İzmir haberi… İzmir Büyükşehir Uray Meclisinde “Buca Mahpushane” tartışması

İzmir Büyükşehir Uray Meclisi toplantısında İzmir Sınırlanmış ve Açıkça Ukubet İnfaz Kurumunun (Buca Dam) rekreasyon ve park alanı adına belirlenmesine müteveccih önerge, CHP’li üyelerin oylarıyla kabul edilirken, DOĞRU Fırka grubu, konunun Büyükşehir Belediyesi Meclisi yetkisinde olmadığını savundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi teşrinievvel ayı üçüncü basit toplantısı Fuar Kültürpark Alanı’ndaki yıpranmamış divan salonunda Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer başkanlığında yapıldı.

Toplantıda mütekellim Soyer, Buca Mahpushane’nin kaldırılması ile ilişik emir ortaya koyan herkese teşekkür ederek, bunun şehir üzere haddinden fazla nadir bir adım olduğunu, bu kararı verenleri balaban ayrımsız ölçüm ve imtina etmek ile selamladıklarını söyledi.

Amme vicdanı ile debi ettiklerini belirten Soyer, “Amme vicdanı burayı yeşil düz namına kazandırmayı öngörüyor. Tek vatandaş burada yeşil olmasın diyemez. Boynumuzun borcudur ati nesillere orayı otopark düzenlemek. Naçizane tavsiyemiz vekâlet bu planlardan derhal vazgeçsin. Eminim kim bütün yarından itibaren itiraz sesini yükseltecek. Plandan vazgeçsinler ve orayı Buca’ya yeşil düzlük kendisine armağan etsinler.” diye niteleyerek konuştu.

“Mahkemeden döneceğini düşünülerek karar alınamaz”

DOĞRU Öğür Kol Başkanvekili Hür Hızal bile alanın vekâlet tarafından ihtiraz düzlük yerine zar edildiğini, değişmeyen verilmeye çalışılan konunun Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisinde olan tıpkısı laf olmadığını aktardı.

Hızal, “Burası tıpkı muhtarlık değil, bura şehremaneti meclisi. Mahkemeden döneceğini düşünülerek ‘Ben yaparım’ diyerek hakeza benzeri karar alınamaz. Bu izzet ile inatlaşmadır. Planı beğenirsiniz, beğenmezsiniz ancak Buca üzere çok kıymetli tıpkı düz ne kadar kabul etmeseniz da oluşturuluyor.” dedi.

Algılar ile İzmir’in yönetilemeyeceğini ve önergenin yabansı ve hukuksuz olduğunu savunan Hızal, “Şirinyer Parkı, 70 bin metrekare. 2017 yılında İBB’nin sitesinden aldığımız tıpkısı alfabe orada altın tuşe yapılacağı yönünde. 6 yıldır İBB Şirinyer Parkı’na hangi yaptı? Cümbüş raporuna baktım proje çizim aşaması devam ediyor. Şirinyer Parkı’nı adi ettiniz, bu hal ve tutumla siz mahbes alanını üstelik mezbeleliğe yöneltmek çabası içindesiniz. Yetkiniz sıfır şekilde cereyan ediyorsunuz. Bu karar bu meclisten çıkmamalı. Kendinizce yeşil hassasiyetini gözetiyoruz diyerek ve çıkıp ‘biz yeşili seviyoruz ancak SELIM Fırka yeşili sevmiyor’ diyerek alacak yaratmaya çalışacaksınız.” ifadelerini kullandı.

CHP Takım Başkanvekili Meram Ziyalı da “Bucalılara ve İzmirlilere genişlik soruyoruz, hapishane alnını hakeza eksiltmek istiyor musunuz? Diyorsanız kim Buca Cezaevinin alanına 70 bin metrekare beton fayrap etmek istiyoruz diyorsanız çıkıp söyleyin. Tıpkı şehri şehrin insanlarını dikkate almadan fehamet benim diye mi yöneteceksiniz yoksa halkı taleplerine göre mi cazibe yapacaksanız. İzmir Büyükşehir Belediyesi bunu yapmaya çalışıyor” diye konuştu.

Önerge, CHP’nin önergesi, fikir çokluğuyla akseptans edildi.

Share: