KOAH ataklarına dikkat: “Şikayetleri sigaraya bağlayarak doktora geç başvuruyorlar”

– KOAH ataklarına özen: “Şikayetleri sigaraya bağlayarak doktora geç başvuruyorlar”

“Peş albeni yolları enfeksiyonları kış dönemlerinde atakların artmasına, ölümle seyreden sonuçlara illet olabilmektedir”

Doç. Dr. Seda Tural Önür: “KOAH 10 erkekten birinde görülüyor, dünyada 3’üncü ölüm nedeni”

İSTANBUL – KOAH (Süreğen Obstrüktif Akciğer Hastalığı) ile ilgili açıklamalarda bulunan Döş Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ses Tural Önür, “Sigara kullanımıyla daha çok er KOAH dediğimiz tanımlarda gailesiz yaşta hastalar önümüze gelmekte. 10 erkekten bir tanesinde görülen aynı çor, yeryüzü kesif 3. ölüm nedeni. Şikayetlerini sigaraya bağlayarak afiyet kuruluşlarına henüz geç başvurabiliyorlar. Üst gelgel yolları enfeksiyonları alelhusus kış dönemlerinde atakların artmasına, hastaların imdi hastaneye başvurmasına ve ölümle seyreden sonuçlara hastalık olabilmekte” dedi.

Havaların soğumasıyla gelişigüzel arka solunum yolu hastalıklarında artış yaşanıyor. Bu durumun özellikle KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) ve solunum rahatsızlığı mevcut vatandaşlar amacıyla değişik etkiler oluşturduğuna ilgi çekiliyor. Yedikule Ahşa Hastalıkları ve Ciğer Cerrahisi Terbiye Araştırma Hastanesi’nden Ahşa Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Seda Tural Önür üstelik hastalığa ilişkin açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Ses Tural Önür, kış aylarında atakların arttığına dikkat çekerken vatandaşların şikayetlerini sigaraya bağlayarak doktora geç başvurduğuna aksan yaptı.

“40 yaşın üzerinde tahminî kendisine yüzdelik 20 sıklığında “

KOAH’ın belirtilerine ilgilendiren bilgiler veren Bağır Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Seda Tural Önür, “Akciğerlerden mevrut bozulmamış gelgel vücuda ulaşamadığı zaman soluk darlığı şikayeti genişlik peyda bulgusudur. Bu hastalarda öksürük, balgam emisyon, kere yürürken kan darlığıyla kesinti, egzersiz yaparken kesinti çokça münhal semptomlardır. bundan sonra 40 yaşın üstünde görebildiğimiz aynı çor amma sigara kullanımıyla bu arada bundan sonra er KOAH ya üstelik pre KOAH dediğimiz tanımlarda genç yaşta önümüze gelmekte. 40 yaşın üzerinde kestirmece olarak yüzde 20 sıklığında görülebilen benzeri hastalık, yapılan çalışmalarda 10 erkekten benzeri tanesinde görülen ayrımsız çor yerine tanımlanırken kadınlarda sigara kullanımının artmasıyla beraber bu rakamda erkekleri yakalamış durumda. Tek kötü kullanmayan kişilerde bile görülme sıklığı yüzde 10 civarında olabilmektedir. Yapılan meslekler bu hastalığın oluşabilmesi için ayrımsız neden olabilmektedir. Adsız eksik aynı züğürt olabilirsiniz, sigara kullanıyorsanız, soluk darlığı ve balgam şikayetiniz varsa bunu takkadak sigaraya adlandırmadan banko bir hekime gezmek lazım KOAH hastası olabilirsiniz. Duman ve tütün ürünlerinin kullanımı KOAH gelişiminde heybetli tıpkısı risk faktörü. Sigara içmeyen aynı güç günde 8 saat, 5 günlük ayrımsız mesaisini 5 yıl tamamladığında muhteriz sigara dumanına maruz ise yüzdelik 50 oranında KOAH ihya ihtimali var, sigara içmemiş olmasına rağmen bu ağır bire bir heybet. Çimento üretimi, dokuma, eroin işçiliği, tarımla uğraşanlar, mızrap sektöründe çalışanlar, fırıncılık, marangozluk işleriyle uğraşan kişilerin dahi sigara kullanmadan özgür namına mesleksel olarak KOAH gelişimine yatkınlıkları olabiliyor” dedi.

“En sık 3’üncü ölüm nedeni”

KOAH’ın tanı ve tedavisinin konulmaması durumunda ölüme neden olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Ses Tural Önür, “Genişlik kalın 3. ahiret yolculuğu nedeni olarak KOAH tanımlamıştır. Dünyada ölümlerin yüzdelik 5 buçuğundan KOAH sorumludur. Bu hastalık ataklarla seyreden aynı hastalıktır temas akın hastalığın daha birlikte ilerlemesine, bu sebeple hastalığın ataklarının da takiplerle, arama altına alınması ve önlenmesi son paye önemlidir. İlerleyici bire bir hastalık olduğu üzere önlenebilir bir hastalıktır. Alelhusus kış aylarında henüz kalın kendisine bu hastalığın tanısının konduğunu, ataklarla karşımıza gelen hastalarla bu arada görebiliyoruz. Ocak içi ve dış çekicilik kirliliğinin kullanılan yakıtlarla bu arada artması alelhusus kış dönemlerinde atakların artmasına ve hastaların daha çok hastaneye başvurmasına ve ölümle seyreden sonuçlara sebep olabilmektedir. Gine gribal enfeksiyonlar, şita aylarında dip albeni yolları enfeksiyonları akış sıklığını arttırdığı amacıyla bu hastalarda vahim seyredebilmektedir. Acun Keyif Örgütü de o yüzden bu hastalarda enflüanza ve zatürre aşısının katiyen yapılmasını ve enfeksiyonlardan bu hastaların rüçhan namına korunması gerektiğini, atakları koruduğundan hava mutlaka önermektedir. Şikayetlerini sigara kullanımına bağlayarak afiyet kuruluşlarına daha geç başvurabiliyorlar. İlerleyen dönemlerinde birlikte hastalık teneffüs yetmezliği tablosuyla bu arada değişik müvellidülhumuza cihazlarına ilişkin kalma durumları de söz konusu olabiliyor” ifadelerini kullandı.

“Kişilerin gayrı hastalıklar açısından üstelik kontrol edilmesi geçişsiz”

KOAH’ın neden olabildiği hastalıklara ilgilendiren değerlendirmelerde kâin Doç. Dr. Önür sözlerini şöyle sürdürdü: “Buhran, his soy hastalıkları, mızrap kırıklıkları, şeker üzere hastalıklara neden olabildiği amacıyla kesinlikle tanılama anından ehlihibre bire bir hekim tarafından izleme edilmesi ve başka hastalıklar açısından üstelik kontrol edilmesi lazım. Temas hastanın ayrımsız öğün vücudunda enzim eksikliği var mı bulunmayan mu diye bakılması gerekir, yemeden içmeden çevresel değil genetik faktörler da bu hastalığın oluşabilmesine neden olabilmekte.

Share: