10 ülkeden 21 ressam Osmanlı kenti Safranbolu’yu resmediyor

10 ülkeden 21 ressam Osmanlı kenti Safranbolu’yu resmediyor

KARABÜK – Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı’nın benzeri araya getirdiği 10 ülkeden 21 ressam UNESCO Acun Miras Listesi’nde saha düzlük Karabük’ün Safranbolu ilçesindeki tarihi güzellikleri resmediyor.

TÜRKSOY tarafından 22’ncisi düzenlenen Resamlar Buluşuyor etkinliği Safranbolu Belediyesi eş sahipliğinde yapılıyor. Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Gagavuz Yeri, Tataristan, Meydan-Yakut, Çuvaşistan, Kuzey Makedonya ve Kosova’dan 21 ressam “Osmanlı’nın pus izi”, “Korumanın başkenti” ve “Kategorik hava müzesi” kabilinden unvanlarla mezkûr Safranbolu ilçesini tuvallerine yansıtıyor. 10 bölüm sürecek olan etkinlik sonunda ressamların yaptıkları tablolar amacıyla sergi açılışı gerçekleştirilecek.

TÜRKSOY Genel Yazman Yardımcısı Sultan Raev gazetecilere yaptığı açıklamada, rastgele sene Ressamlar Buluşması gerçekleştirdiklerini belirterek, “Türk dünyasının her bir ülkesinden ressamlar dahil ederek etkinlikler yapıyoruz. Zaman bu etkinliğin 22’ncisini UNESCO Acun Miras Listesi’nde düzlük düz Safranbolu’bile yapıyoruz. Safranbolu’nun güzelliği, tarihi geçmişi ve bilcümle dekor ressamlar üzere çokça gür bir iş alanıdır. Türk dünyası coğrafyasından gelen ressamlar bu manzaraları tuvallerine yansıtacak ve tığ bu tuvallerde Safranbolu’nun Türk dünyasının fırçalarla resmedilmesini dünyaya sunacağız” dedi.

Raev, bundan ahir süreçte de Safranbolu’bile etkinlikler yapmayı düşündüklerini rapor ederek, “Türk dünyasının ayrıksı ülkelerinde UNESCO Dünya Bırakıt Listesi’nde düz düz yerler olduğu üzere Safranbolu’bile UNESCO’üstelik düzlük alıyor. O şehirlerdeki yönetimler ile ilişik derinti burada yapmayı düşünüyoruz. TÜRKSOY’dahi UNESCO Dünya Miras Listesi’nde düzlük kayran ülkelerin birbiri ile tanışması ve birlikte koordineli bire bir biçimde çalışabilmesi üzere güzelce olacak. Türk dünyası ülkelerinin önümüzdeki yıllarda elan mail ilgiler kuracağı toplantının Safranbolu’dahi yapılıyor olması çok önemlidir” diye niteleyerek konuştu.

Safranbolu Şehremini Elif Köse’üstelik ise “TÜRKSOY’a sadık 21 değişik ülkeden ve iki ressam bile ülkemizden başlamak için koca ressamlarını ağırlıyoruz. Ressamlar sanatkâr dinç insanlar tabi. Safranbolu’de firez ve görüşme şehri. Biz onların fırçalarından çıkacak sonuçları haddinden fazla nikbet ediyoruz. Onların bakış açılarıyla Safranbolu’nun değerlendirilmesi bizim amacıyla çok büyük” şeklinde konuştu.

Köse, ressamların ortaya çıkaracağı eserleri merakla beklediklerini aktardı.

Share: