Mustafa Sarıgül: “Ayak Topu sahalarında 8 Türk, 3 yabancı olmalı”

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, “Futbol sahalarımızda bilcümle alay malay ayrımsız kampanya başlatmalıyız, soylu erki milliyetçilik yapmalıyız. Ayak Topu sahalarında 8 şerha Türk, 3 parça yabancı olmalı” dedi.

Sarıgül, Mersin programı kapsamında Mersin E Tipi Bağlı Mahpushane önüne açıklamalarda bulundu. 9 Nisan tarihinde TDP Genel Merkezinden aynı af çağrısında bulunduğunu hatırlatan Sarıgül, taleplerinin politik değil, vicdani olduğunu belirterek, “Sosyal sulh için affet Türkiyem, kardeşlik hukuku için affet Türkiyem, annelerin çocuklarına kavuşması üzere affet Türkiyem, babaların çocuklarına kavuşması için affet Türkiyem diyoruz” dedi.

TDK olarak af çağrılarına karşılık veren ve af çağrısını seslendiren parti ve siyasetçileri tetik şekilde izlem ettiklerini söyleyen Sarıgül, mahkumların hayatla yine buluşmasını arz teklifsizce tıpkı şekilde keşfetmek gerektiğini kaydederek, “Kendilerine psikolojik destek yüklemek lazım. Şehremaneti başkanlığım döneminde bunların hepsini yapmıştım, bir haddinden fazla yıldız mahkumu ile ilgilenmiştim. Yıldız mahkumları cezaevinden çıktıktan sonra onların yaşamla buluşabilmeleri üzere önlerini açmıştım. Özellikle talih mahkumları cezaevinden çıktıktan sonradan onlara hareket imkanı sağlamalıyız, onlara iktisadi imkan sağlamalıyız ki, toplumla arz ferah şekilde buluşsunlar. O nedenle ayrımsız kez elan altını çiziyorum, bizim af talebimiz siyasal tıpkı talep değil, kesinlikle vicdani bir taleptir. Aynı kez henüz şu anda 68. cezaevinin önündeyim, Sazak’den hep ulusuma sesleniyorum; af talebimiz el birliği hukuku içindir, beraberlik hukukunun yeni baştan tahsis edilmesi amacıyla affet Türkiyem, affet Türkiyem” diye niteleyerek konuştu. Sarıgül; bayrağa, toprağa ve vatana alın, ülkenin bölünmez bütünlüğüne karşı meful suçların tamamının bu istek kapsamı dışında olduğunu da ekledi.

Mersin Ağacı programını yarıda tefrik etmek durumunda olduğunu ifade eden Sarıgül, “Birazdan televizyon programı sonrası Bartın’a akım edeceğim. Bartın’de göçük altında artan, çoluğunun, çocuğunun rızkını kazanmak için mücadele veren madencilerimizi nazikâne, sevgiyle ayrımsız kat elan eloğlu ediyoruz. Hakk’ın rahmetine kavuşanlar var, mekanları behişt olsun. Göçük altında umutla bekleyenler var, Allah’ım inşallah onları sağ selamet hepimizle buluşturur. Tıpkı defa henüz ulusumuza başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Ast yapıya ehemmiyet vermeliyiz ve öz evlatlarımızı yetiştirmeliyiz”

Mustafa Sarıgül, futboldaki yabancı oyuncu sayısıyla istifham üstüne, “Ayak Topu sahalarımızda bilcümle gelişigüzel benzeri kampanya başlatmalıyız, ekonomik nasyonalizm yapmalıyız. Ayak Topu sahalarında 8 kesim Türk, 3 lime ecnebi olmalı. Bakıyoruz Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Trabzon spor ve özge tıpkı çokça spor kulüplerine 8 pasaj yabancı oynuyor. Soruyorum bir Fenerbahçeliye, Galatasaraylıya, Beşiktaşlıya takımını bilmeden sayabilir misiniz? Sayamıyor, zira taraftar takımına yabancılaşmış vaziyette. O nedenle sahalarda 8 pare Türk olmalı, 3 parça ecnebi olmalı. O 3 modül yabancı bile Hagi kabilinden Alex kabilinden birinci sınıf futbolcular olmalı. Son 3 yılda Türkiye’ye 250’nin üstünde ecnebi oyuncu mevrut gitmiş ve bunların maliyeti 900 milyon doların üstünde. Bu paraları tığ ne eyvah ki sokağa atmışız. O nedenle Sazak’den hep spor kulüplerine çağrıda bulunuyorum; sahalarımızda 8 pasaj Türk olmalı, 3 modül da birinci sınıf ecnebi olmalı. Tığ madun yapıya ehemmiyet vermeliyiz ve zat evlatlarımızı yetiştirmeliyiz. Bunu yapmadığımız taktirde insan milli takımımız gidip, 50 bin şahsiyet ayrımsız cezire takımına yenilerek Türkiye’ye geliyor. Bu dahi bizi alabildiğine üzüyor” dedi.

“Sorumluluğumuzun bilincinde olan benzeri partiyiz”

İskenderun’un memleket olması üzere okkalı tıpkısı emek yaptıklarını, alelhusus Balıkesir’de tıpkı noktanın, Konya’birlikte bir noktanın belirlendiğini ve Mersin Ağacı üzerindeki çalışmaların üstelik bu anlamda bitmeme ettiğini tabir eden Sarıgül, şöyle bitmeme etti:

“Mersin’dahi hangi ilçenin yer olması gerektiği yönündeki çalışmalarımız bitmeme ediyor şu dakika. Tarsus var, Anamur var amma tığ elbette kriterlerine bakıyoruz. Bizim kent plancılarımız, hukukçularımız, en son düzeyde çalışmalarımızı yapıyoruz. Biz birey davranamayız, sorumluluğumuzun bilincinde olan tıpkısı partiyiz. Biz bir içtima toprak olmasını açıkladığımız andan itibaren oranın mutlak mülk olması geçişsiz. Zira biz devletimizi yönetmeye müştehi benzeri siyasal partiyiz. O nedenle banko açıkladığımız ülke olacak ilçenin kriterlerine teferruatlı ayrımsız şekilde bakmamız geçişsiz.”

Sarıgül, cezaevi önündeki açıklamalarının ardından ölüm fail Kıbrıs Gazisinin ailesine taziyet ziyaretinde bulunurken, esnafla bile bire bir araya geldi. – MERSİN

Share: