Türksoy Genel Sekreteri Sultan Raev: “Türk Dünyası Ülkelerinin Toplantılarını Safranbolu’da Yapmayı Düşünüyoruz”

TUNAKAN YIDIRIM

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) eliyle gelenekselleşen ressamlar buluşmasının 22’ncisi Karabük’ün UNESCO Mirası Listesi’ndeki ilçesi Safranbolu’dahi düzenleniyor. 10 Türki Cumhuriyet’ten 21 ressamın Safranbolu’nun tarihi mimarisini resmedeceği etkinlik üzere kente mevrut TÜRKSOY Genel Sekreteri Padişah Raev, Safranbolu Belediye Reisi Elif Köse ile görüştü. Raev, Türk dünyası ülkelerinin ara sıra toplantılarını Safranbolu’bile yapmayı düşündüklerini belirtti.

TÜRKSOY yoluyla 22.si planlı ressamlar buluşması, Safranbolu’dahi 10 Türkçe Cumhuriyet’ten 21 ressamın Safranbolu’yu resmetmesi ile devam ediyor. Aktiflik kapsamında Safranbolu’ya mevrut TÜRKSOY Umumi Sekreteri Şehriyâr Raev, Safranbolu Belediye Reisi Elif Köse ile gelişigüzel ressamların çalışmalarını inceleyerek onlarla dostane etti.

“SAFRANBOLU HEP RESSAMLAR İÇİN NAZIK BİR MALZEMEDİR”

Dünya’nın en ferah mahfuz 20 şehrinden biri olan Safranbolu’nun UNESCO Dünya Miras listesinde olması sebebi ile TÜRKSOY toplantılarının bazılarının Safranbolu’de yapılması yönünde düşünceleri olduğunu tamlayan Raev, şu açıklamayı yaptı:

“Türk Dünyası’nın beher ülkesinden ressamlar çağırma edilerek bu sene 22.sini düzenlediğimiz ressamlar buluşması gerçekleşiyor. Bu yıl Dünya Mirası Listesi’ndeki Safranbolu’üstelik yapıyoruz bu etkinliği ve onun kültürel ve tarihi zenginliği hep ressamlar üzere şişman aynı malzemedir. Türk Dünyası coğrafyasından mevrut ressamlar buradaki eserleri tuvallerine yansıtacak ve tığ Türk Dünyası ressamlarının fırçalarından çıkan Safranbolu’nun kültürel mirasını Dünya’ya tanıtacağız.”

“TÜRK DÜNYASI ÜLKELERİNİN TOPLANTILARINI SAFRANBOLU’DA YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Yaptığımız bu ressamlar buluşması Safranbolu Belediyesi ile yaptığımız geçmiş etkinliğimizdir. Başkanımızla görüştüğümüzde bu konulara değindik ve Safranbolu’bile belediyemizle yıpranmamış etkinlikler yapmayı birlikte düşünüyoruz hem bu yıl hem gelecek senelerde. Özellikle Safranbolu’nun Dünya Kültürel miras listesinde olduğunu dikkate alarak, Türk Dünyası’nın özge ülkelerinde dahi UNESCO Acun Bırakıt listesinde olan şehirler ve mukannen bir yöreler vardır. Biz o şehirlerin ve yörelerin yönetimlerinin, müze olan yönetimlerinin burada toplantısını yapmayı düşünüyoruz. Elif hanımla yaptığımız toplantıda bu konuyu ele aldık.”

“RESSAMLARIN BAKIŞ AÇILARINDAN SAFRANBOLU’NUN DEĞERLENDİRİLMESİ BİZİM İÇİN ÇOKÇA ÖNEMLİ”

Safranbolu Şehremini Elif Köse ise TÜRKSOY 22. Ressamlar Buluşması’nın  Safranbolu’bile yapılmasından memnuniyet duyduğunu, bu kabil organizasyonların Safranbolu’nun tanıtımı açısından çokça eke olduğunu dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

“TÜRKSOY’a sınırlanmış 10 ülkeden 21 yüce ressamı ağırlıyoruz, 2 şerha bile bizim ülkemizden ressamımız var. Ressamlar artist diri insanlar bağımlı ve Safranbolu’bile firez ve nutuk şehri. Biz onların fırçalarından çıkacak eserleri çok zaaf ediyoruz, onların göz açılarından Safranbolu’nun değerlendirilmesi bizim üzere haddinden fazla heybetli.”

“TÜRKSOY’A BAĞLI DEVLETLERİN BİRTAKIM ETKİNLİKLERİNİ BUNDAN SONRASAFRANBOLUYA TAŞIMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

TÜRKSOY Umumi Sekreteri Padişah Raev ile yaptığı görüşmelere değinen Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “TÜRKSOY’a merbut devletlerin kimi etkinliklerini daha çok Safranbolu’ya taşımayı düşünüyoruz. Safranbolu’nun hem tanıtımı hem da turizmi için çok muhteşem olduğunu düşünüyorum ben. Ayrıca bu etkinlikleri burada planladıkları üzere da çokça teşekkürname ediyorum”

FON DÖKÜMÜ

TÜRK DEVLETLERİNDEN MEVRUT RESSAMLARIN ÇALIŞMALARINDAN DETAYLAR

SAFRANBOLU BELEDİYE BAŞKANI ELİF KÖSE VE TÜRKSOY GENEL SEKRETERİ HÜKÜMDAR RAEV’İN ÇALIŞMALARI İNCELEMESİ

TÜRKSOY UMUMI SEKRETERİ HÜKÜMDAR RAEV’İN AÇIKLAMALARI VE AÇIKLAMALARININ TÜRKSOY AZERBAYCAN TEMSİLCİSİ ELÇİN GAFARLI TARAFINDAN ÇEVRİLMESİ

SAFRANBOLU BELEDİYE BAŞKANI ELİF KÖSE’NİN AÇIKLAMALARIShare: