9. Akşehir XC Open Türkiye Ön Paraşütü Mesafe Şampiyonası ve Eğitim Yarışması başladı

Konya’nın Akşehir ilçesinde planlı 9. Akşehir XC Open Türkiye Erinç Paraşütü Açıklık Şampiyonası ve Terbiye Yarışması, sporcuların önceki uçuşlarıyla başladı.

Akşehir Ekrem Çavdar Rahat Paraşüt Kalkış Pistindeki yarışmaya; İstanbul, Antalya, İzmir, Kargaşa, Ankara, Sakarya, Muğla, Çankırı, Kocaeli, Eskişehir illerinden bütün 45 müsabık katılıyor. 2013 yılından beri Akşehir’birlikte geleneksel arkaç getirilen organizasyonla ilişkin açıklamalarda mevcut Hava Sporları Federasyonu Konya İl Temsilcisi ve Akşehir Sportif Havacılık Kulübü Başkanı Hüdaverdi Bozdağ, “Bu yıl 9’uncusu düzenlediğimiz 2022 Akşehir XC Open Yarışması’na Türkiye’nin bir nice ilinden 45 sporcumuzun katıldığı bu yetişek ve mesafe yarışmasında pilotlara üstün başarılar diliyorum. İnşallah kazasız belasız bire bir şekilde bu yarışmayı bitirmiş oluruz” dedi.

Salih Akkaya: “Bu yıl ön paraşütü yarışlık alanımızı elan fonksiyonel olarak geliştirdik”

Akşehir Belediye Reisi Salih Akkaya gönül rahatlığı paraşütü yarışmasına katılan pilotlara ve maharet heyete başarılar dileyerek, “Konya Valiliği, Akşehir Kaymakamlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi, Akşehir Belediyemiz, Türkiye Çekicilik Sporları Federasyonu ve Akşehir Sportif Havacılık Kulübü tarafından düzenlenen, 9. Akşehir XC Open 2022 Türkiye Ön Paraşüt Duruluk ve Eğitim Yarışmasını gerçekleştirmek üzere Akşehir Ekrem Çavdar Huzur Paraşüt Kalkış Pistinde bulunuyoruz. Bu yarışmalar arsıulusal mahiyetinde seçkin yıl Akşehir’imizde düzenleniyor. Bu sene İstanbul, Antalya, İzmir, Kalabalık, Ankara, Sakarya, Muğla, Çankırı, Kocaeli ve Eskişehir almak üzere 10 ilden katılımcılarımız var. Boğaziçi, Şans Beceri, İstanbul, Dokuz Eylül ve Sakarya Üniversitesi ile havacılık topluluklarımız de yarışmalarımıza katılma ettiler. Değme yıl genelde 100 ve 150 civarında sporcumuz oluyordu. Bu yıl az buçuk elan sezon sonuna denk gelince katılımlarımız biraz beş altı oldu. Bu sene erinç paraşütü pist alanımızı daha fonksiyonel namına geliştirdik. Bay ve hanım tuvaleti, soyunma ve giyinme odaları, bakma kulesi ve mescit alanı gibi yapı yaptık. Pist alanımız gelişigüzel geçen çağ gelişiyor. Bu vesileyle cemi sükûnet paraşütü severlerimizi ve dinlenme kampı severlerimizi şehrimize bekliyoruz” diye konuştu.

AK Tümen Konya Milletvekili Orhan Fazilet da yarışmacılara başarılar diledi. Konuşmaların arkası sıra yaptıkları uçuşlarla gökyüzünde rengarenk ayrımsız kaynak oluşturan paraşütçüler, 28 Ağustos Alışveriş haset dahi yapılacak uçuşlar sonrası yarışmayı tamamlayacak. – KONYAShare: