“Uluslararası Rölyef Kur’an Çalıştayı” Ümraniye’de başladı

“Uluslararası Kabartma Kur’an Çalıştayı” Ümraniye’de başladı

Icra Vekili Yardımcısı Duran: “Kur’an-ı Eli Açık’e ulaşmaya çevrilmiş tıpkı engeli ortadan kısaltmak, fiziki hayata çevrilmiş engelleri kaldırmaktan çokça elan kıymetlidir”

“Arsıulusal Kabartma Kur’an Çalıştayı” Ümraniye’de başladı

İSTANBUL – Arsıulusal Rölyef Kur’an Hizmetleri Birliği ve Ümraniye Belediyesi iş birliği ile düzenlenen “Uluslararası Kabartma Kur’an Çalıştayı” Ümraniye’de başladı. Çalıştayda konuşan Eş ve Sosyal Hizmetler Nazır Yardımcısı Rıdvan Duran, “Kur’an-ı Alicenap tıpkısı maltalık reçetesidir, aynı hayat nizamıdır. Dolayısıyla ona ulaşmaya çevrilmiş tıpkı engeli ortadan yutmak, fiziksel hayata çevrik engelleri kaldırmaktan çokça daha kıymetlidir” dedi.

Ümraniye Belediyesi Hars Müzakere Merkezi’nde planlı ve sınırlı dışından mevrut katılımcıların da bulunduğu çalıştayın açılışında, rölyef harflerle yazılan Kur’an-ı Bonkör okundu. Arsıulusal Kabartma Kur’an Hizmetleri Birliği Başkanı Selahattin Münevver, “Sivil Sosyete teşkilatları değerli fonksiyonlar icra ediyorlar. ve bu fonksiyonları yürütme ederlerken yanlarında dallı güllü yapıları ve amme kuruluşlarını da sağlamak istiyorlar. Bu bağlamda bize gönlünü ve imkanlarını açan Ümraniye Belediyesine ve zer büyüğümüz İsmet Yıldırım’a şükranlarımı sunuyorum” dedi. Münevver, konuşmasının devamında bugüne kadar Türkiye’den gönderdikleri rölyef yazılı Mushafların Avustralya, Panama ve Singapur kabil 30 ülkede rüyet engellilerle buluştuğunu rapor etti.

İslam İşbirliği Deneyimsizlik Forumu Başkanı Taha Ayhan dahi Hazreti Peygamber’in “Sizin yeryüzü hayırlınız, Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir” hadis-i şerifinden yola çıkılarak yapılan bu anlı şanlı işlerin tıpkı parçası yerinde bulunmanın, burada buna tanıklık etmenin birlikte kelimelerle anlatılamayacak bire bir bahtiyarlık vesilesi olduğunu tabir etti. Ayhan, “Toplumu bütün kesimlerine seslenme fail, herkesin tıpkısı payının olduğu konularımız bizim için erinçli bir alan. Ego bu noktada bayram vermek istiyorum kim çıktı mecmu coğrafyalarda, hele tendürüst kardeşlerimiz ortada Kur’an’a erişimi artırmak amacıyla çalışmalarımızı artıracağız” dedi.

Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Sevinçli Özdemir, “Hepimizin bildiği benzeri alay var. ‘Kur’an Mekke’de indi, İstanbul’birlikte yazıldı, Kahire’de okundu’ diye. Bu hezel ruz içerisinde kendisini tescillerken eksiklik tutmak gerektiğini anlamış olduk. Kabartma Mushaf’ların peşine düşmüşler ve İstanbul’dahi bağlanmış kısmını tamamlamışlar” dedi.

Çalıştayda mütekellim Ev ve Içtimai Hizmetler Icra Vekili Yardımcısı Rıdvan Duran, engellilerin hayata dair fiziksel, sosyal engellerini kaldırmaya yönelik aynı mızıka faaliyetlerde bulunduklarını, bu konuyla ilişkin bire bir genel müdürlükleri ve kurumsal yapıları olduğunu belirtti. Kur’an-ı Eli Açık’in diğer dünyaya değil bu dünyaya çevrilmiş tıpkısı tasavvur olduğunu belirten Duran, “Kur’an-ı Bonkör ayrımsız sahn reçetesidir, bire bir sahn nizamıdır. Nedeniyle ona ulaşmaya dönük tıpkısı engeli ortadan iletilmek, emniyetli olun fiziki hayata çevrik engelleri kaldırmaktan çokça henüz kıymetlidir. Tığ elimizden hangi gelirse sizlere ulama sunmaya çevrik, seçme ant emrinizdeyiz” diye konuştu.

Çalıştay, yarın bile düzenlenecek oturum ile tamamlanacak.

Share: