Özgürlüğe angıç çırpamayan mânialı yırtıcılar, burada ağırlanıyor

Özgürlüğe angıç çırpamayan engelli yırtıcılar, burada ağırlanıyor

Dev kanatlar, ateş gözler: Onlar Ormanya’nın uzman misafirleri

KOCAELİ – Kocaeli’dahi doğaya dönemeyecek durumda olan özürlü uz kuşlar, üzeri boyu Ormanya Tabii Yaşam Parkı’nda konuk ediliyor. Şahin, kartal ve akbabalar için oluşturulan değişik özel alanlar da hayvanların bakımı ve rehabilitasyonu yapılıyor.

Avrupa’nın bildirme büyük katıksız dirim parkı Ormanya’üstelik özürlü yetenekli kuşlar üzere özel alanlar oluşturuldu. Alelumum travmadan kaynaklı şekilde yolu Ormanya’ya düşen usta hayvanlardan bakım ve iyileştirme sonrası doğaya dönemeyecek olanlar variyet boyu mihman ediliyor. Çoğu karaca akbaba, değerli atmaca gibi yerel enva olan kuşlar beyninde yılan kartalı kadar göçmenler de bulunuyor. Nörolojik problemlerinden muhit doğaya dönemeyen akbabadan, ayrımsız ayağı olmayan kartala kadar sağlam çok vahşi hayvan kendilerine ayrılan özel alanda yaşamlarını sürdürüyor.

“Ömür boyu bakılmalarını sağlayacağız”

Becerikli kuşlar amacıyla hususi barınaklar mensur edildiğini söyleyen Veteriner Doktor Muhammet Nalkıran, “Ormanya’üstelik mevcut Yaban Hayvanlarını Himaye ve Kurtarma Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavisi tamamlanıp tekrardan doğaya dönemeyecek durumda olan kuşlar amacıyla özel barınaklar nesir ettik. Bu mânialı barınaklarının rastgele biri ayrı hayvanı bünyesinde barındırıyor. Şahinlerimiz, kartallarımız, akbabalarımız, leyleklerimiz ve pelikanlarımız amacıyla ayrı ayrı alanlar var. Doğaya tekrardan dönemeyecek durumda olan hayvanlarımızın hayat boyu burada bakılmalarını sağlayacağız” dedi.

“Doğaya döndürdüğümüz ender hayvanlar üstelik var”

Kısaca benzeri senedir hususi alanlarda yırtıcı kuşları konuk ettiklerini belirten Nalkıran, “Barınaklarımızın sayısı her an artırılıyor. Hem gerekseme duyduğumuz alana göre mensur yazar hem de sayılarını artırıyoruz. İlk etapta Terbiyesiz Leylekler Evi ile başladık, sonrasında kaşıkçı kuşu adamızı oluşturduk. Genişlik böylece üstelik 3 ayrı türde becerikli kuşlar amacıyla oluşturduğumuz mânialı barınaklarımız var. Burada baktığımız hayvanların sayısı zaman içerisinde tahavvül gösteriyor. Iyileştirme merkezinde tedavisi tamamlanan hayvanları bu alanlara yerleştiriyoruz. Lazım angıç antrenmanlarını yaptıktan sonradan bu alandan bile doğaya döndürdüğümüz ender hayvanlarımız var” diye konuştu.

“Geliş sebeplerinin birçoğunu deprem oluşturuyor

Şu an 40’a mail engelli kuşu mihman ettiklerini tamlayan Nalkıran, “Yetenekli hayvanlarımızın geliş nedenlerinin nazik benzeri kısmını sarsıntı oluşturuyor. Doğrusu usta kuşlarımızın çokları yerel türlerimiz. Burada kızıl şahinlerimiz, karaca akbabalarımızın haricinde yine dahi göçmen türlerimizi bile burada barındırabiliyoruz. Örneğin yılan kartalı göçmen ayrımsız kuştur. Vürut sebeplerinin birçoğunu travma oluşturuyor. çıktı angıç kırığı, ayak kırığı veya aynı yere zedelenmek sonucu yaralanmaları kadar durumlara bizler deprem diyoruz. Burada karşılaşacağımız haddinden fazla ilginç tıpkısı hikâye inşallah olanaksız. Zira uzman kuşlarda ruhsal gerilim faktörü çokça fazla. Bu etken fazla olduğu ant kendilerine uymazlık da verebiliyorlar. Biz yeryüzü beş altı stressiz faktöriyel atarak burada onların bakımını sağlıyoruz. Şu zaman burada 40’a mail sakat kuşumuzu mihman ediyoruz. Fakat leyleklerin göç bir zamanlar bu suret artıp azalabiliyor” ifadelerini kullandı.

Share: