Prof. Dr. Yiğitlik: Çocukların kenar ve diş sağlığı sorunları, fiziki gelişimlerini engelliyor

Cesim nüfusun çoğunluğunun diş sağlığına önem vermediğini belirten Prof. Dr. Tamer Lütfi Erdem, “Geleceğimiz olan çocuklarımız dudak ve diş sağlığını korumaya yönelik alışkanlıkları kazanamamaktadır. Hele çocukların kavşak ve diş sağlığı sorunları, fiziksel gelişimlerini kırıcı kocaman benzeri faktördür” diyerek konuştu.

Dişçilik eğitiminin güncel durumunu ve toplumda gaga ve diş sağlığına ilgili umumi bakış açısını değerlendiren Prof. Dr. Tamer Lütfi Yiğitlik “Takkadak İstanbul Üniversitesi ile başlayan diş hekimliği eğitimi, öğrencilerin mesleğe olan ilgisiyle günümüzde değişik mehabet ve varlık üniversitelerinde yetişek vermeye devam etmektedir. Fakat gaga ve diş sağlığı açısından ülkemiz hala istem edilen düzeye gelebilmiş değildir. Zaman hala nüfusumuzun yüzdelik 87’sinde yapılması müstelzim en beş altı yegâne diş tedavisi ihtiyacı vardır” ifadelerini kullandı.

“AKILLICASINA DİŞ FIRÇASI KULLANIMI İLE AĞIZ VE DİŞ TEDAVİ GEREKSİNİMİNİ MİNİMUM SEVİYEYE İNDİRMEK MÜMKÜN”

Alelacele kavşak ve diş sağlığını korumaya yönelik politikaları geliştirmenin önemine ve bireylerin kendilerinin rehavet kazanması gerektiğine dikkat çekici Prof. Dr. Tamer Lütfi Erdem, “Esenlik politikaları yardımcı hekimlikten tezayüt otama edici afiyet hizmetlerinin gelişmesine yöneliktir. Sadece ahenktar ve akilane diş fırçası kullanımı ile uç ve diş otama gereksinimini minimum seviyeye indirmek mümkündür. Bu birlikte otama hizmetleri amacıyla harcanan ahit ve paranın sunu beş altı seviyeye inmesine olanak sağlar. Bu nedenle acilen kavşak ve diş sağlığını korumaya müteveccih politikaları imar etmek, bireylerin şahsen kendilerinin uç ve diş sağlığı üzerine diş hekimleri kadar sorumlu olduğu konusunda farkındalık fotoğraflamak, genişlik önemlisi aileler ile birlikte okullarda dahi esenlik eğitimine önem yöneltmek zorundayız. Keyif mutluluktur. Türkiye’de çağcıl diş hekimliğine hizmet etmiş ve hizmet etmeye devam fail cemi diş hekimlerinin günü mutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Share: