Yüzde 80’lik gönen karşısında vatandaşlar pres anlar yaşadı

Yüzdelik 80’lik rutubet karşısında vatandaşlar edisyon anlar yaşadı

Sıcak ve nem vatandaşı bezdirdi, işleri mütezayit birçok esnafı sevindirdi

Nemden kontra etkilenenler anlattı

Kamile Çuhadar, “Bu kadar nemi yadırgadık, soluk almakta sıklet çektiğimiz anları hatırlıyorum”

Tuğçe Düvenci, “Dolmalık biberlerimiz üstelik kurumadı”

Burak Atılganlık, “Korunmak için bereketli artağan akarsu içtik ve duş almaya ilgi gösterdik”

80 yaşındaki Abdurrahman Diri; “Yemeden Içmeden işim oldukça dışarı çıkıyorum, günce bana 5 litre akarsu az geliyor”

ESKİŞEHİR İç Küçük Asya bölgesindeki Eskişehir’de serencam günlerde sıcaklıklarla alay malay çalışkan olan ve yüzde 80’i aşan yüksek rutubet vatandaşlara bir hayli ağırbaşlılık yaşatırken, korunmak için yollar deneniyor.

Talih genelinde özellikle canlı sonuç günlerde olan sakil sıcaklar insanların yaşamını aksi etkiledi. Denize kıyısı olan şehirlerde gönen oranı yüzde 90 seviyelerini aşarken iç bölgelerde bile analog oranda gönen görülmesi şaşırttı. Deniz sahilinde olmamasına rağmen nem oranı geçtiğimiz günlerde yüzdelik 80’i aşan Eskişehir’birlikte, gelgel sıcaklıkları zaman normallerinin konusunda çıkarak 31 dereceye büyüklüğünde ulaşmıştı. Yağmurun beklendiği serencam günlerde albeni sıcaklıkları alışılagelen seyrederken yurttaş bile fehva yerindeyse içki aldı.

“Bu büyüklüğünde nemi yadırgadık”

Eskişehir’dahi cıvıl cıvıl Kamile Çuhadar, mahsus neme alışık olmadığını belirterek “Eskişehir’üstelik alışık olmadığımız ayrımsız hamam. Burada ark sıcağa alışmıştık, fakat bu büyüklüğünde nem haddinden fazla aşkın bunalttı. Zaman almakta bastırık çektiğimiz anları hatırlıyorum. Evde yaşlılarımızı daha üstelik zorlandı. Hani bahir kenarında olmamıza rağmen bu büyüklüğünde nemi yadırgadık. Hariç çıkmamaya ilgi ettik. Mübarek sıvının yanı sıra haddinden fazla aşkın likit içerine karpuz, kavun kabil meyvelerden tükettik. 12.00 ve 16.00 saatleri ortada dışarı çıkmadık. Evden çıkmamaya özen edip güneşten uzak durmaya çalıştık” diyerek konuştu.

“Dolmalık biberlerimiz üstelik kurumuyor”

Âdeta kızı ile dışarı sâdır Tuğçe Düvenci ise, kızının sıcaktan etkilenmemesi için azami çaba gösterdiğini belirtti. Gündüz kremi sürmeye ilgi ettiğini anlatım fail Düvenci, “Amiyane tıpkısı kızım var. Onu bu sıcaklardan hariç çıkarmayarak korudum, çıkardıysam üstelik gün kremini sürmeye, teferruatlı giydirmeye özen gösterdim. Evde bile ayrımsız şekilde cenk verdim ama ne yaparsak yapalım çılgın derecede tehlikeli bire bir ısıdam var. Sabık seneye bakılırsa bu sene gönen oranı berenarı fazla. Dolmalık biberlerimiz bile kurumuyor” ifadelerine yer verdi.

“Ağustos ayının üstelik yarısı yaz yarısı kış derler”

Bire Bir etkinlik amacıyla mecburen hariç sâdır Burak Yiğitlik ise sıcak ve gönen için şöyle konuştu: “Düpedüz alelumum evdeydik bu sıcaklarda ama zaman aynı düğünümüz var ve mecburen çıktık yoksa çıkılacak aynı hava bulunmayan. Benzer paye evde tevakkuf etmek elan makul olacaktır. Sığınmak üzere mübarek bol su içtik ve duş almaya dikkat gösterdik. Zira Eskişehir klima kullanımı amacıyla çokta uygun tıpkısı kent değil. Önümüz bundan sonra şita, ağustos ayının dahi yarısı yaz yarısı şita derler Eskişehir’üstelik kış amacıyla 10 günlük berenarı kaldığını düşünüyorum.”

“Günlük bana 5 litre su beş altı geliyor”

80 yaşındaki Abdurrahman Yaşayan ise sıcaktan sığınmak için bereketli artağan su tükettiğinin altını çizdi. Günde 5 litre su içtiğini belirten Hayatiyetli, “Gölgelerde devir geçirmeye özen ettim zira lüp içerisi birlikte dışarısı üstelik haddinden fazla ısıdam. İşim berenarı çıkıyorum hoppadak. Suyu haddinden fazla içiyorum. Günlük bana 5 litre akarsu az geliyor” dedi.

“Serinlemek zarfında sunu ülkü kez dondurma”

Dondurma satışı fail Ongun Karakaş ise sıcaklardan mutlu. Satışları küsurat esnaf sıcağın olumlu yanını için şöyle anlattı: “İşlerimiz çok güzelce. Eskişehir halkı doğrusu dondurmayı çok sever. Bu sıcaklarda genişlemek içinde arz mefkûre yol dondurma. İşlerimiz bile şu serencam sıcakların etkisi kendisine yüzdelik 20 ile 30 ortada artma var.”Share: