28. Karakeçili Uluslararası Kültür Şenliği

Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde cemaziyelevvel başlayan 28. Karakeçili Uluslararası Ekin Şenliği’nde, Türk Folk Müziği sanatçısı Orhan Hakalmaz sahne aldı.

Şenlik kapsamında, ilçe merkezinden Karakeçili Stadı’na büyüklüğünde Kırıkkale Belediyesi Mehterhane eşliğinde üslup düzenlendi.

Statta devam eden törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu, mehterhane sıkıntı ve marşlar seslendirdi.

Vali Yardımcısı Ahmet Sait Kurnaz, burada konuşmada, Karakeçili aşireti Türk tarihi içerisinde büyük aynı yere mensup olduğunu söyledi.

Karakeçililerin 1071 Malazgirt Savaşı ile bu arada Anadolu’ya geldiklerini nâkil Jandarma, “Ankara bölgesine yerleşen Karakeçili cemaati bugün içerisinde bulunduğumuz Karakeçili’yi oluşturmuşlardır. İlki 1995 yılında planlı Karakeçili Arsıulusal Hars Şenliği, Karakeçili aşiretleriyle gelişigüzel sair Yörükleri ve Türk Cumhuriyetlerinden gelen katılımcıları tıpkısı araya getirmektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Kaymakam Ulu Can Uludağ üstelik Karakeçili Aşireti’nin Oğuzların genişlik çarkıt ve esaslı boyu olan Kayı durmaksızın mensup olduğunu belirterek aşiretin bugüne kadar Türk kimliğini top dulda ederek örf ve adetlerini korumayı başardığını dile getirdi.

Karakeçili Belediye Reisi Veysel Aydemir ise 28’incisini düzenledikleri toylarının tıpkı cümbüş ve sevinçle bitmeme ettiğini rapor etti.

Şenliklerinin bütünleyici bir aktiflik kendisine umum Türkiye’de Yörük Türkmen camiasının gönlündü taht kurduğunu vurgulayan Aydemir, aynı ve diri olmaya bitmeme edeceklerini kaydetti.

Ok atma, halk oyunları gösterisi ve Yörük çadırlarının bağ odağı olduğu şenlikte, anadan görme şifalı pilav ikramı üstelik yapıldı.

Şenliğin akşam ezanı etkinliklerinde ise Türk Folk Müziği sanatçısı Orhan Hakalmaz konser verdi.

Etkinliklere, CHP Kırıkkale Saylav Ahmet Önal, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Hürmetkâr, Keçiören Şehremaneti Başkan Yardımcısı Mars Karayol, Yahşihan Şehremini Osman Türkyılmaz, SELIM Öğür İl Başkanı Mustafa Kaplan, MHP İl Başkanı Erek Abalı, İl Emniyet Müdürü Gönüllü Endişe ile çok sayıda çağrılı ve vatandaş katıldı.Share: