Uzmanı uyardı: “Günde 2 fincandan fazla nebat çayı tüketilmemeli”

Uzmanı uyardı: “Günde 2 fincandan çok bitki çayı tüketilmemeli”

KALABA – Kargaşa Üniversitesi Tababet Fakültesi ve Karı Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, “Vatandaşlarımız sık sık nebat çayları ve nebati ürünler tüketmekte. Bunları çok çok tüketmenin tıpkısı faydası namevcut antrparantez zararı var. Günde 2 fincandan fazla nebat çayı ve nebati iz tüketmeyi kesinlikle önermiyorum” dedi.

Türkiye’de mevsim geçişleri ile birlikte sakıt albeni sıcaklıkları, enflüanza hastalıklarının sayısını arttırdı. Uzmanlar, alelhusus teşrinievvel ile mayıs ayları ortada gribal enfeksiyonların artış gösterdiğini belirterek, insanların Kovid-19 pandemisinde olduğu kabil kurallara uyması gerektiğini, alelhusus kovid-19 hastalığı tedavisi bitiren kişilerin ‘kronik hasta’ yerine adlandırıldığından grip aşılarını yaptırmaları uyarısında bulundu.

Grip olan insanların yarayışlı olacağını fikren çokça aşkın nebat çayı ve nebati mahsulat tükettiğini belirten uzmanların, bunun vücutta zarara defa açabileceğine dikkat çekti.

“Pandemide aldığımız önlemler nedeniyle gribe olan direncimiz azaldı”

Prof. Dr. Özgür Enginyurt, Türkiye coğrafyasının ilkgüz-mayıs ayaları ortada grip açısından riskli benzeri coğrafyada olduğunu belirterek, bu aylarda korunmaya ilgi gösterilmesi gerektiğini aktardı. Bu sene gribin kilolu geçtiğini kaydeden Enginyurt, “Bu sene gribin dokunaklı olmasının sebebi şu; biz kısaca 2 buçuk sene pandemi süreci geçirdik ve o dönem süresince sosyete yerine kendimizi çokça koruduk, sağlığımıza ve hijyene özen ettik. Tabi bu arada maske taktığımız amacıyla enflüanza virüsü ile dahi karşılaşmadık. Ancak imdi maskele artık ve şen bire bir şekilde seçkin tarafta dolaşabiliyoruz. Bu, 2 buçuk almanak dönemde vücudumuzun grip virüsüne alın bağışıklığı üstelik azalmış oldu ve kâin virüs bizde daha dokunaklı seyretmeye başladı.

“Riskli alanlarda maske kullanmaya bitmeme etmeliyiz”

“Bu yıl maskeler çıktıktan sonra kovid-19 virüsünden çok farklı olmadan önlemlerimizi almalıyız” diyen Enginyurt, “Toplu yerlere girerken herhangi bir devir maskeyi öneriyoruz. hijyen ve beslenme ile sıvı tüketimine ehemmiyet göstermeliyiz. Alelhusus öğrenciler sabah kahvaltısını yapmadan okular gitmesinler. Vücut direnci beslenme ile çok ilişkin” şeklinde konuştu.

“Yarayışlı diyerek içilen nebat çayları zararlı türlü”

Prof. Dr. Mutlak Enginyurt, grip olan insanların çokça fazla bitki çayı içmemesi gerektiğini, inatçı halde zararlı olabileceğini ifade ederek, “Vatandaşlarımız sıkça nebat çayları ve nebati ürünler tüketmekte. Bunları haddinden fazla çok tüketmenin tıpkı faydası namevcut hassaten zararı var. Günde 2 fincandan çok nebat çayı ve nebati yayın tüketmeyi kesinlikle önermiyorum. Çünkü vitaminlerin fazlası ya vücuttan atılır, evet üstelik zararlı sorumluluk oluşturur. Bunlarla üstelik karşılaşmaktayız. Uykuluk enzimleri yükselip sebebini bulamadığımız, sonrasında yalnız nebat çayı dolayısıyla karaciğer enziminin yükseldiğini gördüğümüz hastalarımız var” diye niteleyerek konuştu.

Enginyurt antrparantez enflüanza virüsüne alın bildirme şanlı tedbirin grip aşısı olduğunu da sözlerine ekledi.

Share: