Bulgaristan’daki erken seçimler amacıyla Türkiye’üstelik bile fikir kullanılacak

Trakya Balkan Türkleri Firez ve El Birliği Derneği Başkanı Cevat Devir, Bulgaristan’birlikte 2 Ekim’bile yapılacak seçimler üzere Türkiye’birlikte kıvrak tekme vatandaşları rey kullanmaya nida etti.

Gün, AA muhabirine, Bulgaristan’daki seçim maratonunun güzeşte yıldan bu yana bitmeme ettiğini söyledi.

Bulgaristan’daki intihabat üzere Türkiye’dahi canlı çifte vatandaşların görüş kullanacağını belirten Tarih, “Topluluk kendisine vatandaşları bilgilendirip kanuni ve demokratik hakları olan oy kullanmalarını motivasyon ediyoruz. Sandığa gelmelerini ve fikir kullanarak haklarını kullanmalarını istiyoruz.” dedi.

Edirne ve Keşan ilçesinde 3 kasa kurulacağını anlatım fail Sıra, şunları kaydetti:

“Keşan ilçemizde 1, Edirne merkezde 2 sandık olacak. Edirne’deki sandıklardan biri Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosluğunda ötekisi ise Muhacir Evleri’nin olduğu muhitteki 75. Sene İlköğretim Okulunda, Keşan ilçesindeki birlikte Keşan Lisesinde kurulacak.

Vatandaşlarımızdan isteğimiz, arzumuz haklarına sahip çıkmaları ve sandığa gitmeleridir. Dünyanın temas tarafındaki Bulgaristan vatandaşlarını rey kullanmaya çağırma ediyoruz. Düşünce kullandığımız sürece hükümetler mufassal sürekli ve dengeli olur. Buda iki devlet arasındaki ilişkilerin pekişmesine, sağlamlaşmasına ve insanlarımızın rahat ayrımsız içki almasına sebep olur.”

Devir, Bulgaristan’ın geçen seneden bu yana dördüncü seçimi akdetmek üzere sandığa gideceğini hatırlattı.

İlk kat elektronik oylama olacak

Bulgaristan’dahi istikrar istediklerini vurgulayan Tarih, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye’birlikte 100 bine andıran vatandaşımız fikir kullanmakta. Derneklerin yaptığı çalışmalarla bu nüsha ihtimal 120 bini bulabilir. 300 bine andıran vatandaşımız var, kadın bunu bütün birlikte sandığa yansıtalım. Zira bu kapsam iki mevki arasındaki ilişkileri pekiştirecek, henüz akva ortak aynı geleceğe aşama atmamızı sağlayacaktır.

Edirne’dahi kurulacak sandıklarda bu sene ilk kez elektronik oylama gerçekleşecek. Bu hususta vatandaşlarımızın sakin, umutlu ve gösterişsiz şekilde görüş kullanabileceklerini anlatmak isterim. Pusulaya göre elan kıytırık fikir kullanacaklardır. Makinayla sadece dokunarak istediğinizi istisna etmek ve iki nöbet onaylama kaydıyla oyunuz makbul sayılacaktır. Bu sayede çürük rey kalmayacaktır. Sandığa elkızı oyunuzu atın.”

beraber Trakya’üstelik Bulgaristandaki intihap için Edirne’de 3, Kırklareli’nde 7, Tekirdağ de 18 olmak amacıyla 28 kasa kurulacak.

Erken umumi seçme kapsamında sandığa gidilecek.

Bulgaristan’da hükümet kuramayan Bulgaristan Toplumcu Partisi’nin (BSP) 18 Orak Ayı’bile aldığı görevi Reisicumhur Rumen Radev’e iade etmesiyle ülkede 2 Ekim’de erken genel seçme yapılması kararı alınmıştı.

Türkiye’deki göçmenler, Bulgaristan’bile 1989’da komünist zorba Todor Jivkov’un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 15’inci nöbet genel seçimde düşünce kullanmaya hazırlanıyor.

4 Nisan, 11 Orak Ayı ve 14 Kasım 2021’üstelik yapılan üç umumi seçimin ardından seçmenler, hükümetin kurulamaması dolayısıyla bu kere erken umumi seçme üzere kasa başına gidecek.

Share: