Türki Cumhuriyetlerden ressamlar Safranbolu’nun güzelliklerini resimlerine yansıtıyor

Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatınca (TÜRKSOY) bu yıl 22.’si planlı Ressamlar Buluşması, Karabük’ün Safranbolu ilçesinde bitmeme ediyor.

UNESCO Acun Mirası Listesi’nde saha düz tarihi evleriyle adlı ilçede belediye ev sahipliğinde 5 Eylül’e kadar sürecek etkinlikte, Türki Cumhuriyetlerden 23 ressam faaliyet yapıyor.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Melik Raev, Belediye Başkanı Elif Köse ile Azerbaycan Cumhuriyeti TÜRKSOY Temsilcisi ve Proje Koordinatörü Elçin Gafarlı, tarihi çarşıda ve Hıdırlık Tepesi’nde himmet özne ressamları müzakere ederek çalışmalar için bilgi aldı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev, gazetecilere, TÜRKSOY’un herhangi bir yıl Ressamlar Buluşması gerçekleştirdiğini söyledi.

Etkinliğe Türk dünyasından ressamların nida edildiğini tamlayan Raev, “Bu yıl 22’ncisini UNESCO Acun Mirası Listesi’nde düz kayran Safranbolu’da yapıyoruz. Safranbolu’nun güzelliği ressamlar üzere şişman bir malzemedir. Türk dünyası coğrafyasından mevrut ressamlar buradaki eserleri tuvallerine yansıtacak. Tığ bu tuvallerde Safranbolu’nun kültürel mirasını, Türk dünyası ressamlarının fırçalarından çıkarak dünyaya tanıtacağız.” dedi.

Raev, Safranbolu Belediyesi ile Safranbolu’da eskimemiş etkinlikler yapmayı düşündüklerini dile getirerek, “Safranbolu’nun UNESCO Acun Mirası Listesi’nde düz almasını dikkate alarak Türk dünyasının ayrıksı ülkelerinde UNESCO listesinde olan şehirlerin yöneticileriyle burada toplantı yapmayı düşünüyoruz. Bu şehirlerin tecrübe alışverişi yapması için bu güzel bire bir punt olacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Şehremini Köse dahi TÜRKSOY’a sadık 21 ülkeden ressamları Safranbolu’da ağırladıklarını kaydetti.

Ressamların fırçalarından çıkma resimleri merak ettiklerini belirten Köse, “Onların bakış açılarıyla Safranbolu’nun değerlendirilmesi bizim üzere çokça şanlı. Safranbolu’nun tanınması için arsıulusal boyutta çalışmalar yapmayı çok önemsiyoruz. Ressamlarımızın çalışması 10 zaman sürecek. Çalışmanın böylece ressamların yaptığı tabloları halkımızla buluşturacağız. Işporta açılışımız olacak.” ifadelerini kullandı.Share: