Salomon Kapadokya Ultra Trail Koşusu başladı

Nevşehir’de bu yıl 9’uncusu düzenlenen Salomon Kapadokya Ultra Trail Koşusu, 75 ülkeden 2 bin 224 sporcunun katılımıyla başladı.

Argeus Travel&Events marifetiyle Salomon’un sima sponsorluğunda gerçekleştirilen yarış üzere er saatlerde start çizgisinde toplanan sporcular, akıbet hazırlıklarını yaptı.

Verilen startın ardından sporcular, kategorilerine göre 119, 63 ve 38 kilometrelik parkurları cezbetmek üzere mücadeleye başladı.

Sporculardan 38 kilometrelik parkurda yarışanlar Ürgüp, İbrahimpaşa ve Göreme’den, 63 kilometrelik parkurda koşanlar birlikte Ürgüp, İbrahimpaşa, Uçhisar, Göreme, Çavuşin, Akdağ’dan geçiş yaparak Ürgüp’e dönecek.

119 kilometrelik parkurda savaş edenler ise 63 kilometrelik aşama güzergahına ek yerine Damsa, Taşkınpaşa, Karlık köyünü takip ederek baştan bidayet noktasına ulaşıp yarışı tamamlayacak.

Etkinliğin organizatörü Okumuş Ayhan Cenup, matbuat mensuplarına, kısa parkurları koşanların tahminî 5 saat, ince parkur sporcularının ise 12 saat sonra final çizgisine ulaşacağını hesap ettiklerini belirtti.

Hava ve abuhava koşullarının koşun amacıyla uygun olduğunu anlatım eden Cenup, “Bugün hava hafif bulutlanmış, sporcular bu tuhaf havalarda koşmayı seviyor. Bu kapsam sporcuları hızlandıracaktır. Kapadokya parkuru, dünyanın sunma güzel koşu parkuru. Çok epik bölgeler var amma bu karakterde ayrımsız parkur hiçbir yerde yok. Kapadokya’nın özelliği köylerinin yer yollarla angajmanlı olması, vadilerdeki yürüyüş yolları ile birleştiği ant inanılmaz tıpkı alan oluşuyor. Derrace, yol ve koşu üzere çokça balaban fırsatlar sunuyor.” diye niteleyerek konuştu.

Kapadokya Ultra Trail Koşusu, yarın düzenlenecek bergüzar töreniyle sona erecek.

Share: