gerekiyor. Tarımsal sulama kesinlikle bağlı çevrim sistemine girmesi lazım. Bibi geç kalıyoruz. Salma sulamayla aynı sezonda bire bir misil sulamayla tarımsal damlamaya verdiğimiz ahit aynı sezonu kapatırız. Bunu yetkililerin göz uğrunda bulundurması geçişsiz. Gölümüzü kaybedersek imdi yapacak tıpkısı şeyimiz bulunmayan. Ne Eğirdir Gölü kalır, hangi Isparta kalır. Tutum zaten allak bullak. Göl giderse hayatta biter bu memlekette” diye niteleyerek konuştu.

Balıkçılar şimal cepheye geçemiyor

Eğirdir Gölü’nün su seviyesindeki düşüşten yağlık Yeşilada köprüsünden Gölün şimal kısmı olan Poyraz kısmına kayıklarla geçemediklerini, işlevlik kazanmasını istem ettiklerini belirten balıkçı Yoğun Ünsal ise bu yılki düzentileme alanının elden gölün kuzey cephesi olduğunu kaydetti.

Genelde bu köprü altından kayıklarla intikal yaptıklarını ancak şu anda su seviyesinin tamamen düştüğünü belirten Ünsal,” Kullanılmaz tıpkısı duruma mevrut halde. İnanın kim haddinden fazla ateş tıpkı buut. İçimiz çağ ağlıyor. Amma elimizden mevrut bire bir husus namevcut. Yağış namevcut, hattından çok su tüketimi var. Tığ bunun alternatif çaresini eyitmek durumundayız. Yılanlı Karaköy tarafında su kaynağı var. Aksu’yla birleştiği ahit göle takviye ediyor. Yaz süresince bu su Akdeniz’e yani Antalya tarafına dökülüyor. Biz istek ederiz kim bire bir zaman önceki Eğirdir Gölüne aktarılmasını istiyoruz. Istifa olayı yaz süresince üstelik bitmeme ederse bu köprünün altından intikal bulunmayan. Bunun tıpkı işlevlik kazanmasını umu ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: