“Yurt fiyatlarını salahiyetsiz emlak danışmanları yükseltiyor”

–Gayrimenkul danışmanı Ramazan Sakallı, göz fiyatlarındaki yükselişe yönelik “Fiyatlardaki yükselişin aynı sebebi üstelik emlak ticareti mezuniyet belgesi olmayan emlakçılar. Mülk sahiplerinin taşınmazlarını satma hakkını yok etmek için, servet sahiplerini da yanıltacak şekilde faziletkâr fiyatlardan ayar biçiyorlar” dedi.

Türkiye’deki arz şişman sektörlerden biri olan taşınmazlar, küresel enflasyona rağmen 2022’nin önceki yarısında büyümesini sürdürdü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) marifetiyle temmuz ayında yayımlanan Konut Satma İstatistikleri’ne bakarak ev satışlarının Eş-Orak Ayı beyninde birönceki yılın bire bir dönemine nazaran %24,2 arttığı görülürken, yılın ilk yarısında satılan göz sayısı mecmu 820 bin 300 adına kaydedildi. Geçtiğimiz orak ayı ayında yeryüzü çokça göz satışı İstanbul’birlikte yapılırken, İstanbul’u Ankara ve İzmir izledi. Denizli’deki RE/MAX idarehane brokeri Ramazan Sakallı, gayrimenkul sektöründeki sonuç gelişmeleri değerlendirerek yurt satın almak isteyen yatırımcıları uyardı.

Yetki belgesi olmayan emlakçıların servet sahiplerinden taşınmazlarını satabilmek üzere fahiş fiyatlar üzerinden gayrimenkul değeri biçtiğini ve bu yüzden üstelik piyasadaki fiyatların arttığını belirten Sakallı, “Fiyatlardaki yükselişin ayrımsız sebebi üstelik emlak ticareti bitirme belgesi sıfır emlakçılar. Para sahiplerinin taşınmazlarını mir hakkını yok etmek üzere, mülk sahiplerini birlikte yanıltacak şekilde erdemli fiyatlardan derece biçiyorlar. Heveskâr emlak danışmanları nahiye expertsiz fiyatlarına hakim olduğu üzere mülkün değerini akıllıca tayin edebiliyor. Bu durumda mülk sahipleri taşınmazları yüksek fiyatla satmak amacıyla mezuniyet belgesi sıfır emlakçılara as yapılması için başvurabiliyor Talimatname, emlak satışının mezun kimseler yoluyla yapılacağını zahir gösteriyor. Bu durumda taşınmazlar sahiplerinin mağdur olmamaları için istekli taşınmazlar danışmanlarına yönelmesi gerekiyor” diyerek konuştu.

YURT KOMİSYONUNDA LİMİT YÜZDE 4

5 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazete’bile yayımlanarak yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Karşı Yönetmelik’in gayrimenkul ticaretine ait bilcümle ayrıntıları ortaya koyduğuna özen calip Ramazan Sakallı, “Talimatname gereği taşınmaz ticaretinin mezun taşınmazlar ofisi ve taşınmazlar danışmanları tarafından yapılması gerekiyor. Danışmanlar üzere kırat 5 olarak anlatım edilen bu mezuniyet belgesi, Mesleki Ehliyet Kurumu (MYK) vasıtasıyla yapılan aynı sınavda kalburüstü olanlara veriliyor. Ayrıca gene yönetmelikte belirtildiği amacıyla taşınmazlar satışlarında taşınmazlar danışmanlarının alabileceği tavan encümen oranı KDV dış %4 yerine belirleniyor. Ancak hangi eyvah kim sektörde bu belgeye cemaat sıfır aracıların dahi olduğuna şahitlik ediyoruz. Vatandaşlar, bu kişilerle çalıştıklarında kapora dolandırcılığı karışma istemedikleri sonuçlarla karşılaşabiliyor. Bire Bir ofisin veya danışmanın izin belgesi olup olmadığı, Taşınmaz Ticareti Hikmet Sistemi üzerinden bir anda arama edilebilir. RE/MAX Revizyon olarak Denizli’bile yeterlilik sahibi aksiyon arkadaşlarımızın Seviye 5 icazet sınavına girmelerine vasıtalık ediyor ve başarılı adayların sektöre yetki belgeli gayrimenkul danışmanları olarak katılmasına imkân tanıyoruz” ifadelerini kullandı.

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE İSTİHDAM BİR YILDA YAKLAŞIK YÜZDELIK 10 BÜYÜDÜ

TÜİK vasıtasıyla haziran ayında yayımlanan Ücretli Müteharrik İstatistikleri’ne atıfta mevcut Sakallı, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:  “TÜİK’in Haziran 2022 verileri, yurt sektöründeki ücretli çalışanların benzeri esbak yılın bire bir dönemine bakarak yüzdelik 9,7 büyüdüğünü gösteriyor. Toptan koşullara karşın kudretli taşınmazlar danışmanları için cıvıl cıvıl tıpkı mali potansiyel sunan taşınmazlar sektörünün; anlatım ve ikna kabiliyeti işlek, prezentabl, düzgün tıpkı diksiyona ehil genç arkadaşlarımızın dikkatini çektiğini bu veriden üstelik anlayabiliyoruz. RE/MAX Revizyon, Denizli’nin biricik RE/MAX ofisi adına konumlanıyor ve bünyemizde 30 taşınmazlar danışmanı arkadaşımız için istihdam yaratıyoruz. Remax’ın bünyesindeki aday danışanlara hususi sunduğu eğitimler sayesinde hem MYK sınavlarına hazırlıyoruz hem birlikte kişisel gelişimlerine katkıda bulunuyoruz. Bu arkadaşlarımız RE/MAX ekosistemine müstakil birer müteşebbis adına katılıyor” dedi.

– İstanbul

Share: