Veca haberleri… Çek yapımı macera filmi Veca’da çekiliyor

Balkı’nın Doğubayazıt ilçesinde, Pakistan’üstelik teröristlerce kaçırılan iki Çek kızın, kurtarılma çalışmalarını konu düz avantür yoğun “The Extractors” sinema filminin çekimleri yapılıyor.

Balkı Dağı, İshak Paşa Sarayı, Nuh’un Gemisi’ne ilişkin kalıntıların olduğuna inanılan kayran ve Meteor Çukuru özellikle doğmak üzere birçok tarihi ve doğal güzelliğiyle dünyanın temas yerinden gezmen çekici Doğubayazıt, akıbet yıllarda bölgede huzurun sağlanmasıyla ecnebi televizyon kanallarının bile ilgisini çekiyor.

Türkiye Film Komisyonu’nun çalışmalarıyla geçen sene dünyaca ünlü Amerikalı monitör kanalı History Channel’in Nuh’un Gemisi’ne ilgilendiren kalıntıların olduğuna inanılan alanın belgeselini çekmesinin ardından bu yıl bile Çekya’dan yapımcılar hareket meşbu film çekimi için bölgeye geldi.

Yapımcılığını Insan Dvorak’ın, yönetmenliğini ise Hikâyeleme Kasparovsky’nin yaptığı “The Extractors” sinema filmi, Pakistan’de teröristlerce kaçırılan Çek vatandaşı iki kızın, ülkelerinin istihbaratı yoluyla diplomatik ve fiziki faaliyetlerle kurtarılma çalışmalarını konu alıyor.

Yöre halkı da film sahnelerini ilgiyle strateji ediyor

İshak Rabıtalı Sarayı’na mail noktada çekimlerine başlanan filmin ara sıra sahneleri için da Van’a gidilecek.

Türkiye Film Komisyonu Başkanı ve yapımcı Sait Havari, AA muhabirine, filmin önümüzdeki sezonda Çekya’üstelik gösterime gireceğini ve arsıulusal film festivallerine dahi katılacağını söyledi.

Filmin bu bölgede çekilmesinin tanıtımın beraberinde konuşu yerine birlikte getirisinin da olduğunu anlatım eden Havari, şöyle konuştu:

“Bu bölgenin tercih edilmesinin nedeni Şark Anadolu’nun natürel aynı film platosu olmasıdır. Türkiye Film Komisyonu olarak 2013 yılında Türkiye’nin katıksız film platolarını öncelikle Hollywood film imal şirketlerine danışma imkanımız oldu. Alelhusus Los Angeles’te yaşadığım çağ içerisinde birçok imal şirketiyle müzakere imkanımız oldu. Bu nedenle Doğubayazıt’ta film çekiliyor. Çekimlerin hacısı hocası bir ay sürecek. Bu hafta Doğubayazıt’ta çekimler yapıldı, gelecek hafta dahi Van’üstelik, sonrasında birlikte senaryoya bakarak Doğubayazıt’ta çekimler devam edecek.”

Havari, filmin kaynak yaşanmış tıpkı hikayeden konu alındığını belirterek, olayın Pakistan’bile geçtiğini ama Türkiye’nin saf ayrımsız film platosu olması zımnında filmin Doğubayazıt ve Van’de çekilmesinin yeğleme edildiğini anlattı.

“Film için 20’ye mümasil evcil ekibimiz görev yapıyor”

Türkiye’nin film platosu olmasının beraberinde, imkanların da Avrupa standartlarıyla yarıştığını vurgulayan Yardımcı, “Takım ve ekipman yerine temas nev imkan Türkiye’bile var. Şu dakika bu film amacıyla 20’ye andıran yerli ekibimiz fariza yapıyor. 20 civarında asıl takım Çekya’dan geldi. Buraya ilk yerine 3 sene önceki geldiğimde Discovery Channel için Doğubayazıt’ta Nuh’un Gemisi belgeselini, sabık sene üstelik History Channel üzere Nuh’un Gemisi belgeselini çektik. Bu sene üstelik bu sinema filmini çekiyoruz. Bunlar artarak bitmeme edecek.” diyerek konuştu.

Sinema, film ve belgesellerin tıpkısı yerin tanımında balaban şan oynadığına meni eden Havari, şunları kaydetti:

“Film Doğubayazıt, Van ve Çekya’nın başkenti Prag’da çekiliyor. Bir Vakitler doğuda az buçuk güvenlik sıkıntısı vardı amma bu akıbet geldiğimde dahi gördüm ki insanlar haddinden fazla rahat bir şekilde Avrupa, Amerika, İngiltere ve Hindistan’dan buraya geliyor. Başkaca kaldığım hotelde bu sabah Hintlilerle kardeşçe ettim. Nuh’un Gemisi’ni görmeye geldiklerini söylediler. Nereden duyduklarını sorduğumda bile belgeselde izlediklerini söylediler. Bu yaptığımız işin ne kadar doğru ve durumunda olduğunun göstergesidir.”

Share: